fbpx

Авионите за гаснење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување вежбаа над Охрид (галерија)

-

Специјалните авиони за гаснење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување вежбаа над Охридско Езеро. Се тренираа различни начини на фрлање на вода и ниско летање над водени површини нешто што е многу тешко во авијацијата, а беа испробувани и други техники над езерото.

Станува збор за реализација на дел од планот и програмата за подготовки на Дирекцијата за заштита и спасување, информира директoрoт на дирекцијата Аднан Џафероски. Тој објаснува дека ова е една од најсложените операции во аеролетањето на овие специјални воздухоплови.

– Тоа е воспоставена пракса, секоја година пред сезоната на пожари ги проверуваме способностите на воздухопловите и нашите пилоти за да бидеме спремни. Кондицијата на воздухопловите и пилотите се максимални и сме спремни да делуваме каде што треба – вели Џафероски.

Овие летала со кои нашата држава располага се скап и вреден ресурс. Пожарите се гасат само од земја, а воздухопловите само помагаат да се намали интензитетот на пожарите при гасење од земја и да се спречи ширењето на пожарот.

– Никогаш не е штета да се има повеќе ресурси, но ако совесно се работи и се користат како што треба воздухопловите и се одржуваат, има ефект, иако се само три. Досега покажавме дека овие ресурси ги користиме добро – вели Џафероски.

Тој посочува дека е најдобро да не ги употребуваме воопшто, бидејќи луѓето треба да имаат свест кон заштитата на шумите и природата. Минатата година, имало многу пожари и воздухопловните летала биле ангажирани со преку 400 летови, а биле предизвикани големи материјални штети врз шумските површини.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...