fbpx

Грковска го посети македонскиот тим кој се справува со симулиран сајбер напад со тимови од Албанија и Црна Гора

Заеднички беше констатирано дека сајбер безбедноста и сајбер отпорноста на државата е еден од најголемите предизвици на денешнината, се вели во владиното соопштение

-

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска го посети „Синиот тим“ на Северна Македонија, кој пријателски се натпреварува со сините тимови на Црна Гора и Албанија, во рамки на тридневната регионална вежба за сајбер безбедност.

Вежбите имаат за цел да обучат сеопфатни вештини за сајбер капацитети на техничко ниво, да ја подобрат отпорноста и експертизата на јавните институции, како и да ја подигнат свеста на менаџерско ниво за ефектите што може да ги предизвикаат сајбер инцидентите.

„Заеднички беше констатирано дека сајбер безбедноста и сајбер отпорноста на државата е еден од најголемите предизвици на денешнината и токму затоа професионалниот напредок, јакнење на капацитетите и градење на кадар кој ќе може ефикасно да се справува со ваквите напади мора да биде приоритет на државата“, се вели во соопштението од кабинетот на Грковска.

Вежбата е организирана со поддршка на естонската „e-Governance Academy“, во рамки на проект на Европската Унија, а се одвива на три локации: Скопје, Тирана и Подгорица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Русија ја нападна Украина со 12 „Шахед“ дронови, 10 се уништени

Во ноќта помеѓу 2 и 3 декември, руските вооружение сили ја нападнаа Украина со 12 беспилотни летала марка „Шахед“ ор иранско производство лансирани од руската Приморско-Ахтарска област и наведувана...