fbpx
Таг: сајбер безбедност

таг: сајбер безбедност

На 31 август ќе се одржи вебинарот “Сајбер безбедност – Како да се заштитиме во дигиталниот свет“

Фондацијата Метаморфозис на 31 август (среда), со почеток од 10 часот, ќе организира вебинар на тема “Сајбер безбедност – Како да се заштитиме во дигиталниот свет“. Вебинарот се организира во рамки на проектот “Зголемување на граѓанското учество во Дигиталнaта агенда – ICEDA” ко-финансиран од Европската Унија. „Вебинарот цели кон запознавање на граѓаните, граѓанските организации и бизнисите со разни видови на сајбер...

Хакери споделуваат несоодветни содржини на Фејсбук страницата на УКИМ

Несоодветни содржини од изминатиов викенд се објавуваат на oфицијалната Фејсбук страница на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УКИМ). Во петокот, на профилот на УКИМ на оваа социјална мрежа, најпрво во живо, три часа, се пренесуваше видео-играта „League of Legends“ со наслов „Здраво на сите“ на англиски јазик, видео кое подоцна беше отстрането, по што продолжија објавите на смешни...

Хакирани Јутјуб и Твитер каналите на британската армија заради промоција на измами со криптовалути

Сметките на британската армија на Јутјуб и на Твитер биле хакирани и користени за промовирање на измами со криптовалути, потврди во неделата Министерството за одбрана на Обединетото Кралство, а пренесе „Би-би-си“. Не е јасно кога точно хакерите ги презеле двете сметки, а каналите сега се вратени во нормала. На каналот на Јутјуб се појавиле видеа за криптовалути со слики од...

Грковска – Ауварт: Сајбер безбедноста има многу важна улога во безбедносниот систем на секоја држава

Дигиталната трансформација на општеството, технолошкиот напредок, но и геостратешките предизвици во Европа и во светот наметнуваат целосно нов пристап во безбедносниот систем, во кој сајбер безбедноста има многу важна улога. Сајбер безбедноста е стратешко прашање, за кое секоја држава, мора да има координиран пристап, и на домашен и на меѓународен план. Ова беше потенцирано на денешниот состанок што заменичката...

Внимавајте на вашата сајбер безбедност на интернет, познати 200-те најчесто користени лозинки во светот

Компанијата за организирање и чување лозинки „Норд пас“ за годинава ги објави 200-те најчесто употребувани лозинки на корисниците од 50 земји низ светот. И по многубројни протекувања на приватни видеа и фотографии, онлајн измами со кредитни картички, користење на лични профили на социјални мрежи за разни незаконски или негативни кампањи во туѓо име, лозинката „123456“ и во 2021 година е...

МЗ: Граѓаните да генерираат нов ЕУ сертификат за вакцинација ако го направиле ова вчера

Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден, граѓаните кои имаат генерирано ЕУ сертификат за вакцинација преку vakcinacija.mk треба преку веб порталот да генерираат нов. Станува збор за безбедносен протокол со што се спречи користење на лажни ЕУ сертификати, со лажни имиња и лажни податоци. Сите земји што имплементирале EUDCC се соочуваат со постојани напади на нивните системи...

Инстаграм ќе побара од сите корисници да го потврдат нивниот датум на раѓање

За да можат младите на возраст под 18 години безбедно да го користат Инстаграм, оваа социјална мрежа ќе побара од сите корисници да го потврдат нивниот датум на раѓање, пренесува „Гардијан“. Компанијата „Фејсбук“, во чија сопственост е Инстаграм, соопшти дека новите корисници ќе мора да го внесат датумот на раѓање, но истото ќе се побара и од постојните корисници...

Северна Македонија денеска за првпат ќе учествува на Самитот на НАТО како полноправна членка

Денеска во Брисел се одржува Самит на НАТО, на кој за првпат ќе учествува Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Нашата држава ќе ја претставува премиерот Зоран Заев, а во делегацијата се и министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за одбрана Радмила Шекеринска. „ Рамо до рамо со нашите сојузници, целосно сме посветени на колективната безбедност. Затоа...

Со едукативната игра „Сајбер Лило“, тинејџерите можат да ги идентификуваат ризиците од онлајн комуникација

На PLAY Store е достапна новата едукативна онлајн игра „Сајбер Лило“, која е наменета за тинејџери на возраст од 12 до 18 години, за да научат како да ги идентификуваат главните ризици на кои се изложени кога комуницираат онлајн. „Преку игра и на забавен начин, учениците ќе можат лесно и со поголем интерес да ја совладаат темата за сајбер безбедност...

НАТО ќе ја зајакнува македонската отпорност на сајбер закани

Постојана размена на информации и искуства, помош и поддршка, но и можност за координиран одговор од НАТО сојузниците на сајбер напад предвидува Меморандумот за разбирање за сајбер одбрана што го потпишале министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска и помошникот на генералниот секретар на Алијансата Давид ван Веел, претседавач на Одборот за управување со сајбер-одбраната. НАТО има такви договори со...

Филозофијата на НАТО: Разбирање на целите, вредностите и бенефициите за членството на Северна Македонија

Суштинска и трајна цел на НАТО е да се грижи за слободата и безбедноста на своите сојузници, со сите политички и воени средства што ги има на располагање. Колективната одбрана се наоѓа во самото седиште на Алијансата и на тој начин го создава духот на солидарноста и кохезијата кои непрекинато циркулираат во рамките на сите нации. Политичкото гледиште на...

„Лунесол“ едукативна дигитална игра за препознавање екстремизам и тероризам

Денес во 18:00 часот е закажан првиот онлајн настан - Lunesol Gaming Sessions на платформата www.lunesol.eu, каде во 40 минути Марио Савовски, дизајнер на игри, ќе ги претстави сите аспекти од играта „Лунесол“, карактерите и самиот game play. За да го следите настанот може да се приклучите на следниот линк. Инаку дигиталната игра „Лунасол“ е наменета за едукација и обука за...

Грчки хакери објавиле стари лозинки на вработени во министерствата за економија и финансии

После јавното објавување на стари службени е-маил адреси и лозинки на министерствата за финансии и економија, од страна на грчки хакери, Владата информира дека се работи за листа од неколку адреси и лозинки од поранешен систем за службени е-маил адреси на овие министерства. „Дел од е-маил адресите не се во функција повеќе години, бидејќи нивните корисници не работат веќе во...

Регионот ќе се дигитализира и ќе се намалуваат цените во роаминг

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски е домаќин на еврокомесарката за дигитална економија и општество Мариа Габриел, министрите и високите владини претставници од земјите од Западен Балкан и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Грција, Никос Папас. „На министерскиот ручек што се одржа денеска, се разговараше на повеќе теми, со посебен осврт на идејата за отворање...

Манчевски: Централниот електронски регистар на население и порталот е-услуги се при крај

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, зборуваше на првата конференција за е-трговија што денеска се одржува во Скопје, осврнувајќи се на важноста од обезбедувањето на е-услуги, како основа за дигитализација на Македонија. - Во тек се завршните активности за лансирање на нов национален портал е-услуги, како и централен електронски регистар на население. Порталот ќе обезбеди побрзи и поедноставни...

Манчевски: За сајбер-безбедноста соработката помеѓу јавниот и приватен сектор е важна

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денеска се обрати на отворањето на регионалната конференција на тема: „Сајбер безбедност: Соработка и размена на информации“, во организација на АЕК и Канцеларијата на ОБСЕ во Македонија. „Сајбер-безбедноста не е само ИТ-тема. Од тука, за гарантирање на безбедноста соработката е клучна. Во наредниот период особено внимание ќе посветиме и на зајакнување на...

Бугарија и НАТО ќе потпишат меморандум за сајбер-безбедност

За време на денешниот состанок на министрите за одбрана на НАТО, кој се одржа во Брисел, бугарскиот министер за одбрана, Николај Ненчев, ќе потпише меморандум за сајбер-безбедноста помеѓу Бугарија и НАТО. Документот се однесува на приоритетот за градење заштита на националните мрежи од сајбер-напади. Главната цел на договорот е да се креира механизам за соработка со НАТО, како и да...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...