fbpx
Таг: вежба

таг: вежба

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи (МВР) извести дека поради симулациска вежба во итна ситуација – земјотрес, насловена „Хуманитарен одговор 2023“ во организација на Црвен Крст на РСМ и под покровителство на Претседателот на државата, што ќе се одржи утре во Градскиот парк во Скопје, ќе има посебен режим на сообраќај во главниот град. Во периодот од 9 до 14 часот, ќе...

Посебен режим на сообраќај утре и в среда во Скопје

Министерството за внатрешни работи (МВР) извести дека поради симулациска вежба за итна ситуација –земјотрес, насловена „Хуманитарен одговор 2023“ во организација на Црвен Крст на РСМ и под покровителство на Претседателот на државата, во Градски парк Скопје, на 15.10.2023 година (недела), во периодот од 9 до 14 часот ќе се одржи генерална проба, по што затворени за сообраќај ќе бидат...

ЕБР и „Волците” реализираа заедничка вежба за летна алпинистика и јазење (Галерија)

Припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) на МВР реализираа вежба од областа на летна алпинистика и јазење заедно со припадници на Баталјонот за специјални сили „Волци” при Армијата на Република Северна Македонија. Вежбата со сценарио „Спасување на повредени лица од тешко прооден карпест предел” е реализирана на полигонот за летна алпинистика и јазење во Демир Капија. Претходно припадниците на ЕБР...

Грковска го посети македонскиот тим кој се справува со симулиран сајбер напад со тимови од Албанија и Црна Гора

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска го посети „Синиот тим“ на Северна Македонија, кој пријателски се натпреварува со сините тимови на Црна Гора и Албанија, во рамки на тридневната регионална вежба за сајбер безбедност. Вежбите имаат за цел да обучат сеопфатни вештини за сајбер капацитети на техничко ниво, да ја подобрат отпорноста...

Над Скопје ќе прелетаат два воени авиони „Б-52“ како гаранција за силното НАТО сојузништво

Воздухопловните сили на САД во Европа и Африка ќе извршат прелети над Скопје со два воени воздухоплови од типот Б52 денеска во 14:35 часот, соопшти Министерството за одбрана. „Прелетите на воздухопловите го демонстрираат силното сојузништво во НАТО и претставуваат гарант за целата Евроатланска област вклучувајќи ја и Северна Македонија. Со цел да ја прикажат посветеноста и гаранцијата на сигурноста кон...

Ковачевски: Како домаќини на големата и сложена НАТО вежба покажавме дека сме рамноправни со нашите НАТО-сојузници [Галерија]

Над 30.000 граѓани на Скопје и на Северна Македонија, заедно со премиерот Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на Генералштабот, генералот Васко Ѓурчиновски и амбасадорките на САД и на Обединетото Кралство, Кејт Брнз и Рејчел Галовеј, денеска на спортскиот аеродром „Стенковец“ присуствуваа на отворениот ден за воздухоплови кој се организира во рамките на вежбата „Swift Response 22“,...

Шекеринска со делегацијата од Вермонт: Со „Одлучен удар 21“ го положивме првиот тест по членството во НАТО

Високата делегација од сојузната држава на САД, Вермонт која ја предводи заменик гувернерката Моли Греј и командантот на Националната Гарда (НГ), генерал-мајор Грегори Најт, која престојува во тридневна официјална посета на Република Северна Македонија, денес престојуваше во Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата. За време на посетата, делегацијата остварила средби со министерката за одбрана Радмила Шекеринска на која присуствувала...

На Криволак во понеделник почнува вежбата „Одлучен удар 21“ – НАТО вежба одговор на агресија

Околу 1.100 македонски војници, 300 американски и тимови од армиите на Бугарија и Грција ќе учествуваат во воената вежба „Одлучен удар 21“, што од понеделник до 2 јуни ќе се одржи на Армискиот полигон „Криволак“. Вежбата е дел од комплексот вежби „Европски бранител 21“ („Defender Europe 21“) на НАТО и Армијата на САД, што се спроведува на 30 полигони...

НАТО сними видео за „волците“ на АРМ на вежбата „Combined Resolve XV“ во Германија [видео+галерија]

Македонските специјални сили „Волци“ во Германија извежбуваат операции со американски „зелени беретки“ и колеги од други НАТО-земји, како подготовка за учество во Компонентата за специјални сили на НАТО силите за одговор. НАТО објави видео со припадници на Баталјонот за специјални намени на АРМ „Волци“, снимени на вежбата „Combined Resolve XV“ што од почетокот на февруари до петок се одржува...

Вистиномер: Болничка вежба за справување со Ковид-19 не претставува заговор за да се измисли пандемијата

На Фејсбук неодамна се појави злоупотребено видео, кое потоа се сподели ширум социјалната мрежа, па и преку пост на македонски јазик, пишува „Вистиномер“. Што содржи видеото? Најпрвин слушаме анонимен глас (ликот не се појавува), кој на хрватски јазиквели дека ќе видиме видео клип во кој, пак, можат да се видат глумци во болница на кои им е речено да глумат дека...

Авионите за гаснење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување вежбаа над Охрид (галерија)

Специјалните авиони за гаснење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување вежбаа над Охридско Езеро. Се тренираа различни начини на фрлање на вода и ниско летање над водени површини нешто што е многу тешко во авијацијата, а беа испробувани и други техники над езерото. Станува збор за реализација на дел од планот и програмата за подготовки на Дирекцијата за заштита...

Седум пожари од артилериското гаѓање на Криволак го загадија Штип со ПМ10 честички

Веќе два дена Штип во раните вечерни часови почнува да се покрива со чад, за неколку часа подоцна, особено стариот дел кај Ново Село и центарот сосема да станат обвиткани во сивило. Два дена никој не информираше за што станува збор. Од каде даоѓа чадот? Немаше информација од ниту една институција дали се работи за опасно загадување и кои мерки...

Заедничка показна вежба на специјалните полициски едници на Македонија, Косово и Албанија

Заедничката показна вежба на специјалните полициски едници на трите земји е најдобриот доказ дека земјите од регионот умеат да испратат вистинска порака за успешна регионална соработка, рече денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски по завршувањето на заедничката тактичко-показна вежба на полициите на Република Северна Македонија, Република Албанија и Република Косово денеска во касарната Ѓорче Петров, а на која...

МО: На Криволак не се користел осиромашен ураниум и нема да се користи

Министерството за одбрана денеска се огласи со демант на тврдењата на социјалните мрежи од вчера и денеска дека на воениот полигон Криволак се испукувале и проектили со осиромашен ураниум. Шпекулациите почнаа вчера, откако беше соопштено дека министерката за одбрана Радмила Шекеринска присуствуваше на вежба на хеликоптерски единици за копнена поддршка од САД. Притоа бргу се проширија шпекулации дека се користат...

САД ќе испратат авиони на заедничка вежба со Јужна Кореја

Соединетите Американски Држави ќе испратат авиони од типот „Ф-22“ во Јужна Кореја, каде би требало да учествуваат на заедничка вежба со јужнокорејската војска, јавиле денеска медиумите во Сеул, пренесуваат агенциите. Според медиумите, во Јужна Кореја ќе бидат испратени шест авиони „Ф-22 раптор“ за воздушни борби и со можност за гаѓање цели на земја, кои во моментов се стационирани на јапонскиот...

Вежба на специјалните единици на МВР во касарната „Илинден“

Припадниците на специјалните единици на Министерството за внатрешни работи денеска во касарната „Илинден“ во Скопје ќе изведат вежба насловена „ВИП 2017“. На вежбата ќе учествуваат Единицата за специјални задачи и Одделот за заштита на определни личности и објекти, информираат од МВР.

Сирени и затворање раскрсници кај амбасадата на САД утре поради вежба

Сирени за тревога ќе се огласат утре претпладне во Скопје, а раскрсниците кај амбасадата на САД ќе бидат затворени, поради заедничката вежба што ќе ја вршат припадници на Министерството за внатрешни работи (МВР) и персоналот од амбасадата на САД во рамките на амбасадата. Како што соопшти МВР, сирените ќе може да ги чујат граѓаните на Скопје, а со затворањето на...

Американски бомбардери изведоа вежба во близина на Северна Кореја

Американските стратешки бомбардери, кои можат да носат нуклеарно оружје, изведоа заедничка вежба со јужнокорејските сили во близина на источниот брег на Јужна Кореја. Војската на Јужна Кореја соопшти дека станува за вежба во која учествуваат два американски бомбардери „Б-1Б“ и четири „Ф-35“ како и јужнокорејските бомбардери „Ф-15“. Северна Кореја потврди дека во вторникот лансирала ракета која ја прелетала Јапонија и дека...

АРМ вежбајќи за утре ги вознемири скопјани со плотун

Силен татнеж вечерва, околу 19 часот ги вознемири скопјани. Од МВР за „Мета“ соопштија дека станува збор за истрелан плотун, како дел од подготовките на Армијата на Република Македонија, за утрешното одбележување на 18 Август - Денот на АРМ. Од Министерството за одбрана и од Генералштабот на АРМ претходно соопштија дека пред почетокот на утрешната централна свеченост, од касарната „Илинден“...

Воената вежба на американската и на македонската војска почна на Криволак

Премиерот Зоран Заев, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерката за одбрана Радмила Шеќеринска и американскиот амбасадор Џес Бејли денеска се на Криволак, каде што присуствуваат на изведувањето на заедничката воена вежба на македонската и на американската војска „Змеј заштитник 17“ (Dragoon Guardian 17). При пристигнувањето на американските војници во Македонија, Бејли изјави дека „САД работат на тоа да ја видат Македонија како...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...