fbpx

Детската клиника и болницата во Козле – полни со деца со респираторни заболувања

-

Клиниката за детски болести како и Институтот за белодробни заболувања Козле, се полни со пациенти. Во овој период од годината, преовладуваат респираторните дијагнози а една од причините е енормно загадениот воздух.

– Болницата е полна. Имаме 130 пациенти кои се хоспитализирани и околу 30 кои се во дневна болница, a вкупно капацитетот е околу 180 места – информира за ,,Мета” д-р Катарина Ставриќ, директорката на Детска клиника.

Пациентите, додава таа, се со респираторни заболувања, но има и деца со други болести и инфекции.

– Факт е дека периодов е загаден воздухот, таква е сезоната, но не се само респираторни дијагнози во прашање – вели Ставриќ.

Голем број пациенти се хоспитализирани и во „Козле“. Најчесто поради бронхити, опструкции и пневмонии, но има и деца-пациенти со ларингитис.

Владата вчера донесе одлука да се одложи за два дена почетокот на учебната година поради енормното загадување на воздухот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...