fbpx

Воената вежба на американската и на македонската војска почна на Криволак

-

Премиерот Зоран Заев, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерката за одбрана Радмила Шеќеринска и американскиот амбасадор Џес Бејли денеска се на Криволак, каде што присуствуваат на изведувањето на заедничката воена вежба на македонската и на американската војска „Змеј заштитник 17“ (Dragoon Guardian 17).

При пристигнувањето на американските војници во Македонија, Бејли изјави дека „САД работат на тоа да ја видат Македонија како станува дел од НАТО“.

Шекеринска, пак, нагласи дека вежбата „Змеј заштитник 17“ е одлична можност за зајакнување на билатералната соработка меѓу Армијата на Република Македонија и Вооружените сили на САД.

Пред да пристигнe на Криволак, воената опрема на американската армија беше презентирана пред граѓаните во Скопје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...