fbpx
Таг: Регулаторна комисија за енергетика

таг: Регулаторна комисија за енергетика

Од ноќеска дизелот поевтинува за 3 денари, еден литар ќе се продава за 92 денари

Од ноќеска дизелот поевтинува за три денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија. Согласно последната одлука, се намалуваат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,38 отсто во однос на одлуката од 16 овој месец. Малопродажната цена на еуродизел се намалува за 3 денари за литар, а малопродажната цена на екстра лесното масло...

Парното во Скопје поскапува од 14,18 до 16,31 проценти

Поскапува централното греење во Скопје. Регулаторната комисија за енергетика денеска соопшти дека од август годинава цената на парното за најголемиот дел од потрошувачите кои досега беа на мрежата на БЕГ, ќе се зголеми за 14,18 проценти. Парното од топланата Скопје Север ќе поскапи за 16,31 отсто, а топлинската енергија од Железара ќе биде поскапа за 15,5 отсто. Поскапувањето е...

Од петок ќе им нов ценовник за струјата, просечната цена ќе се зголеми во просек за 7,4 %

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денес донесе нови одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 отсто од домаќинствата ќе се зголеми во просек за 7,4 проценти. „Без блок тарифите цената на електричната енергија ќе се зголемеше за сите домаќинства за 17,74 отсто, наместо за сегашните 7,4 проценти за 98,8 отсто од домаќинствата. Со оваа...

Цената на бензинот од ноќеска се намалува за 6,5, а на дизелот за девет денари, одлучи РКЕ

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска заседаваше и донесе одлука со која од вечерва на полноќ се намалуваат цените на горивата. Одлуката следува по законските измени на Законот за додадена вредност и Законот за акцизите за намалување на ДДВ-то и акцизата на горивата кои синоќа ги изгласа Собранието. Регулаторната комисија одлучи цената на бензинот да ја намали за 6,5...

Вистиномер: Не е точно дека цената на струјата „нема мрднато“ 4 години

Изјавата на премиерот, дека во Македонија четири години не мрднала цената на струјата, е неточна. Имено, цената на струјата во последните две години двапати се зголеми со одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), при што едно од овие поскапувања беше нивелирано со намалување на даноците, но второто покачување е реално, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Зборувајќи за...

ДДВ-то за струјата падна од 18 на 5 отсто, колку ќе паднат и сметките за струја, ќе покажат пресметките на РКЕ

Ценовниот шок од зголемените сметки за електрична енергија што ќе важат од 1 август за домаќинствата треба значително да се ублажи поради намалувањето на стапката на данокот на додадена вредност, од 18 на 5 отсто, барем за една година. Оваа одлука ја донесе Владата на синоќешната седница, на која го утврди Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за...

Постојат 55 претпријатија низ земјава што ги одведуваат урбаните отпадни води, само 17 ги прочистуваат [инфографик]

Од 80 македонски општини, грижата за собирање и одведување на урбаните отпадни води што ги создаваат домаќинствата ја споделуваат вкупно 55 јавни комунални претпријатија. Од нив, само 17 од овие даватели на водни услуги ги прочистуваат ваквите отпадни води, со што не вршат загадување на подземните води, реките, езерата и акумулацииите низ земјава. Овој загрижувачки податок од Годишниот извештај...

Бензинот „еуросупер БС-95“ и дизелот поскапуваат за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) информираше дека малопродажните цени на нафтените деривати од ноќеска согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 0,92 отсто. Малопродажните цени на бензинот „еуросупер БС-95“ и на еуродизел се зголемуваат за половина денар за литар и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67,50 денари за литар, а малопродажната цена...

Скопјани се жалат на млаки радијатори, БЕГ вели дефекти нема, а топлина се испорачува

Млаки радијатори и студени домови. Голем број скопјани се жалат дека во изминатиот период иако грејната сезона започна пред речиси еден месец, смрзнуваат во своите домови. Особено е студено наутро и навечер, а дневните температури, кои периодов се нешто повисоки од очекуваните, велат тие, не можат да им ги затоплат домовите. Поплаки има од сите делови на градот, а...

Бислимовски: Гасното поврзување со Грција ќе значи пониска цена на гасот и до 20 отсто

„Ни претстои сериозна гасификација на земјава, по далеку пониски цени од сегашните. Проценките се дека цената на гасот би се намалила и до 20 отсто со идниот крак од Грција, преку Северна Македонија, па се до Косово, со што стануваме транзитна земја“, посочи претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни (РКЕ) услуги, Марко Бислимоски, на учеството на он...

Бислимовски: За неплатени сметки за декември, јануари и февруари, ЕВН Хоум нема да им исклучува струја на ранливите потрошувачи

„Универзалниот снабдувач, ЕВН Хоум, не смее да ги исклучува ранливите потрошувачи од системот за електрична енергија, поради неплатени сметки за струја во наредните месеци, декември, јануари и февруари. Исто така, доколку тој има доспеан долг, има можност за одложено плаќање или за плаќање на најмалку шест еднакви рати. А, секој ранлив потрошувач кој е заведен во Министерството за труд...

Поради ладните радијатори на БЕГ, РКЕ ќе бара законски измени за високи парични казни за снабдувачите

Радијаторите останаа млаки или студени во поголемиот дел скопски домаќинства, и тоа само една недела од почетокот на грејната сезона, што ја отвори битката меѓу регулаторите и БЕГ, „Балкан Енерџи Груп“, најголемиот снабдувач со топлинска енергија на Скопје. Од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија, РКЕ, велат дека голем број граѓани се жалат кај...

Бензините од вечерва на полноќ ќе поевтинат за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,41 отсто. Од вечерва на полноќ, малопродажните цени на „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за половина денар за литар во однос на актуелните малопродажни цени на бензините. Цените на еуродизел (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест со автомобили од х. Русија во Аеродром до РКЕ во Центар

Утре со почеток во 18 часот од паркингот на СЦ Јане Сандански, ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на протест со автомобили против поскапувањето на струјата. Во најавата за протестот од партијата велат дека за претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски има 120.000 денари плата, а за граѓаните повисока цена на струјата. Од партијата информираат дека протестот ќе заврши пред просториите...

Владата ќе ја разгледа препораката на ЕЕЗ за намалување на ДДВ-то на струјата

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција со помошникот државен секретар за енергетика и ресурси на САД, Франсис Фенон рече дека намалувањето на ДДВ-то на цената на струјата од 18 на пет проценти Владата ќе го разгледа, за да се види каков ќе биде импактот врз економијата. „Сè што е добро за граѓаните е прифатливо. Но треба да пресметаме што тоа...

ЗНМ и РКЕ потпишаа Меморандум за соработка за поголема транспарентност во работењето на регулаторите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) потпишаа Меморандум за соработка во кој основен постулат е информирање на граѓаните за постапките и процесите за заштита на правата на потрошувачите за енергетските услуги. „Меморандумот за соработка е дополнителен чекор кон унапредување на мисијата за транспарентност на работењето, а точната и навремена информација кон...

И оваа грејна сезона БЕГ, а не Град Скопје, ќе ги снабдува скопјани со топлинска енергија

На прагот и на претстојнава грејна сезона, нема да се реализира најавеното преземање на топловодната мрежа од страна на Град Скопје од сегашниот снабдувач „Дистрибуција на топлина Балкан Енерџи ДООЕЛ“ (ДТБЕ), за што Градот чека судска разрешница. Сè уште остануваат низа правни лавиринти на релацијата меѓу Град Скопје, Регулаторната комисија за енергетика и Управниот суд, со што расте и неивесноста...

„Скапа струја, сиромашен народ“ е пораката од протестот на ВМРО-ДПМНЕ против поскапувањето на струјата (галерија)

Со транспарент „Скапа струја, сиромашен народ“ попладнево се одржа протестот на ВМРО-ДПМНЕ против поскапувањето на струјата кој во понеделникот го најави лидерот на партијата, Христијан Мицкоски. Протестниот марш, на кој присуствуваа неколку стотици граѓани, започна пред Министерството за правда, а заврши пред Регулаторната комисија за енергетика, каде и Мицкоски имаше говор. „Добредојдовте на овој прв од серијата протести кои што...

Мицкоски во среда повикува на протест, од СДСМ му возвраќаат дека е очаен губитник

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција соопшти дека нивната партија почнува со протести што ќе се одржуваат во следниот период. Првиот тој го закажа за во среда од 18 часот, а повод е поскапувањето на струјата. Протестниот марш ќе го одржат од Министерството за правда до Регулаторната комисија за енергетика, а Мицкоски на учество ги повика не...

Скандалозно зголемување на цената на струјата, интересот на компаниите пред оној на граѓаните

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за покачување на цената на електричната енергија е скандалозна, а уште поскандалозен беше обидот на тие што одлучуваат да ги убедат жителите дека Северна Македонија имале најниска цена во Европа. Кога се прави ваква споредба, цената на електричната енергија треба да се спореди со просечната месечна плата, и излегува дека имаме една...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...