fbpx
Таг: болница

таг: болница

Грујичиќ: Неколку пациенти повредени во двата масакра во Србија се во животна опасност

Српската министерка за здравство Даница Грујичиќ во гостување на утринскиот дневник на Радоиотелевизија Србија (РТС) изјави дека двајца пациенти повредени во масовното пукање кај Младеновац и Смедерево се во критична состојба. Таа посочи и дека девојчето кое било примено по пукањето во ОУ „Владислав Рибникар“ сè уште е во критична состојба и е витално загрозено. Пациентите сместени во смедеревската болница...

Обвинение против анестезиологот од Тетово за неовластено снимање пациенти

Тетовското јавно обвинителство поднесе обвинение против 43 годишниот анестезиолог од државната клиника во Тетово кој сега се наоѓа во притвор бидејки на 14 април на социјалната мрежа Тик ток објави видео во живо од пациентките сместени во гинеколошкото одделение. „Во спроведената претходна постапка беа прибрани докази кои го поткрепуваат основаното сомнение дека обвинетиот, како службено лице – анестезиолог вработен во...

Суспендиран анестезиологот од Тетово што објави снимки од пациенти

Mинистерот за здравство д-р Фатмир Меџити на денешната прес-конференција заедно со директорот на Клиничката болница во Тетово, д-р Плумб Вела, соопштија дека е суспендиран анестезиологот од тетовската болница што на ТикТок објави снимки од пациенти. „Изразувам големо жалење што еден здравствен работник вака се однесувал и ќе направиме сè за во иднина да не ни се случи вакво нешто“, рече...

Болницата во Струмица ќе добие нов 4Д ултразвучен систем, донација од јапонската амбасада

Одделот за гинекологија во општата болница во Струмица ќе добие нов 4Д ултразвучен систем вреден 51.462 евра, како подарок од јапонската амбасада. Денеска амбасадорот Оцука Казуја потпиша договор за „Грант помош на мали проекти за човекова безбедност“ за да се подобрат основните човекови потреби во Северна Македонија. „Церемонијата за потпишување на проектот беше отворена од заменик градоначалничката на општина Струмица,...

Обид за убиство во Велес, 25-годишна девојка претепана и со прострелна рана примена во болница

Утрово 25-годишна велешанка со прострелна рана во стомакот е однесена во велешката болница. Инцидентот го потврдија и од СВР Велес од каде велат дека во неа пукал нејзиниот невенчан сопруг. „Денеска во 07:47 часот во СВР Велес, од Итна медицинска помош Велес било пријавено дека кај нив била донесена 25-годишна жена со повреди на телото нанесени од нејзиниот невенчан сопруг....

До Здравствениот инспекторат постојано стасуваат пријави за нехигиена во училиштата

Во Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), постојано стасуваат пријави од училишта во кои хигиената не е на задоволително ниво, вели за Мета.мк в.д. директорката на Инспекторатот, д-р Рената Младеновска. Според неа, пријавите стасуваат од родители, односно од претставниците на Советите на родители, но и од самите наставници кои работат во училиштата во кои не се одржува хигиена. Изминатиов период...

ГОБ „8 Септември“: Немавме поплава во Одделот за неврологија, имавме мал дефект на водоводната цевка

Најодговорно ги демантираме гласините за „поплава во просториите за интензивна нега“ на Одделот за неврологија, пишува во демантот испратен од раководството на Градската општа болница „8 Септември“, откако беше објавено дека се случила поплава во интензивниот оддел на неврологија. „Всушност, се работи за саниран мал технички дефект на водоводната цевка. Одделот за неврологија функционира непречено, со давање соодветна здравствена заштита...

Македонката што преживеа судир со стадо диви свињи во Грција е отпуштена од болница

Жена од Северна Македонија која во понеделникот преживеа сообраќајна несреќа со смртни последици во Грција, во која учествувале три автомобили и стадо диви свињи, е отпуштена од Општата болница во Килкис (Кукуш), јави грчкиот портал eidisis.gr , предупредувајќи дека патиштата во Грција се опасни, особено во викендите, кога драстично е зголемен сообраќајот на патните правци ПАТЕ и Промахон-Килкис-Солун поради...

Момчето што се спаси од морските длабочини благодарение на детска топка излезе од болница

Триесет годишниот Иван кој од длабочините на Егејското Море кај Халкидики се спаси благодарение на изгубена детска топка денес се чувствува добро и е отпуштен од болницата Папаниколау во Солун, каде што беше хоспитализиран од неделата напладне, објави грчкиот портал Protothema. Лекарите велат дека тој е во одлична состојба и може да патува, односно да си оди дома со членовите...

Две недели од руската инвазија, гранатирани болници и породилишта во Украина

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски ја обвини Русија дека извршила геноцид откако руската армија гранатираше детска болница во градот Мариупол. Во нападот била повредена бремена жена која чекала породување, а повеќе деца се нашле под урнатините. Според украинските власти ова бил само еден од вкупно три напади кои руската војска ја извршила врз болници вчера. Бомбардирани биле и две болници во градот...

Вистиномер: Вакцинацијата е клучна за пациентите со бубрежни заболувања

Од почетокот на пандемијата стотина пациенти со бубрежни заболувања кои се лекуваат во Специјалната болница за хемодијализа во Струга, заболеа од коронавирусот. Лекарите укажуваат дека кај овој вид хронични болни од исклучителна важност е да бидат вакцинирани против ковид-19. Тие се во категорија на тешки болни со голем број на коморбидни состојби и доколку не се вакцинирани можноста за...

Бил Клинтон закрепнува од инфекција во болница во Калифорнија

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон закрепнува по дводневниот третман на инфекција во болница во Калифорнија, соопштија неговите лекари во четвртокот. 75-годишниот Клинтон беше примен во Медицинскиот центар Ирвин на Универзитетот во Калифорнија во вторникот вечерта „поради инфекција која не е ковид-19“, објави портпаролот на Клинтон, Ангел Урена на Твитер. „Тој закрепнува, во добро расположение е и неверојатно е благодарен на лекарите,...

Обвинителство: Криминалистите од Германија уште не се пристигнати

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, по написите објавени во медиумите во текот на денешниот ден, соопшти дека експертскиот тим од Федералната криминалистичка полиција на Германија, кој треба да помогне за утврдување на причините за пожарот во модуларниот Ковид центар во тетовската болница, треба да пристигне во земјава во следните неколку дена. „Во меѓувреме, тимот обвинители од тетовското и скопското...

Заев за оставките за пожарот во болницата во Тетово ќе одлучи според резултатите од истрагата

Премиерот Зоран Заев се обрати до јавноста попладнево, со соопштение кое се однесува на започнатата експертска истрага и на поднесените оставки за несреќата во ковид-центарот во Тетово. Премиерот смета дека трагедијата во која 14 луѓе загинаа во пожарот во болницата треба да се расчисти низ независна и експертска истрага и дека резултатите од таа истрага ќе решат за одговорноста на...

Пендаровски од Тетово: Се истражуваат сите сомневања, мора да се почекаат наодите на истрагата

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Тетово ја посети опожарената модуларна болница наменета за лекување на ковид-19 пациенти, каде во синоќешниот пожар загинаа 14 лица. Тој рече дека за отприлика пет дена ќе се дознае вистината за оваа трагедија. „Дојдов да изразам солидарност со граѓаните на Тетово и најмногу со оние кои ги изгубија своите најблиски и да поразговарам на лице место...

Порталб.мк: Ветувања само на хартија, нема иницијатива за изградба на новата болница во Струга

Новата болница, па дури и реновирањето на сегашната болница во Струга, останува неостварено ветување на актуелниот градоначалник Рамиз Мерко. Од 2017 до 2021 година, единствената работа која е завршена во болницата е уредувањето на паркинг просторот, средување на патеките и формирање модуларна болница за случаи на ковид-19. Општата болница во Струга и понатаму функционира во многу лоши услови, пишува...

Болницата во Тетово преполнета, МЗ размислува за воведување вонредни локални мерки

Министерството за здравство (МЗ) информира дека во болницата во Тетово изминатото деноноќие има голем наплив на пациенти и се работи на интензивна реорганизација со цел соодветно згрижување на сите. Веќе се користи и болницата во Лешок, а не е исклучено пациенти да бидат префрлани во други градови. „На колегите од Тетово им се дава соодветна поддршка во делот на кадар...

Вкупно 675 пациенти се лекуваат од ковид-19 низ државата, има 370 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 422 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, а на инфективните оддели во главниот град се лекуваат вкупно 253 лица сомнителни и потврдени за ковид -19. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола...

Нови 373 случаи на ковид-19 од 2.345 тестирања, оздравени 309, а починати се осум лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 155, Прилеп – 47, Кавадарци – 23, Охрид – 22, Куманово – 20, Тетово – 17, Струга – 10, Битола – 9, Велес, Струмица и Берово – по 7,...

Нови 345 случаи на ковид-19, оздравени 289 пациенти, починале осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.455 тестирања, а регистрирани се 345 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-129, Куманово-21, Дебар-9, Штип-12, Прилеп-26, Тетово-10, Струга-8, Велес-13, Битола-6, Охрид-23, Кавадарци-31, Гостивар-1, Гевгелија-7, Струмица-9, Крива Паланка-6, Радовиш-5, Крушево-4, Пробиштип-1, Виница-3, Делчево-2, Кратово-1, Кичево-1, Ресен-3 и Неготино-14. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 289 оздравени пациенти од: Скопје-124, Куманово-19,...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...