fbpx
Таг: воена опрема

таг: воена опрема

Министерството за одбрана не вработува војници за да ги испрати во Украина

Имајќи предвид дека НАТО не е во војна со Русија и не испраќа војници на фронтот во Украина, како и дека Армијата на Република Северна Македонија учествува единствено во НАТО и ЕУ мисии и вежби, не може да се тврди дека МО вработува војници за желбите на Зеленски, односно за да ги испрати да се боорат во Украина, како...

САД и Северна Македонија склучија 10 годишен патоказ за соработка во одбраната

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин по средбата во Пентагон ги поставија темелите за развој на одбранбената соработка помеѓу сојузниците – Северна Македонија и САД, за следните десет години, соопшти Министерството за одбрана (МО). Новиот патоказ кој беше потпишан во Пентагон, ги дефинира областите во македонско-американската одбранбена соработка кои ќе бидат приоритетни во...

Уште 26 лесни оклопни транспортери „Ошкош“ наскоро ќе бидат предадени на АРМ

Министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешниот брифинг за новинари информираше дека во пристаништето во Солун пристигна втората пратка лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, односно 26 возила, наменети за Армијата на Република Северна Македонија. „Вкупно 26 возила се наоѓаат на пристаништето во Солун и во наредните денови треба да започне испораката кон Република Северна Македонија, односно истите ќе бидат пренесени...

Не е точно дека Канада и ЕУ ја планирале војната во Украина

Тоа што Канада обучува украински војници од 2015 година, значи план за војна, како што невистинито се тврди во постот. Војната во Украина ја почна Русија, а операцијата УНИФЕР е тренинг од канадските воени сили и мисија за зајакнување на капацитетите на вооружените сили на Украина, којшто ќе ѝ помогне да го одбрани својот суверенитет. УНИФЕР е основана како...

Петровска: Делумно е симната тајноста на податоците за воената опрема донирана за Украина

Извршена е делумна декласификација на одлуките за донација на воена помош и опрема на Украина, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска во вчерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21. Опремата била од источно производство и не се користела од АРМ, појасни таа. Зборувајќи за симнувањето на тајноста на дел од документите, Петровска рече дека тоа е ветување дадено...

Украина бара дополнително оружје, САД очекуваат пролетна офанзива

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин изјави дека тој очекува од Украина да започне пролетна офанзива против Русија и ги повика земјите-членки на НАТО да ја интензивираат својата поддршка за Украина, пренесува Би-би-си. Остин говореше на прес-конференција што се одржа на првиот ден од состанокот на министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО во Брисел. Генералниот секретар на НАТО, Јенс...

Вашингтон Пост: Европските партнери на САД стравуваат дека изборите може да ја секнат поддршката за Украина

Сојузниците на САД во Европа стануваат сѐ позагрижени дека заедничкиот фронт на Западот насочен против руската инвазија на Украина би можел бргу да се намали ако Републиканците победат на парламентарните избори следниот месец, со што би му се овозможила предност на рускиот претседател Владимир Путин токму во времето кога Украина остварува напредок на бојното поле, пишува американскиот весник „Вашингтон...

Специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич во посета на земјава

Како дел од тековната посветеност на Обединетото Кралство на стабилноста и просперитетот во регионот на Западен Балкан, денеска и утре во земјава доаѓа во посета Специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич, информираат од Британската амбасада во Скопје. За време на посетата на Северна Македонија, Сер Стјуарт ќе има можност да се сретне со претседателот Стево...

Северна Македонија ќе донира оружје и воена опрема на Украина

Владата соопшти дека е донесена одлука за донација на воени средства и опрема за официјалните вооружени сили на Украина. Со тоа, како што вели, Владата се придружува на сеопфатната поддршка на сојузниците во НАТО и партнерите во ЕУ. Видот на средства кои се донираат се согласно барањата на Украина. Слични мерки преземаат и земјите во ЕУ, но и во окружувањето.

Порталб: Непотребна медиумска хиперболизација и глорификација на руска воена опрема

Ова е еден напис кој хиперболично и сензационално ја велича руската воена опрема. Насловот „Русија го претстави „Ѕверот на небото“: „Со ова ќе се справиме со Америка“ е типичен пример за непрофесионално новинарско известување, кое има за цел да предизвика заблуди во јавноста, пишува Порталб.мк. На 6 јануари 2022 година преку сензационален наслов, страницата “N-news Media” ги информира читателите дека...

Советот за безбедност ја разгледа информацијата за стратешки набавки во Армијата

Совет за безбедност фото: кабинет на претседателот
Највисока стратегиска цел на Република Северна Македонија како 30-та членка на НАТО е координиран развој и одржување на оперативните способности на одбраната. Опремувањето и модернизацијата на Армијата овозможува државата да ги проектира и заштити своите витални национални интереси, а со тоа да ја зајакне својата геополитичка и геостратегиска положба. Toa го соопштија од Кабинетот на претседателот на РСМ, Стево Пендаровски,...

Нова опрема за атомска, биолошка и хемиска одбрана за АРМ од САД

Европската команда на вооружените сили на Соединетите Американски Држави во рамките на програмата Три-три-три донирааа нова опрема за атомска, биолошка и хемиска одбрана за потребите на македонската армија. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во касарната „Ѓорче Петров“ изврши увид во туку што пристигнатата нова опрема, која што како донација ќе биде комплетирана во 2020 година. Како што информираат од...

Воената вежба на американската и на македонската војска почна на Криволак

Премиерот Зоран Заев, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерката за одбрана Радмила Шеќеринска и американскиот амбасадор Џес Бејли денеска се на Криволак, каде што присуствуваат на изведувањето на заедничката воена вежба на македонската и на американската војска „Змеј заштитник 17“ (Dragoon Guardian 17). При пристигнувањето на американските војници во Македонија, Бејли изјави дека „САД работат на тоа да ја видат Македонија како...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...