fbpx
Таг: болни

таг: болни

Нови 494 случаи на ковид-19, оздравени 474, а починати 12 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 494 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 231, Куманово – 49, Велес – 31, Штип – 24, Кавадарци – 23, Охрид – 19, Кичево – 17, Прилеп и Кочани – по 16, Струмица – 12,...

Нови 14 случаи на ковид-19 од 2.876 тестирања, оздравени двајца, нема починати

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.876 тестирања, а регистрирани се 14 нови случаи на ковид-19: Тетово – 8, Гостивар – 3, Скопје – 2 и Струга – 1. Регистрирани сe 2 оздравени пациенти од Скопје. Не се регистрирани починати пациенти. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја...

Пет нови случаи на ковид-19, оздравени 86, а починато едно лице

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.531 тестирање, а регистрирани се 5 нови случаи на ковид-19: Скопје – 2, Велес, Кавадарци и Берово – по 1. Регистрирани се 86 оздравени пациент од: Скопје – 31, Куманово и Прилеп – по 12, Тетово – 7, Гостивар и Охрид –...

Нема починати од ковид-19, четири нови случаи од 2.514 тестирања, оздравени 11 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.514 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на ковид-19 од Скопје  –  3, Битола - 1. Регистрирани се 11 оздравени пациенти од: Куманово - 4, Скопје – 3 и Крива Паланка, Струга, Гевгелија и Радовиш – по 1.Не се регистрирани починати...

Вкупно 90 пациенти болни од ковид-19 се лекуваат низ болниците во државата

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија и тоа 26 во Скопје и 64 во ковид центрите во земјава, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје и во земјава има хоспитализирано 10 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. „Во Скопје е примен еден пациенти и 9 во...

Нови 28 случаи на ковид-19, оздравени 23, починати пет лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.619 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 16, Куманово – 9, Тетово – 2, Прилеп - 1. Регистрирани се 23 оздравени пациент од:Скопје – 15, Охрид и Струга – по 3, Куманово и Кочани – по...

Нови 16 случаи на ковид-19 од 3.109 тестирања, оздравени 38, а починати седум лица

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 16 нови случаи на ковид-19, од :Скопје – 8, Куманово – 2, Битола, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 1. Регистрирани се 38 оздравени пациенти, од: Скопје – 17, Велес и Радовиш – по...

Вкупно 536 пациенти се лекуваат низ ковид центрите во државата, има околу 870 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 329 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 536 и има околу 870 празни болнички кревети во ковид центрите. „По...

Вкупно 883 пациенти се лекуваат во ковид центрите низ државата, има 847 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 499 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, a во Скопје 384. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 57 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19. Во болницата во Штип се...

Вкупно 1.147 суспектни и болни од ковид-19 се лекуваат низ болниците, има околу 740 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 674 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Вкупно 473 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани...

Нови 894 заболени од ковид-19 од 3.988 тестирани, оздравени 682, починати 31 лице

Министерство за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на ковид-19 во Скопје – 313, Куманово – 75, Битола – 59, Прилеп – 46, Тетово, Велес и Кавадарци – по 30, Штип и Струмица – по 29, Гостивар - 24, Охрид –...

Нови 193 случаи на ковид-19 од 1.192 тестирања, оздравени 1.014, а починати 34 лица

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 110, Прилеп – 16, Кавадарци – 15, Куманово – 12, Штип -9, Тетово – 7, Кочани и Кичево – по 4, Велес – 3, Битола, Струга и Дебар...

ИЈЗ: Оваа недела за 27,5 отсто повеќе смртни случаи и за 7 отсто повеќе позитивни на ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 29 март до 04 април 2021, тестирани се вкупно 26.142 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од пет проценти во однос на минатата недела. Регистрирани сe 7.933 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со...

Во ковид центрите низ земјава се лекуваат 1.135 пациенти, има слободни околу 280 болнички кревети

Бројот на хоспитализирани лица во ковид-центрите низ земјава продолжува да расте. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои во моментов се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.135 и има околу 280 празни болнички кревети во ковид центрите, соопштуваат од Министерството за здравство. Со новиот бран на ширење на...

Вкупно 995 болни од ковид-19 се лекуваат низ болниците, има околу 400 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 589 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, а вкупно 406 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во...

Во ковид центрите се лекуваат 608 пациенти со ковид-19, има 559 слободни болнички кревети

Во сите ковид центри во болниците во земјава се лекуваат 608 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот и има околу 559 празни болнички кревети, соопшти Министерството за здравство. Од оваа вкупна бројка, на инфективните оддели во Скопје се лекуваат 274 лица, а 334 се во ковид центрите во другите градови. Според извештаите до Министерството за здравство во последните 24...

Процентот на заразени во последното деноноќие под 10 отсто, 63 случаи на ковид-19 од 677 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-37, Куманово-4, Тетово-1, Гостивар-1, Штип-2, Битола-1, Велес-1, Охрид-2, Кавадарци-5, Струга-1, Свети Николе-1, Крива Паланка-1, Берово-2, Делчево-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Пехчево-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 573 оздравени пациенти од: Скопје-350, Куманово-19, Тетово-10, Прилеп-36, Гостивар-9, Штип-8, Битола-7, Велес-17, Струмица-15,...

Нови 345 случаи на ковид-19, оздравени 289 пациенти, починале осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.455 тестирања, а регистрирани се 345 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-129, Куманово-21, Дебар-9, Штип-12, Прилеп-26, Тетово-10, Струга-8, Велес-13, Битола-6, Охрид-23, Кавадарци-31, Гостивар-1, Гевгелија-7, Струмица-9, Крива Паланка-6, Радовиш-5, Крушево-4, Пробиштип-1, Виница-3, Делчево-2, Кратово-1, Кичево-1, Ресен-3 и Неготино-14. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 289 оздравени пациенти од: Скопје-124, Куманово-19,...

Штип ќе ги има најспецифичните избори до сега

Во ковид услови и препораки за придржување кон здравствените мерки, изминуваат деновите од предизборната кампања за избор на градоначалник во Штип. Нови правила и препораки стигнуваат и од Државната изборна комисија (ДИК), која покрај вообичаените, има и дополнителни рокови. Така, веќе од понеделник почнува рокот за пријава на болните и изнемоштените, а од идниот петок за болните од ковид-19...

Вистиномер: Ем невистини, ем антисемитизам во теорија на заговор за Ковид-19

Обвинувањето дека зад ковид-19 пандемијата стои еврејско-болшевичка револуција со крајна цел воведување тоталитарен режим, претставува уште една теорија на заговор што се шири по социјалните мрежи, а е со ништо поткрепена. Таа лага носи подеднакво две опасности – ем сее неверување за коронавирусот, ем сее говор на омраза, , пишува „Вистиномер.мк“. Пост објава на Фејсбук со лажна содржина внесува забуна и опасен...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...