fbpx
Таг: намалување

таг: намалување

Активистите предупредуваат: Во земјава не постои организиран скрининг за рак на грлото на матката

Месецот јануари е посветен за борба против ракот на грлото на матката, а од Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените - ЕСЕ се жалат дека Владата го намалила буџетот за Програмата за рана детекција на малигни заболувања за 2023 година за 2 милиони денари во однос на 2022 година. „На крајот од месец јануари Програмата за рана детекција...

Бензините поевтинуваат за два денара по литар, дизелот останува со истата цена

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ бензините ќе имаат нови, пониски цени за два денара за литар, додека цените на дизел горивото, екстра-лесното масло за домаќинство и на мазутот не се менуваат. Потегот се толкува со пад на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар, и тоа...

Бензините поевтинуваат за два денара, а дизелот за денар и половина

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се намалуваат за 2 денара по литар, а малопродажната цена на еуродизелот се намалува за 1,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Исто така, за еден денар се намалува и цената на екстра лесното масло за домаќинство. Од вечерва полсе полноќ, литар еуросупер БС 95 ќе чини 84,50 денари,...

Бензините од ноќеска поевтинуваат, дизелот ќе се продава по стара цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе одлука со која од ноќеска ќе се намалат малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 за два денари за литар. Дизелот, мазутот и екстра-лесното масло за домаќинство ќе се продаваат по стари цени. Од полноќ максималните цени на Еуросупер БС-95 ќе изнесуваат 86,50 денари за литар, додека Еуросупер БС-98...

Порталб анализа на Буџетот за 2023 година: Помалку за здравството и земјоделството, повеќе за транспортот и одбраната

Буџетот за 2023 година влезе во Собранието. Дел од министерствата ќе си дозволат зголемени трошења, но кај дел ќе има кратење - државни инспекторати и агенции догодина ќе располагаат со помалку пари во однос на годинава. „Порталб“ анализира колку пари министерствата, агенциите и други државни институции ќе имаат за трошење во новата буџетска година. За судство повеќе пари, за дел...

Владата ја ограничи маржата за трговија на пазарот на струја на најмногу 10 отсто

Mаржата на електричната енергија за сите трговски друштва и трговци поединци кои вршат трговија на пазарот со електрична енергија на големо и на мало да изнесува најмногу до 10 отсто, одлучи денес Владата на 80-та седница. Според наведеното, трговската маржа за учесниците на пазарот на електрична енергија ќе се пресметува на просечната цена на електрична енергија за МWh од Унгарската...

Бензините од ноќеска поевтинуваат за два денара за литар

Цената на бензините од ноќеска се намалува за два денара за литар, додека со идентични цени остануваат другите нафтени деривати, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. На бензинските пумпи од ноќеска Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 87,50 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе може да се набави за 90 денари за литар. Цената на...

Бензините и дизелот од ноќеска поевтинуваат од два и пол до три денари за литар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе одлука со која од ноќеска на бензинските пумпи се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,39 отсто, информираат тие. Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се намалува за 3 денари за литар, додека малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-98,  Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното...

Регулаторна: Ако парното недоволно загрева, сметката треба да биде пониска

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) соопшти дека според Правилникот за утврдување на квалитетот на испорачаната топлинска енергија, ако парното греење е недоволно, корисниците треба да добијат пониски сметки. За тоа да се случи, првин е потребно корисниците да добијат решение од страна на комисијата за проверка на квалитет на испорачаната топлинска енергија дека имаат неквалитетна испорака...

Пошумувањето во земјава на рекордно ниско ниво, ќе нема кој да се бори со климатските промени [инфографик]

Пошумувањето на нови површини во земјава опаѓа во изминатава деценија. Во 2020 година во Македонија биле засадени нови дрвја на површина од 569 хектари, што е второ најниско ниво во изминатава деценија по 2017 година, кога биле пошумени 553 хектари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Она што најмногу загрижува е фактот дека земјава постепено го губи богатиот шумски...

Пожарите лани проголтале најмалку шумска површина во земјава во последнава деценија [инфографик]

Шумските пожари лани проголтале најмалку хектари површина засадена со дрвја во земјава во последнава деценија. Од палењето на вегетацијата во шумите во 2020 година настрадале вкупно 438 хектари, што е многу помалку во споредба со претходните години, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во изминатава деценија, статистичките податоци покажуваат дека најлоша година за шумите била 2012 година, кога пожарите...

Ковид пандемијата за 34,5 отсто го намали бројот на студенти и ученици сместени во домовите

Во земјава имаме вкупно 36 домови и интернати, а поради ковид-19 пандемијата во изминатава учебна година во нив биле сместени за 34,5 отсто помалку студенти и ученици во споредба со претходната година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Според податоците, во 2020/2021 година, вкупниот број на ученици и на студенти сместени во домовите за ученици во основното и во...

Намалениот ДДВ за струја стапи во сила, но сметките за јули ќе бидат повисоки за 12,3 отсто

Законските измени за намалување на ДДВ-то на електричната енергија од 18 на 5 проценти стапи на сила. Во Службен весник се објавени усвоените измени на Законот за ДДВ кои пратениците ги изгласаа во петокот. Ова значи дека граѓаните за потрошена електрична енергија отсега ќе плаќаат намален ДДВ на 5 проценти, одлука што ќе важи до 1 јули 2022 година....

Народна банка: Надворешниот долг на земјава се намалил за 95 милиони евра

На крајот на првиот квартал од 2021 година, нето надворешниот долг изнесува 3.297 милиони евра (или 28,4 отсто од БДП), што претставува квартално намалување за 95 милиони евра, објави Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) во редовното статистичко соопштение за позначајните промени кај надворешниот долг, надворешните побарувања и меѓународната инвестициска позиција. НБРСМ посочува дека, од аспект на структурата, и понатаму...

Од ковид-19 се лекуваат 379 пациенти, се затвораат ковид центрите на Интерните клиники и во комплексот „Мајка Тереза“

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците низ земјава е 379 и има околу 614 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство, според податоците во последните 24 часа. „Поради намалениот број на пациенти, од денес се затвораат сите ковид центри на Интерните клиники...

ИЈЗ: За една недела за 48,3 отсто помалку позитивни случаи на ковид-19, смртноста намалена за 38,1 отсто

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 10 до 16 мај 2021, покажува дека за ковид-19 се тестирани вкупно 16.773 материјали во лабораториите, што е зголемување за 6,3 отсто во споредба со една недела претходно. Во овој период се регистрирани 674 нови позитивни случаи на ковид-19, од 31 град во државата, што е намалување за...

Оздравеа 1.178 пациенти од ковид-19, има нови 324 случаи од 2.660 тестирања, починаа 26 лица

Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а се регистрирани 324 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство, според податоците од Институтот за јавно здравје. Во: Скопје – 110, Куманово – 44, Охрид – 18, Струмица – 17, Прилеп и Тетово– 13, Штип – 11, Битола, Велес и Кичево – по 10, Свети Николе – 9, Кочани...

Индустриското производство во март зголемено за 7,6 отсто, бројот на вработени намален за 3 отсто

За првпат годинава, индустриското производство во март бележи зголемување. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во март 2021 година, во однос на март 2020 година, изнесувал 107.6, односно пораснал за 7,6 отсто. И покрај ваквиот раст, индексот на индустриското производство во првиот квартал годинава, во однос на периодот јануари - март 2020 година, бележи...

Филипче: Се намалува бројот на хоспитализации и на позитивни на ковид-19, а се зголемува бројот на исписи на пациенти

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека бројот на хоспитализации во болниците, се намалува, а се зголемува бројот на исписи на пациенти со ковид, се намалува и бројот на позитивни пацинети. Тој оценува дека мерките даваат резултати. „На редовната утринска координација со директорите на клиниките разговаравме за третманот на болните, моменталната состојба со капацитетите на ковид центрите и ротациите со персонал....

Бензините поевтинуваат за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство за денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,35 отсто во однос на цените од пред една недела. Во малопродажба цените на бензините Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и на Еуродизел (Д-Е V) се намалуваат за 0,50 дени за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)...

Отворен форум за антикорупција: Најкорумпирани министрите, пратениците, судиите и лидерите на партиите

Корупцијата останува неказнива во Северна Македонија. Ако се има предвид дека 25,5% од испитаниците во истражувањето потврдиле дека биле вклучени во корупција и ако тој процент се проектира на...