fbpx

Парното греење во Скопје поевтинува за 11 отсто од 1 август

-

Парното греење за жителите на Скопје приклучени на системот на „Балкан енерџи груп“, од 1 август поевтинува за речиси 11 отсто, соопшти денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Димитар Петров.

Поголемо намалување на цената за парно греење има за училиштата и за градинките во Скопје.

– Крајните цени за сите потрошувачи што се снабдуваат со топлинска енергија од операторите „Балкан енерџи“, односно од „Производство“, „Дистрибуција“ и од „Снабдување“, ќе бидат намалени со оваа одлука. Цената на топлинската енергија за домаќинствата ќе се намали за 10,93 отсто, за потрошувачите од категоријата образование ќе се намали за 40,62 отсто, а кај категоријата останати потрошувачи ќе биде намалена за 28,74 отсто. Исто така, ќе се намали и надоместокот за фиксниот дел за домаќинствата. Сите овие симулации ги правиме за станови со просечна квадратура од 50 квадратни метри и фиксниот надоместок за домаќинствата се намалува за 2,67 отсто. Кај „Скопје Север“ намалувањето ќе биде за 4 отсто и кај едните и кај другите потрошувачи. Кај „ЕЛЕМ енергетика“ домаќинствата имаат намалување од 11,59 отсто, кај училиштата за 1,49 отсто и кај деловните субјекти за 3 отсто – рече Петров на денешната прес-конференција.

Тој посочи дека намалувањето на цените на парното се должи на драстично намалената цена на природниот гас, како и на намалените трошоци на компаниите, кои работеле поефикасно и со намалени оперативни трошоци.

Новата цена на парното ќе важи од 1 август годинава до 1 август следната година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Доналд Трамп обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи, вклучувајќи и такви за американски нуклеарни тајни и воени планови. Обвинителите велат дека кога Доналд Трамп...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download
download karbonn firmware
Download WordPress Themes
free online course