fbpx
Таг: болни

таг: болни

Вистиномер: ВМРО-ДПМНЕ „не гледа“ дека бројот на активни случаи е паднат за над 600 лица за нецели 3 недели

Иако се вели дека во политиката сè е дозволено, сепак, не е дозволено за политички цели да се спинува со бројките поврзани со здравјето, животот и смртта на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ, поради спиновите што ги употребува во комуникацијата со јавноста околу корона кризата, не ги пласира најважните факти, а со тоа грубо ја извртува вистината, оценува новиот Контраспин на „Вистиномер“. По...

Нови 127 случаи на ковид-19, осуммина починати и 83 оздравени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19. Распределено по градови, најмногу нови случаи се откриени во Скопје - 57, Штип има 13 нови случаи, Свети Николе 12, Струга 10, Гостивар 8, Охрид 7 нови случаи, Тетово 6, Куманово и Кичево по 4 нови случаи, Пробиштип и...

Гласањето на болните, изнемоштените и лицата во Казнено-поправените установи се одвива непречено (мапа)

Гласањето на болните и изнемоштени лица како и луѓето што се сместени во Казнено-поправените установи се одвива непречено и без никакви проблеми, изјави претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Оливер Дерковски, при посетата на гласачкото место во Домот за стари лица во Катланово. „Се надевам дека до крајот на денот нема да има никакви проблеми и дека овој ден ќе...

За една недела регистрирани 2.246 заболени од грип

Во текот на изминатата недела (од 4 февруари до 10 февруари), во Македонија се регистрирани 2.246 заболени од грип, што е зголемување за 80 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 1.252 заболени од грип, се наведува во извештајот, што на својата веб-страница го објави Институтот за јавно здравје. Бројот на регистрирани заболени изминатата недела е помал за...

Детската клиника и болницата во Козле – полни со деца со респираторни заболувања

Клиниката за детски болести како и Институтот за белодробни заболувања Козле, се полни со пациенти. Во овој период од годината, преовладуваат респираторните дијагнози а една од причините е енормно загадениот воздух. - Болницата е полна. Имаме 130 пациенти кои се хоспитализирани и околу 30 кои се во дневна болница, a вкупно капацитетот е околу 180 места - информира за ,,Мета"...

ДИК: Гласањето на болните, затворениците и на раселените лица се одвива без проблем

Гласањето на болните, изнемоштените и на раселените лица, како и на затворениците во казнено-поправните установи, што се одржува ден пред утрешните локални избори, засега се одвива добро и без проблеми, соопшти попладнево на прес-конференција портпаролката на Државната изборна комисја, Љупка Гугучевска. - Гласачките места се отворени во 7 часот утрото и гласањето ќе трае до 19 часот. На ден пред...

Денеска гласаат затворениците, болните и раселените

Денеска, еден ден пред изборите, своето право на глас можат да го остварат 1.882 лица во казнено-поправните домови и лица кои се во притвор, девет внатрешно раселени лица, како и немоќните и болните лица кои го побарале тоа од општинските изборни комисии. Внатрешно раселените лица гласаат во прифатилиштата каде што се сместени, болните и немоќните лица во своите домови, а избирачите...

Таравари го смирува членството на ВМРО-ДПМНЕ и му порачува да не крева паника

Министерот за здравство, Арбен Таравари, денеска од САД им одговори на ВМРО-ДПМНЕ на барањето за оставка, порачувајќи им да престанат да шират паника. „Одлучив да одговорам на барањето на ВМРО-ДПМНЕ, за моја оставка, поради тоа што сфатив дека не ја разбрале ситуацијава како што треба. Членовите на оваа партија, пред сè, ги гледам како граѓани на Македонија и имам должност...

Не излегувајте надвор и пијте течости, порачуваат здравствените власти

Поради високата температура, Институтот за јавно здравје на Македонија излезе со препораки до граѓаните како да го зачуваат своето здравје. „Се препорачува до граѓаните заштита од директно изложување на сонце, избегнувајќи излегување надвор од 11 до 17 часот, да се носи лесна облека, заштитни очила и капа, да се консумираат лесна храна и пијалаци, особено треба да обрне внимание на...

Костова: Македонија е претпоследна земја во Европа според резултатите во здравството

Македонија е претпоследна земја во Европа според резултатите во здравството, а економската ситуација ги турка граѓаните во депресија. Ова произлезе како заклучок од синоќешната дебата посветена на 7 април, Светскиот ден на здравјето, организирана од комисијата за здравство на СДСМ и од форумот на жени на општинската организација на СДСМ од Кисела Вода. Членката на комисијата за здравство на СДСМ, Елена Костова,...

ЦУК препорача бремените жени и повозрасните да се ослободат од работа поради ниската температура

Управувачкиот комитет на кризи денеска ја оцени како стабилна состојбата во Македонија со невремето предизвикано од неповолните метеоролошки услови, но истакна дека сè уште постојат ризици но се помали во споредба со претходните денови. Од Комитетот велат дека ризиците не треба да се потценат и оти сега главен проблем е ниската температура која може да создаде проблеми со здравјето...

Костовска: Има 15.800 лица заболени од грип, но бројката сигурно е поголема

Вкупно 15.800 лица заболени од грип побарале помош во здравствените установи заклучно со минатиот петок, информираше на прес-конференција државниот советник во Министерството за здравство, Јованка Костовска. - Од податоците што ги имаме во Институтот за јавно здравје, до минатата недела се пријавиле околу 9.500 заболени од грип. Сигурно оваа бројка е многу поголема бидејќи има и такви кои не биле на лекар и се...

Грипот се шири со поинтензивна динамика во Струга

Грипот и понатаму ги полни болниците и приватните ординации во Охрид и во Струга. Надлежните служби велат дека во Охрид бројката на заболени од грип се задржа на околу 260 лица, но дека во Струга се зголемува, каде досега се регистрирани 112 случаи со симптоми што наликуваат на грип. Од Центарот за јавно здравје во Струга велат дека бројката е многу поголема...

ДИК: Гласањето во дијаспората тече во најдобар ред

„Сите гласачки места во казнено-поправните установи се отворени во 7 часот и гласањето таму ќе трае до 19 часот. На овие гласачки места, своето избирачко право ќе можат да го остварат 2.015 гласачи. Во текот на денешниот ден ќе гласаат и лицата кои се наоѓаат во центрите за внатрешно раселени лица, а такви гласачи има вкупно 13. Во своите домови...

Македонија во портокалова фаза – бремените и хронично болните да не одат на работа

Министерството за здравство, поради високата температура, излезе со препораки во кои се повикуваат работодавците денеска и утре да ги ослободат од работните обврски бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години. Во дописот се повикуваат работодавците да го реорганизираат работното време за да се избегнуваат активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Препораките доаѓаат по најавите...

Нема лекови на рецепт во аптеките, пациентите протестираат – и плаќаат

Нема лекови на рецет во аптеките, реагираат Скопјани, тврдејќи дека со денови бараат лекови, но не можат да ги набават освен ако не ги купат „приватно“. Како што велат тие за „Мета“, станува збор за антибиотици и за лекови за луѓе болни од рак, кои никаде низ Скопје ги нема на рецепт. Од аптеките низ градот тврдат дека тие работат со квоти...

СДСМ: Пациентите на онкологија не успеваат да дочекаат дијагностички преглед

„Не си ги купуваат пациентите сами лековите само на Клиниката за кардиологија. Не им дошепнуваат само лекарите на кардиологија на семејствата на болните дека лекови нема. Министерот Тодоров одмолча за кардиологија, но сега треба да објасни и за состојбите на Клиниката за онкологија. Тодоров е должен да ѝ соопшти на јавноста колкав број граѓани болни од рак не успеваат да ги...

СДСМ обвини дека болните од дома си носат греалки во Општата болница во Охрид

Хаосот што Никола Тодоров и Никола Груевски го направија во здравството, наjочигледен е во Општата болница во Охрид, обвинија од СДСМ. - Во повеќе одделенија во Општата болница во Охрид, како што се интерното, геријатриското и детското одделение, нема греење. Пацинетите се смрзнуваат и се оставени да се снаоѓаат како знаат и умеат. Тие мора сами да си донесат греалки за да си обезбедат...

Бремените жени и хронично болните, да бидат ослободени од работа

Бремените жени и хронично болните лица постари од 60 години, од денеска до вторник (28 јули) треба да бидат ослободени од работните обврски поради тоа што земјава е зафатена од топлотен бран. Министерството за здравство им препорачува на работодавците да ги реорганизираат работните активности на градежните работници што работат на отворено, со тоа што ќе се избегне вршење градежни активности на отворено во...

Шест нови случаи на туларемија

Шест нови случаи на туларемија официјално биле пријавени во Институтот за јавно здравје, а сите пациенти се во стабилна здравствена состојба. Во Oвчеполско се регистрирани пет случаи на заболени од туларемија, од кои четворица во Каратманово и едно лице во село Лозово. - Овие случаи се пријавени од јануари досега. Надлежните центри за јавно здравје веќе направија увиди во семејствата и...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...