fbpx
Таг: дојави за бомби

таг: дојави за бомби

Дојави за поставени бомби во училиштата во Кочани добила Општината

Наставата во првата смена во дел од кочанските основни и средни училишта денеска била прекината поради дојава за поставени бомби. Ваква заканувачка порака утрово била испратена на електронската адреса на Општина Кочани, потврди за Мета.мк кочанскиот градоначалник Љупчо Папазов. Тој не сакаше да ги коментира деталите, но рече дека повеќе информации треба да соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Нејасно е и...

Од почетокот на учебната година имало 80 пријави за бомби во српски училишта

Поради зачестените пријави за експлозивни направи во различни образовни институции на територијата на Србија, Министерството за внатрешни работи ги ангажира сите човечки и материјално-технички ресурси за подобрување на безбедноста на децата, пренесува Н1 Србија. „Од почетокот на учебната 2023/2024 година до денес, пристигнати се вкупно 80 пријави од десетици електронски адреси до различни образовни институции на територијата на Република Србија....

Дојави за бомби во повеќе училишта во Белград

Основните училишта „Владислав Рибникар“ во Врачар, „Исидора Секулиќ“ во Савски венец, „Јован Миодраговиќ“ во Врачар и „Обединети нации“ во Церак, „Ратко Митровиќ“ во Нов Белград, „Владимир Роловиќ“ и „Бранко Ќопиќ“ во Видиковац се само дел од оние во кои денеска имало дојави за бомби, пренесува Н1.  Учениците од ОУ „Исидора Секулиќ“ биле испратени дома, а од ОУ „Јован Миодраговиќ“ го...

Повторно дојави за бомби во црногорски институции, наставата во училиштата се одвива онлајн

Неколку црногорски училишта и градинки утрово добиле информации за наводно поставени бомби. Заканите, како што јавува Радио-телевизија Црна Гора (РТЦГ), пристигнале на електронските адреси на училиштата и градинките. Црногорското Министерство за образование соопшти дека наставата за учениците денеска ќе се одржува онлајн, а се откажуваат и екстерните испити за полуматурантите. Од полициската управа за РТЦГ информирале дека пријави за бомби пристигнале...

Лажни дојави за бомби добија црногорскиот парламент и неколку училишта

Дојава за поставена бомба утрово добило Собранието на Црна Гора и неколку училишта низ земјата, јавува црногорскиот весник Побједа. Собраниската зграда е евакуирана, исто како и учениците во школите, информираат од црногорската полиција. Прегледите на сите објекти во моментов се во тек, а дојавите за поставени експлозивни направи биле испратени преку електронска пошта. Според информациите кои ги објави Побједа, дојави...

Нов бран на лажни дојави за бомби во Србија, на мета се болници, факултети и други институции

Две недели по двете масовни убиства во Србија, земјата се соочува со нов бран дојави за поставени бомби во различни објекти, првенствено во училишта, пренесе Би-би-си на српски јазик. Кон средината на оваа недела, повеќе од 100 основни и средни училишта во Белград добија анонимни дојави за бомби, за кои подоцна беше утврдено дека се лажни, а ден подоцна слични...

Дојави за бомби утрово добиле над 100 српски училишта

Дојави за подметнати експлозивни направи утрово преку електронска пошта биле испратени до 78 основни и 37 средни училишта во Белград, објавија српските медиуми, повикувајќи се на соопштение на Министерството за образование на Србија. Учениците и вработените се евакуирани, а наставата во прва смена во овие училишта била прекината до завршување на полициските проверки. Во некои училишта каде проверките се завршени,...

Во тек вештачењето за групата од Иран и од Русија вклучена во дојавите за бомби во училиштата

Во тек е вештачењето во однос на дојавите за бомби што во периодот од октомври минатата година до март годинава ги имаше во основните и средните училишта, но и во други институции во државата, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој, заедно со заменик министерката за здравство, Марина Манолева, шефот на скопското Јавно обвинителство Гаврил Бубевски, шефот на Мисијата...

Закани за бомби утрово во 50 училишта во Софија, заканувачи бараат исплата во биткоини

Дури 50 училишта во бугарскиот главен град Софија утрово добиле закани за поставени бомби, поради што учениците и наставниот кадар биле евакуирани. Само во две од нив наставата продолжила. Еден директор на софиско училиште го објави мејлот со закани што му стасал, јави Бугарското национално радио (БНР). Училишта во голем број населени места во Бугарија во последниве две седмици речиси...

И денеска лажни дојави за бомби во Бугарија, во Пловдив утре ќе нема настава

На мејловите на училиштата во неколку бугарски градови и денеска биле испратени закани за поставени бомби, по што морало да се евакуираат учениците и да се прекине наставата. Лажни дојави за бомби имало во училишта во Софија, Варна, Добрич, Бургас, Велико Трново, Јамбол, Стара Загора и Пловдив. Поради лажните дојави, градоначалникот на Пловдив објави дека 31 март ќе биде...

Дојавите ги направија анксиозни средношколците и им создадоа „дупки“ во знаењата

Послаби постигања и недостаток на знаења, пад во концентрацијата, анксиозност и стрес и кај учениците и кај наставниците. Ова се последиците врз учениците до кои доведоа лажните дојави за бомби, кои со месеци речиси секојдневно го прекинуваа образовниот процес. Изминативе неколку недели дојави нема, откако училишните раководства почнаа да го применуваат новото упатство од Министерството за внатрешни работи (МВР),...

МВР поднело кривична пријава и одзема телефони на малолетници во врска со лажните дојави за бомби

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски утрово (29.03.2023 г.) информираше дека минатата недела, поточно на 22 март била поднесена кривична пријава против еден малолетник во врска со лажните дојави за бомби во училиштата кои го нарушија образовниот процес. Според Спасовски, ова значи дека практично било навлезено во една група на лица кои биле вклучени во испраќањето на лажните дојави. Министерот,...

Лажни дојави за бомби како закана за изборниот процес во Бугарија, може да влијаат на одѕивот на гласачите

Откако се стишија во Македонија, лажните дојави за бомби масовно се појавија во Бугарија, доведувајќи го под знак прашање нормалното одвивање на предвремените парламентарни избори што се закажани за недела, 2 април. Десетици училишта и универзитети во изминативе два дена во Бугарија добија дојави за бомби, кои по проверките се утврди дека се лажни. Централната изборна комисија вчера вечер испрати...

Шемата на лажните дојави за бомби: 905 закани, oсум градови, 76 електронски адреси [инфографик]

Пишуваат: Мери Јордановска и Антонија Поповска   Осум градови, вкупно 905 лажни дојави за бомби, од кои 876 биле во основни и во средни училишта. Речиси третина од дојавите се случиле во среда, а најретко дојави имало во понеделник. Февруари бил месец на најмногу дојави - само пет дена во текот на училишната недела (без да се земат предвид викендите), немало...

Вечерва во „Шорткат“: Студент во инвалидска количка досега немаше пристап до мензата во „Стив Наумов“

Главна тема во новата епизода на „Шорткат“ е приказната на студентот Дарко Стојановски сместен во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје, кој е корисник на инвалидска количка. До пред неколку денови, тој не можеше да пристапи до мензата во домот, поради непостоењето на пристапна рампа, што укажува на извршена дискриминација. Во „Шорткат“ информираме и за исплатата на субвенционираниот студентски оброк...

Спасовски: Последните дојави за бомби се испраќани од Иран и од Русија, досега вкупно 720 објекти добија закани

Ова е еден интензивен хибриден напад кој ни се случува од 19 октомври, па до денеска, на територија на целата држава, во средните, а потоа и во основните училишта. Имавме зафатени повеќе од 720 објекти со вакви лажни дојави, иако не само во училишта, туку и во други комерцијални објекти, истакна во гостувањето на ТВ 24 министерот за внатрешни...

Лажни дојави за бомби има и во училиштата во кои учат ученици Албанци

Постот шири невистини дека училиштата во кои учат Албанци нема дојави за бомби. На 15 декември 2022 година, на пример, дојави за поставени бомби имаше во кумановските основни училишта „Бајрам Шабани“, „Крсте Мисирков“, „Браќа Рибар“ „Јероним Де Рада“ каде наставата се изведува и на македонски и на албански наставен јазик. Истиот ден лажни дојави за бомби добија гимназијата „Зеф...

Со полициски патроли во училиштата ќе се јакне безбедноста во услови на дојави за бомби

Постојани полициски патроли кои ќе ги обезбедуват училиштата, како и упаство кое ќе содржи како да се постапува во деновиве кога ќе стасуваат дојави за бомби. Ова го договориле на денешниот состанок премиерот Димитар Ковачевски, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за образование и наука Јетон Шаќири и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски. Спасовски го...

Организацијата ОДАС реагира за начинот на справување со прекинот на наставата поради дојавите за бомби

Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС) реагира на донесеното решение за справување со прекинот на наставата поради дојавите за бомби. Оттаму велат дека решението предвидува онлајн настава за учениците од средните училишта, но не гарантира квалитетна настава, надоместок на изгубените часови и успешно одвивање на полагањето на државната матура. „Оваа генерација на средношколци нема една цела година со...

Ковачевски: Сајбер-војната со дојави за бомби во училиштата е дел од војната во Украина

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе се сретне со министрите за внатрешни работи и за образование и наука, за да се разгледаат дополнителни мерки за справување со лажните дојави за поставени бомби во училиштата. Тој рече дека оваа сајбер-војна е дел од војната што се води во Украина, бидејќи се случува и кај голем број држави членки на НАТО. „Не сме...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...