fbpx
Таг: дојави за бомби

таг: дојави за бомби

Вечерва во „Шорткат“: Студент во инвалидска количка досега немаше пристап до мензата во „Стив Наумов“

Главна тема во новата епизода на „Шорткат“ е приказната на студентот Дарко Стојановски сместен во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје, кој е корисник на инвалидска количка. До пред неколку денови, тој не можеше да пристапи до мензата во домот, поради непостоењето на пристапна рампа, што укажува на извршена дискриминација. Во „Шорткат“ информираме и за исплатата на субвенционираниот студентски оброк...

Спасовски: Последните дојави за бомби се испраќани од Иран и од Русија, досега вкупно 720 објекти добија закани

Ова е еден интензивен хибриден напад кој ни се случува од 19 октомври, па до денеска, на територија на целата држава, во средните, а потоа и во основните училишта. Имавме зафатени повеќе од 720 објекти со вакви лажни дојави, иако не само во училишта, туку и во други комерцијални објекти, истакна во гостувањето на ТВ 24 министерот за внатрешни...

Лажни дојави за бомби има и во училиштата во кои учат ученици Албанци

Постот шири невистини дека училиштата во кои учат Албанци нема дојави за бомби. На 15 декември 2022 година, на пример, дојави за поставени бомби имаше во кумановските основни училишта „Бајрам Шабани“, „Крсте Мисирков“, „Браќа Рибар“ „Јероним Де Рада“ каде наставата се изведува и на македонски и на албански наставен јазик. Истиот ден лажни дојави за бомби добија гимназијата „Зеф...

Со полициски патроли во училиштата ќе се јакне безбедноста во услови на дојави за бомби

Постојани полициски патроли кои ќе ги обезбедуват училиштата, како и упаство кое ќе содржи како да се постапува во деновиве кога ќе стасуваат дојави за бомби. Ова го договориле на денешниот состанок премиерот Димитар Ковачевски, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за образование и наука Јетон Шаќири и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски. Спасовски го...

Организацијата ОДАС реагира за начинот на справување со прекинот на наставата поради дојавите за бомби

Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС) реагира на донесеното решение за справување со прекинот на наставата поради дојавите за бомби. Оттаму велат дека решението предвидува онлајн настава за учениците од средните училишта, но не гарантира квалитетна настава, надоместок на изгубените часови и успешно одвивање на полагањето на државната матура. „Оваа генерација на средношколци нема една цела година со...

Ковачевски: Сајбер-војната со дојави за бомби во училиштата е дел од војната во Украина

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе се сретне со министрите за внатрешни работи и за образование и наука, за да се разгледаат дополнителни мерки за справување со лажните дојави за поставени бомби во училиштата. Тој рече дека оваа сајбер-војна е дел од војната што се води во Украина, бидејќи се случува и кај голем број држави членки на НАТО. „Не сме...

ЗЕЛС: Образованието е во хаос, институциите да се справат со дојавите за бомби

Претседателот на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС), Орце Ѓорѓиевски упати апел до надлежните институции за сериозност и професионално делување по повод случувањата во последните месеци во кои, како што изјави, поради лажните дојави за бомби во училиштата и неможноста да се најдат испраќачите, кај граѓаните сериозно е нарушено чувството на безбедност и доверба во системот. Тој нагласи дека...

Заканите за поставени бомби во училишта станаа секојдневие во светски рамки

Затворање на училишта, евакуација на ученици, отворени истраги за дојави за бомби станаа речиси секојдневие, не само во Македонија, туку и во многу други држави во светот. За причините се шпекулира, за можните решенија наголемо се дискутира во светски рамки, но досега не е пронајдено „магично стапче“ со кое би се решил проблемот кој секојдневно внесува страв и паника,...

Онлајн наставата не функционира, дел од учениците не можеле да пристапат на „Тимс“

Ученици во основно и во средно образование, денеска не можеле да пристапат на електронскито систем „Тимс“ за да следат онлајн настава откако поради дојава за бомба морале да се вратат дома и да продолжат да учат на далечина. Родители со кои поразговаравме велат дека откако ги зеле нивните деца од училиште, тие се обиделе да се вклучат со нивните...

Дојави за бомби утринава испразнија 31 училиште во Скопје

На електронските адреси на 31 училиште во Скопје утринава е упатена закана за поставена експлозивна направа, информираа од Министерството за внатрешни работи. Веднаш по добиените пријави, преземени се мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки. Дојавите за бомби овојпат се случиле многу порано, уште на првиот час, во 8.30 утринава. Дел од родителите, само што ги...

Во 21 средно и во 18 основни училишта денеска стасала дојава за бомба

Нови дојави за поставена експлозивна направа денеска стасала во 21 училиште за средно образование и во 18 основни училишта во Скопје. Како што информира Министерството за внатрешни работи, објектите се евакуирани и во тек се антитерористички проверки. Mета вчера пишуваше дека средношколците, посебно оние кои доаѓаат од подалеку, повеќе време поминуваат во автобус одошто во училишна клупа. Во последниот период,...

Поради дојавите за бомби, десетици средношколци повеќе време поминуваат во автобус одошто во клупа

Нови дојави за бомби денеска испразнија 21 средно и 11 основни скопски училишта, едно основно училиште во Прилеп, а мејл со закана доби и Основниот суд во Охрид. Со оглед на фактот дека од почетокот на второто полугодие, речиси секојдневно има дојави и прекин на наставата, се поставува прашањето, како овие случувања влијаат на образовниот процес, но и на...

Ковачевски: Истрагата треба да покаже како дојавувачите на бомби ги дознале новите мејл адреси на училиштата

Истрагата која ја води Министерството за внатрешни работи во врска со дојавите за бомби, треба да даде одговор на прашањето како и покрај променетите електронски адреси на училиштата кои се наоѓаат на заштитен сервер на Министерството за образование и наука (МОН), веднаш се нашле кај тие што ги испраќаат заканите. Ова го изјави премиерот Димитар Ковачевски на денешната посета на...

Нови закани за поставени бомби во 18 училишта, МВР утврди дека се лажни

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи кои денеска стасаа на електронските адреси на 18 училишта во Скопје и едно во Прилеп, информираат во Министерството за внатрешни работи (МВР). Оттаму додаваат дека веќе завршиле сите потребни проверки на терен по добиените пријави. „Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени соодветни мерки и активности, извршени се потребните проверки...

Нови мејлови со закана за поставена бомба испразнија 14 скопски училишта

Мејлови со заканувачка содржина за поставени бомби, денеска повторно добија 14 училишта во Скопје. Екипи на Министерството за внатрешни работи (МВР) работат на терен, откако претходно заврши евакуацијата на објектите. Оттаму не ја исклучуваат можноста во текот на денот да добијат уште пријави за поставени експлозивни направи. „Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање...

Нови дојави за бомби во училиштата, средношколците ќе се вклучат онлајн

Дојави за бомби испразнија 32 училишта во Скопје и едно во Прилеп, кои стасале на нивните електронски пошти, потврди Министерството за внатрешни работи. Како што информираат оттаму, по заканата за поставена екплозивна направа, полициски службеници презеле мерки за безбедно евакуирање. Директори на училишта со кои поразговара Мета, велат дека за да не се губи настава, учениците продолжуваат да следат...

Дојави за бомби во 16 скопски и две кумановски училишта

Закана за поставена експлозивна направа денеска на своите електронски адреси добиле вкупно 18 училишта. Од нив, 16 се во Скопје, а две училишта во Куманово, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Освен на електронските адреси на училиштата, заканата била упатена и на приватните меjлови на деветмина професори од истите училишта. Ова е трет ден по ред како училишта во Скопје и...

Нови дојави за бомби во 16 скопски и четири прилепски училишта

Министерството за внатрешни работи (МВР) информираше дека попладнево било пријавено оти на електронските адреси на повеќе училишта во Скопје и Прилеп биле упатени закани за поставена експлозивна направа. Станува збор за вкупно шеснаесет скопски и четири прилепски училишта, на чии електронски адреси стигнале дојави за бомби. Од МВР информираа дека веднаш по добиените пријави, од полициски службеници биле преземени мерки за...

Вредните средношколци и идни угостители од „Лазар Танев“ во новата епизода на „Шорткат“

Екипата на „Шорткат“ беше во посета на скопското угостителско училиште „Лазар Танев“, каде ги затекнавме вредните средношколци како подготвуваат храна во кујните, „печејќи“ ги тестото и занаетот што го одбрале. Повеќе за нивната професија погледнете во 72-та епизода на нашите вести за млади. И неделава носиме многу нови информации - меѓу нив, за герила акцијата на „Сите за МКЦ“ на...

Дојави за бомби испразнија 12 училишни згради, како и Транспортен центар, трговски центри и МРТВ

Foto: Borče Popovski
Околу 13.20 часот денеска во СВР Скопје било пријавено дека на електронските адреси на 12 средни училишта, како и на адресите на Македонската радио телевизија, Транспортниот центар, ГТЦ, Џевахир Сити, трговските центри Ист Гејт и на адресата на Сити мол, е упатена закана за поставена експлозивна направа, соопштија во Министерството за внатрешни работи. Објектите биле евакуирани и во моментов...

Се одржа тридневна обука за „Борба против дезинформации и проверка на факти“

Десетина млади лица од Југозападниот и Пелагонискиот регион учествуваа на тридневна обука за борба против дезинформации и проверка на факти која се одржа во Струга од 22 до 24...