fbpx
Таг: црна гора

таг: црна гора

Црногорската влада и СПЦ потпишаа договор, се отвора можност за веронаука во училиштата

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ денеска објави на својот профил на Телеграм дека во Подгорица е потпишан фундаменталниот договор меѓу Црна Гора и Српската православна црква (СПЦ). Утрово во Подгорица пристигнал патријархот на СПЦ Порфириј Периќ, без претходна најава и присуство на новинари. „Потпишан e oсновен договор. Едно важно прашање поставено ad acta. Продолжуваме понатаму, фокусирајќи се на подобар животен стандард...

Следните 15 дена во Црна Гора задолжително e носењето заштитни маски

Поради влошување на епидемиската состојба предизвикана од коронавирусот во Црна Гора во следните 15 дена ќе биде задолжително носење заштитни маски. Здравствените власти исто така упатија апел до граѓаните да се вакцинираат против ковид-19, пренесе црногорскиот портал Вијести. Директорот на Институтот за јавно здравје Игор Галиќ изјави дека е воведено задолжително носење заштитни маски во сите институции на јавната администрација,...

Лавров: Западот од Македонија и Црна Гора прави „алатки“ во антируската игра, исто како Украина

Постои впечатлива разлика помеѓу тоа што Црногорците и Македонците го чувствуваат кон Русија и она што Брисел, ЕУ и НАТО ги принудуваат нивните политичари да го прават, вели рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров во видео интервју за Асоцијацијата „Наше Кино“ кое беше објавено на официјалната веб-страница на руското Министерство за надворешни работи. „Ова е обид тие да станат 'алатка'...

Мило Ѓукановиќ ја руши владата на Дритан Абазовиќ поради договорот со Српската православна црква

По само три месеци од нејзиното формирање, црногорската влада на премиерот Дритан Абазовиќ е на пат да го изгуби парламентарното мнозинство. Демократската партија на социјалистите (ДПС) на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ одлучи да ја прекине поддршката на владата на Абазовиќ поради напуштање на европската агенда, објави подгоричкиот весник „Побједа“. ДПС веќе нареднава недела ќе го овласти нивниот пратенички клуб да...

Лавот Џони од кафез во Гњилане преместен во прифатилиште за мечки близу Приштина

Лавот по име Џони, за кој се верува дека во 2019 година преку алтернативни патишта е прошверцуван од Албанија во Косово и досега беше чуван во кафез во ресторанот „Маја е зез“ во Гњилане, е ослободен од решетките и сега живее во прифатилиште за мечки близу Приштина. Прифатилиштето „Беар Форест“ Приштина соопшти дека лавот сега има можност да ужива во...

Црна Гора доби нова Влада, Дритан Абазовиќ е новиот премиер

Со гласовите на 45 пратеници, за премиер на 43-тата Влада на Црна Гора е избран Дритан Абазовиќ. Новата влада ја поддржаа пратениците на ДПС на Мило Ѓукановиќ, иако не учествуваат со свои министри во неа. Пратениците од досегашната влада блиски до досегашниот премиер Здравко Кривокапиќ не присуствуваа на седницата, а против новата влада беа само пратениците на социјалдемократите, пишува...

Црногорски тинејџери објавија антивоена песна посветена на децата од Украина

Младите црногорски пејачи Милица Радан и Комнен Вуковиќ, заедно со подгоричкиот хор „Де-мол“, на 17 март објавија видео-спот за нивната антивоена песна „Вратите нам снове“ („Вратете ни ги сништата“) посветена на децата од Украина загрозени од војната. Со песната се упатува порака за прекин на војната и се промовира емпатија за страдањата на децата. „Запрете ги бомбите, вратете ни ги сништата сончогледите...

Регистрирани послаби земјотреси во Скопје и Албанија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, 9.3.2022 година, регистрира земјотрес чии епицентар припаѓа на Скопското епицентрално подрачје. „Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата земјотресот се случи во 9 часот и 48 минути со Рихтерова локална магнитуда ML2.0 и интензитет...

Во Подгорица тече хуманитарна акција за помош на граѓаните на Украина

Во центарот на Подгорица, главниот град на Црна Гора, веќе неколку дена е поставен шатор во кој се собира хуманитарна помош за граѓаните на Украина настрадани од руската инвазија. Хуманитарната акција започна од 2 март во организација на локалната самоуправа, од каде изјавиле дека се координираат и со дипломатскиот кор за тоа каква помош е најпотребна и каде да се...

Црна Гора ни го нуди своето искуство за формирање Фонд за животна средина

Во Црна Гора веќе две години функционира Еко-фонд, а своите искуства за неговото формирање ѝ ги нуди и на С. Македонија. Примарната функција на Еко-фондот е да обезбедува финансиски средства за реализација на проекти, програми и активности насочени кон постигнување систематско и сеопфатно зачувување на квалитетот на сите еколошки компоненти, биодиверзитетот, рационално користење на природните ресурси и енергијата како...

Ветеринарот што го прегледа црногорскиот Симба не ја отфрла можноста да е истото лавче што се појави во Куманово

Холандскиот ветеринар, Џуно Ван Зон кој го прегледуваше лавчето наречено Симба во Црна Гора што талкаше низ шумите во околината на Будва во изјава за Мета.мк рече дека не ја отфрла можноста да станува збор за истото лавче што кон крајот на септември минатата година се возеше во луксузните автомобили на кумановци. Специјалистот за лавови од организацијата за заштита на...

[Видео] Црногорските власти го најдоа пребеганото лавче близу Будва

Црногорските власти и волонтери по еднодневна потрага го пронајдоа лавчето кое неколку дена се шеташе низ шумите близу Будва. Бојан Башановиќ од црногорската Агенција за заштита на животната средина кој беше надлежен за потрагата за Мета.мк изјави дека лавчето било видно исцрпено кога го заловиле до стара куќа на пат кон селото Крапина и дека сега ќе му биде...

Изгласана недоверба на црногорската влада на премиерот Кривокапиќ

Црногорскиот парламент ја изгласа недовербата на владата предводена од Здравко Кривокапиќ, откако претходно вицепремиерот и коалицискиот партнер, Дритан Абазовиќ му ја скрати поддршката за време на големи политички тензии, јавува Ал Џезира Балканс. Парламентот се состои од 81 пратеник од кои на вчерашната седница гласаа 54, 43 за недовреба на владата и 11 против нејзиното менување, пратениците од помалите партии,...

Промена на власта во Црна Гора, се очекува Кривокапиќ од утре да не биде премиер

Промена на власта во Црна Гора се очекува по утрешното гласање на доверба на актуелната црногорска влада на чело со премиерот Здравко Кривокапиќ. Самиот премиер денеска изјави дека ќе биде сменет од функцијата на утрешното гласање и дека владата ќе падне, пренесува српската телевизија Н1. Кривокапиќ ги замоли граѓаните да не излегуваат на улица, порачувајќи им дека нивната безбедност и...

Црногорка лежеше 117 часа, постави рекорд, победи двајца мажи и освои 350 евра

Дубравка Аксиќ од Подгорица е победник на традиционалниот натпревар во лежење што се одржува во Црна Гора. Таа помина 117 часа во лежење, со паузи за одење во тоалет, со што го сруши досегашниот рекорд, односно одлежа речиси двојно повеќе од претходниот рекорд од 52 часа непрекинато лежење, поставен пред две години, извести црногорскиот весник „Вијести“. Таа можеби би лежела...

Во Црна Гора натпревар во излежување – рекордот е надминат, а тројца натпреварувачи уште лежат

Во етно-селото „Монтенегро“ во Долна Брезна во Црна Гора се одржува традиционалното натпреварување во излежување. Иако рекордот е веќе соборен, тројцата преостанати натпреварувачи уште „се борат“, односно лежат, за наградата од 300 евра, јави Радиотелевизија на Црна Гора (РТЦГ). „Полека влегуваме во 93-от час, соборен е рекордот од пред две години, што изнесуваше 52 часа. Останаа тројцата најупорни. Истрајни се...

Црна Гора испраќа хеликоптер Бел 412 да помогне во справувањето со пожарите

Советот за одбрана и безбедност на Црна Гора донесе одлука да го одобри барањето на министерката за одбрана на Црна Гора, Оливера Ињац за упатување на хеликоптер Бел 412 како помош за Северна Македонија за справувањето со пожарите, соопшти македонското министерство за одбрана. Помошта од Црна Гора доаѓа како резултат на барањето упатено од министерката за одбрана Радмила Шекеринска до...

Црногорската влада го отповика почесниот конзул Бранко Азески

„Голема благодарност до сите оние со кои соработував на оваа важна мисија за бизнисите на нашите две држави. На Црна гора ѝ посакувам брз развој и просперитет, ана компаниите поголем профит“. Ова го објави претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, во врска со одлуката на црногорската влада за негово отповикување од должноста почесен конзул на Црна Гора во Македонија,...

Македонците претстојново лето ќе можат да влезат во Црна Гора без ПЦР тест

Во пресрет на летната туристичка сезона, Владата на Црна Гора одлучи да ја вброи Македонија на листата на земји на чии жители ќе им биде дозволен влез без негативен ПЦР тест за ковид-19. Покрај Македонците, на оваа листа се наоѓаат и жителите од другите земји од Балканот (Босна и Херцеговина, Србија, Хрватска, Албанија и Косово) и земјите од Источна...

ЕУ нема да ѝ помогне на Црна Гора во враќањето на кинескиот кредит, државниот долг се искачи на 103 отсто од БДП

Европската Унија (ЕУ) нема да ѝ помогне на Црна Гора во исплаќањето на кредитот од речиси 1 милијарда евра кон Кина. Портпаролот на Европската Комисија Петар Стано вчера соопшти дека ЕУ не може да враќа заеми што тие (земјите) ги земале од трети страни, пренесува ЕУ Обсервер. Црна Гора претходно побара помош од ЕУ за исплаќање на кинескиот кредит,...

Вистиномер: Вакцината на „Фајзер“ за деца под 16 години е регистрирана во Србија во 2021 година

Документот што се споделува во текстот на „Коловрт“ е од декември 2020 година кога фајзеровата вакцина не се администрираше на деца под 16 години никаде во светот, затоа што...