fbpx
Таг: Димитар Петров

таг: Димитар Петров

Анѓушев: Во моментов, Регулаторната комисија за енергетика е зависна од опозицијата

Со стапување во сила на новиот закон за енергетика, кој беше усвоен на владина седница минатата недела и кој треба да биде изгласан во Собранието, ќе престане мандатот на претседателот на Регулаторната комисија за енерегетика (РКЕ), Димитар Петров. Потоа, Владата ќе има рок од 30 дена да достави до Собранието предлог за нов претседател и двајца членови на РКЕ. На...

СДСМ: РКЕ требаше да ја намали цената на парното за 30 отсто уште во декември лани

Регуларторната комисија за енергетика (РКЕ), чијшто прв човек е од редовите на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Кратово, одлучи да продолжи да ги штити интересите на компаниите блиски до фамилијата на власт, се вели во реакцијата на СДСМ, за одлуката на РКЕ за намалување на цените на парното греење од 1 август. Од опозациската партија велат дека РКЕ неосновано одбила...

Парното греење во Скопје поевтинува за 11 отсто од 1 август

Парното греење за жителите на Скопје приклучени на системот на „Балкан енерџи груп“, од 1 август поевтинува за речиси 11 отсто, соопшти денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Димитар Петров. Поголемо намалување на цената за парно греење има за училиштата и за градинките во Скопје. - Крајните цени за сите потрошувачи што се снабдуваат со топлинска енергија од операторите „Балкан...

Струјата поевтинува за минимални 0,25 проценти

Цената на електричната енергија за домаќинствата ќе се намали за 0,25 проценти. Новата цена на струјата ќе почне да важи од 1 јули. Причина за поевтинување се помалите трошоци кои енергетските компании ги пријавиле до Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ), соопшти претседателот на РКЕ, Димитар Петров. Кај ЕЛЕМ, цените се намалуваат за 0,01 процент, кај МЕПСО за 7,99 отсто, а кај...

РКЕ: Не можеме да потврдиме дека цената на струјата ќе се намали

Регулаторна комисија за енергетика не може да потврди дека цената на струјата ќе се намали по шпекулациите што се појавија во одредени медиуми дека пресметките ќе одат во надолна насока. - Во период сме кога се пресметува цената, кога се утврдуваат трошоците во рамките на работните групи во комисијата. Во овој момент не би можел да кажам какви ќе бидат предвидувањата....

Увезено, па вратено српско млеко со афлатоксин ги скара опозицијата и Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека на 21 септември во земјава биле увезени преку 20 тони српско млеко, кое било пуштено во промет, иако содржело афлатоксин М-1 над максимално дозволените граници,...