fbpx
Таг: Криволак

таг: Криволак

На Криволак се одржа „Брз одговор 23“, мултинационална вежба на војски од пет држави

Денеска на Криволак, како дел од еднонеделната мултинационална вежба за обука „Брз одговор 23“, војските на САД, Северна Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово ја покажаа интероперабилноста од значење за одржување на подготвеноста на НАТО сојузниците и државите-партнери, информираше амбасадата на САД во Северна Македонија.  На настанот беа присутни собранискиот спикер Џафери, министерката за одбрана Славјанка Петровска, амбасадорката на САД...

Петровска: Пристигна ново барање за воена помош за Украина, се разгледува во Генералштабот

Од Украина е пристигнато ново барање за воена помош од земјава, и во моментов се разгледува во Генералштабот на АРМ, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска, одговорајќи на новинарските прашања по завршувањето на брифингот за големата воена вежба на полигонот Криволак, што ќе почне следната седмица. „Минатата недела, мислам, пристигнато е ново барање, се разбира тоа е класифицирано од украинската...

Американски војници на „Криволак“ со хеликоптери вежбаа со припадници на АРМ

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на САД, Анџела Агелер денеска го посетија армискиот полигон „Криволак“, каде се изведе вежба со хеликоптери од типот „Black Hawk“ на копнените сили на САД, поддржани од припадници на Армијата, информираат од Министерството за одбрана. Министерката Петровска изрази задоволство што во изминатиот период полигонот „Криволак“ се користи од страна на армиите на сојузничките...

На „Криволак“ претставена британската донација за брза обука на Армијата

Специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич, британскиот амбасадор во земјава, Метју Лосон и министерката за одбрана Славјанка Петровска, денеска на полигонот „Криволак“ присуствуваа на примопредавањето на британска донација, што вклучува 14 мобилни единици, за обука за припадниците на Армијата во урбана средина. „Промоција на британска донација од 14 комплексни мобилни единици, кои ќе служат за...

Над Скопје ќе прелетаат два воени авиони „Б-52“ како гаранција за силното НАТО сојузништво

Воздухопловните сили на САД во Европа и Африка ќе извршат прелети над Скопје со два воени воздухоплови од типот Б52 денеска во 14:35 часот, соопшти Министерството за одбрана. „Прелетите на воздухопловите го демонстрираат силното сојузништво во НАТО и претставуваат гарант за целата Евроатланска област вклучувајќи ја и Северна Македонија. Со цел да ја прикажат посветеноста и гаранцијата на сигурноста кон...

Армиски и полициски хеликоптер го гасат пожарот на Криволак, воените магацини се дополнително осигурани

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов соопшти дека утрово изврши извидување на три активни пожари, од кои најголемиот е во Криволак. „Најголемиот пожар е на дел од подрачјето на воениот полигон Криволак каде што во моментов со дејство врз огнот започнаа еден армиски и еден полициски хеликоптер. Воените магацини се дополнително осигурани и се безбедни“, истакна Ангелов. Вториот пожар...

Избувна пожар на армискиот полигон Криволак, се бара интервенција со хеликоптери

На армискиот полигон Криволак денеска избувна пожар, а за тоа се известени надлежните во АРМ, од каде што е побарана интервенција со хелихоптер бидејќи теренот е непристапен, информираа попладнево од Центарот за управување со кризи. Од регионалниот центар за управување со кризи во Велес, ја информирале централата на ЦУК во Скопје дека на подрачјето на општината Неготино бил појавен...

На вежбата „Брз одговор 22“ на Криволак претставена способноста за брзо распоредување на НАТО силите [фото]

На воената вежба „Брз одговор 22“ (Swift Response 22) на армискиот полигон Криволак денеска беше претставена способноста за брзо распоредување на копнените сили на САД во Европа и Африка, заедно со мултинационалните воздухопловно-десантни сили од Европа. Пред македонскиот државен врв и медиумите, денеска беше претставена воената вежба на која учествуваат 4.600 припадници на вооружените сили од осум земји-членки на...

Ковачевски: Како домаќини на големата и сложена НАТО вежба покажавме дека сме рамноправни со нашите НАТО-сојузници [Галерија]

Над 30.000 граѓани на Скопје и на Северна Македонија, заедно со премиерот Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на Генералштабот, генералот Васко Ѓурчиновски и амбасадорките на САД и на Обединетото Кралство, Кејт Брнз и Рејчел Галовеј, денеска на спортскиот аеродром „Стенковец“ присуствуваа на отворениот ден за воздухоплови кој се организира во рамките на вежбата „Swift Response 22“,...

Министерката Петровска за вежбата „Swift Response 22“: Вежба на која ги покажуваме нашите способности

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј денеска на армискиот полигон „Криволак“ присуствуваа на брифинг за претставниците на медиумите на кој тие беа детално информирани за целта и за активностите за време на вежбата „Swift Response 22“, која се реализира на „Криволак“, информираат од Министерството за одбрана. Во изјавата по денешниот брифинг, министерката Петровска истакна...

На „Криволак“ денеска и утре здружена вежба со американски авиони Ф-18

Два воени авиона Ф-18 од носачот на авиони на морнарицата на САД „Хари Труман“ денеска и утре, во рамките на здружена вежба на НАТО ќе извршат вежбовни активности на армискиот полигон „Криволак“, соопшти Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија. Станува збор дел од завршните активности на вежбата „Neptune Strike 22“, која се изведува во медитеранскиот регион во период од...

Анализите покажаа дека вежбата Одлучен удар 21 на Криволак не предизвикала загадување на околината

Активностите во рамките на вежбата Одлучен удар 21, која што се одржа во втората половина од мај на полигонот Криволак, не предизвикале загадување на животната средина, покажа анализата на универзитетската лабораторија АМБИКОН, со која Министерството за одбрана воспостави редовна соработка за мониторирање на влијанието на вежбовните активности на Криволак, во делот на животната средина. Со цел да се анализира квалитетот...

Заев-Шекеринска: Моќта на НАТО е во неговото заедништво, членството не е само формалност

„Со членството во НАТО не сме повеќе сами. Северна Македонија никогаш повеќе нема да биде ниту ставена под прашалник, ниту изолирана од светот“, истакна премиерот Зоран Заев на Криволак, каде во присуство на највисокиот политичко – воен врв на Северна Македонија и високи гости од САД и сојузниците, беше реализиран Денот за високи гости на вежбата „Одлучен удар 21“. Тој додаде дека токму со членството во Алијансата,...

Пендаровски на вежбата „Одлучен удар“ на Криволак: Првиот голем тест го положивме [Галерија]

Пред врвот на државата, предводен од претседателот Стево Пендаровски како врховен командант на армијата, потоа министри и пратеници, како и дипломатскиот кор во земјава, денеска на полигонот Криволак, на Денот на високи гости на воената вежба „Одлучен удар“ беа презентирани офанзивни операции и активности на пешадиските и специјалните единици од Армиите на Северна Македонија, САД, Грција и Бугарија, со...

Шекеринска – Ињац: С. Македонија со „Одлучен удар 21” праќа порака дека е НАТО сојузник на кој може да се смета

Денеска Северна Македонија со вежбата „Одлучен удар 21“ ја праќа пораката дека е НАТО сојузник на кој може да се смета, дека инвестира во својата и во регионалната безбедност, но и дека придонесува кон безбедноста и кон развојот на одбранбената соработка во Алијансата, истакна министерката за одбрана Радмила Шекеринска по работната средба со нејзината колешка од Црна Гора, министерката...

Прв пат на Криволак „волци“ и „зелени беретки“ вежбаа со воздушна артилерија (видео+галерија)

Македонски и американски армиски командоси на Криволак вчера ја завршија вежбата „Тројанска стапка 21“ („Trojan Footprint 21“), на која на полигонот прв пат учествуваше и авион за блиска воздушна поддршка АЦ-130Ј на американското воено воздухопловство. На Криволак „волци“ од Баталјонот на специјални сили на АРМ и „зелени беретки“ од 1.баталјон, 10 група на специјални сили на Армијата на САД извежбуваа...

На Криволак во понеделник почнува вежбата „Одлучен удар 21“ – НАТО вежба одговор на агресија

Околу 1.100 македонски војници, 300 американски и тимови од армиите на Бугарија и Грција ќе учествуваат во воената вежба „Одлучен удар 21“, што од понеделник до 2 јуни ќе се одржи на Армискиот полигон „Криволак“. Вежбата е дел од комплексот вежби „Европски бранител 21“ („Defender Europe 21“) на НАТО и Армијата на САД, што се спроведува на 30 полигони...

Шекеринска и Брнз во посета на „Криволак“, се реконструира инфраструктурата пред вежбата „Одлучен удар 21“

фото: мин. за одбрана
Припадници на инженерискиот баталјон на Армијата на РСМ и 15. инженериски баталјон на вооружените сили на САД заеднички работат на изградба на повеќе нови содржини и развој на патната инфраструктура во полигонот „Криволак“, во пресрет на најголемата воена вежба во земјава, „Одлучен удар 21“, на 17 мај. Тие денеска беа посетени од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и американската...

Пендаровски во обиколка на „Криволак“ пред почетокот на меѓународната вежба „Одлучен Удар-21“

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во посета на Армискиот Полигон „Криволак“ каде беше информиран за активностите на припадниците на Армијата на Република Северна Македонија и на припадниците на 15. Инженериски баталјон од Армијата на САД, во пресрет на почетокот на големата меѓународна вежба „Одлучен Удар-21“, информираат од претседателскиот кабинет. Претседателот Пендаровски изврши обиколка на дел од терените, како и сместувачките...

Пред вежбата „Одлучен удар“ на Криволак подигнат КОВИД центар (галерија)

На воениот полигон Криволак е подигнат КОВИД центар, како превентивен капацитет за претстојната вежба „Одлучен удар“, која ќе се одржи во мај и јуни. Полигонот за вежбата го подготвуваат инженерци на АРМ и 15. инженериски баталјон на Армијата на САД, кои пристигнаа минатиот месец. „Припадниците на 15. инженериски баталјон на Армијата на САД се на Криволак. Подогнат е КОВИД 19...

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...