Американските стратешки бомбардери, кои можат да носат нуклеарно оружје, изведоа заедничка вежба со јужнокорејските сили во близина на источниот брег на Јужна Кореја.

Војската на Јужна Кореја соопшти дека станува за вежба во која учествуваат два американски бомбардери „Б-1Б“ и четири „Ф-35“ како и јужнокорејските бомбардери „Ф-15“.

Северна Кореја потврди дека во вторникот лансирала ракета која ја прелетала Јапонија и дека ги погодила целните води во Тихиот Oкеан. Лансирањето на ракетата со среден домет ја надгледувал севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, кој информираше дека ќе има лансирање на повеќе балистички ракети.