fbpx
Таг: Балкан енерџи груп

таг: Балкан енерџи груп

Корисниците на парно од БЕГ оштетени за 6,66 милиони евра, МВР со кривични пријави за поранешна Регулаторна

МВР поднесе кривична пријава против поранешни членови на Регулаторната агенција за енергетика (РКЕ), поради издавање лиценца за работа на „Балкан енерџи груп“, кој е операторот што снабдува најголем дел од Скопје со топлинска енергија, но и поради тоа што овозможиле оваа компанија незаконски да дојде до поголем профит. Вкупната штета што со тоа им е нанесена на приклучените на парно...

Владата уверува дека следната година исклучените нема да плаќаат паушал за парно

Владата на Република Македонија денеска порача дека домаќинствата кои се исклучени од централното греење во град Скопје, во наредната година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот кој во моментов го плаќаат. „Проблемот со кој се соочуваат граѓаните, владата предвиде да го реши во рамките на новиот предлог Закон за енергетика. Имено во подзаконските акти на Законот за енергетика кој...

БЕГ потсетува станарите да ја проверат инсталацијата за централно греење

Во согласност со законските прописи, грејната сезона може да почне секој ден почнувајќи од денеска доколку временските услови тоа го наложуваат, информираше компанијата „Балкан енерџи груп“, која е давател на услугата централно греење во Скопје. Компанијата апелира станарите да ја проверат внатрешната инсталација, а куќните совети и управителите на згради да овозможат непречен пристап на службените лица до потстаниците за...

Пукната цевка ги остави граѓаните од „Топлана Исток“ до Порта Влае без греење

Граѓаните што живеат на потегот од „Топлана Исток“ до Порта Влае се без парно греење од 13.20 часот, информира Регионалниот центар за управување со кризи. Повикувајќи се на информација од „Балкан енерџи груп“, причината е голем губиток на вода во мрежата. Од фирмата додаваат и дека во моментот се трага по местото на дефектот.

Парното греење во Скопје поевтинува за 11 отсто од 1 август

Парното греење за жителите на Скопје приклучени на системот на „Балкан енерџи груп“, од 1 август поевтинува за речиси 11 отсто, соопшти денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Димитар Петров. Поголемо намалување на цената за парно греење има за училиштата и за градинките во Скопје. - Крајните цени за сите потрошувачи што се снабдуваат со топлинска енергија од операторите „Балкан...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...