fbpx

Нови 127 случаи на ковид-19, осуммина починати и 83 оздравени

-

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19.

Распределено по градови, најмногу нови случаи се откриени во Скопје – 57, Штип има 13 нови случаи, Свети Николе 12, Струга 10, Гостивар 8, Охрид 7 нови случаи, Тетово 6, Куманово и Кичево по 4 нови случаи, Пробиштип и Кратово имаат по 2 нови случаи и Кавадарци и Демир Хисар по еден нов случај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 83 оздравени лица од: Скопје 35, Штип 8, Тетово 33, Велес 1, Гостивар 5, Пехчево 1.

Починати се осум лица – пет пациенти од Скопје, еден од Тетово, еден од Струга и еден пациент од Кичево. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст 70 и 93 години. Во ГОБ „8 Септември“ починати се пет лица на возраст 34, 45, 78 и 87 години, а кај 62 годишен пациент вирусот е потврден постмортем (по смртта). Во КБ Тетово почина пациент на 78 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.153, бројката на оздравени пациенти е 4.810, на починати е 422, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.921.

Во моментов дистрибуцијата по градови, на вкупен број случаи и на активни случаи е следнава:
• Скопје 4271, активни 1885
• Куманово 908, активни 240
• Дебар 173, активни 111
• Штип 582, активни 277
• Прилеп 311, активни 62
• Тетово 944, активни 297
• Струга 361, активни 179
• Велес 206, активни 30
• Битола 88, активни 43
• Охрид 238, активни 123
• Кавадарци 29, активни 18
• Гостивар 294, активни 193
• Гевгелија 19, активни 9 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)
• Струмица 28, активни 19
• Крива Паланка 22, активни 11
• Радовиш 18, активни 14
• Крушево 13, активни 8
• Кочани 88, активни 20
• Пробиштип 43, активни 27
• Демир Хисар 15, активни 13
• Македонски Брод 9, активни 5
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 4, активни 1
• Валандово 6, активни 0
• Виница 5, активни 2
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 12, активни 8
• Свети Николе 197, активни 182
• Кичево 100, активни 83
• Ресен 140, активни 59
• Неготино 22, активни 2 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Бројката на активни случаи по општини во Скопје денеска е следна
• Чаир – 280
• Аеродром – 167
• Бутел – 132
• Гази Баба – 195
• Центар – 153
• Карпош – 153
• Сарај – 108
• Кисела Вода – 124
• Ѓорче Петров – 113
• Студеничани – 105
• Шуто Оризари – 97
• Арачиново – 30
• Илинден – 20
• Петровец – 20
• Чучер Сандево – 12
• Сопиште – 18
• Зелениково- 12
• Странци – 7
• Нераспределени- 139

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...