fbpx
Таг: починати

таг: починати

Три девојчиња починаа по ритуал на осакатување на гениталиите во Сиера Леоне

Полицијата во Сиера Леоне ја истражува смртта на три девојчиња кои биле подложени на ритуал кој вклучува осакатување на женските гениталии (female genital mutilation – ФГМ). Според локалните извештаи што ги пренесува „Гардијан“, меѓу починатите се 12-годишната Адамзи Сесај, 13-годишната Саламату Џалох и 17-годишната Кадијату Бангура. Тие починале за време на церемониите за иницијација во една од северозападните провинции во...

Жена и дете починаа во сообраќајка во крушевско, повредени уште две деца и возачот

Тешка сообраќајна несреќа со смртни последици се случила вчера попладне на регионалниот пат Крушево – Кривогаштани. Според информациите на Министерството за внатрешни работи (МВР), околу 17 часот било пријавено дека на местото викано „Студена вода“, патничко возило „алфа ромео“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од 35-годишен жител на селото Канатларци, излетало надвор од коловозот. По несреќата, двајца од сопатниците биле пренесени...

Нови 193 новоазразени лица, бројот на ковид случаи е во пораст

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19. Најголем број од заразените се во Скопје - 109. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 49 реинфекции. „Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на...

Расте бројот на ковид-случаи, се зголемува и бројот на реинфекции

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.067 тестови, а регистриран е 91 нов случај на ковид-19. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 23 реинфекции. Оздравеле 67 заразени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа, како и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од системот „Мој Термин“ не се пријавени починати лица. Досега во...

Денес се регистрирани 188 нови позитивни случаи на ковид-19, починаа 3 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.245 тестови, а регистрирани се 188 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 123, Битола – 18, Кавадарци – 10, Прилеп – 6, Куманово – 5, Штип и Делчево – по 4, Гостивар, Охрид, Кочани и Гевгелија – по 2, Тетово, Велес, Струмица,...

Нови 124 случаи на ковид-19, 543 пациенти оздравеле

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.209 тестови, а регистрирани се 124 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 98, Кавадарци – 7, Прилеп – 6, Охрид – 3, Штип и Дебар – по 2, Куманово , Тетово , Струмица, Кичево , Струга и Гевгелија – по 1. Од вкупниот...

Денес 378 новозаразени, 7 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.560 тестови, а регистрирани се 378 нови случаи на КОВИД-19: Скопје –178, Куманово – 25, Битола – 23, Велес -21, Прилеп – 20, Кавадарци- 19, Тетово – 14, Штип и Кичево –по 9, Охрид и Ресен – по 8, Гостивар – 7,...

Регистрирани нови 668 случаи на ковид од направени 3.974 тестови

Во изминатите 24 часа се регистрирани 668 нови случаи на ковид-19 од направени вкупно 3.974 тестови, јави министерството за здравство. Во проценти, околу 16 отсто од тестовите биле позитивни. Во истиот период како последица од болеста ковид-19 починале седум лица. Најголем дел од регистрираните нови слуичаи се во Скопје - 340, потоа во Битола - 43, Куманово и Струмица по 33,...

Регистрирани 1.091 нов случај на ковид, секој трет тест бил позитивен, починале 36 лица

Од 3.702 тестови регистрирани се 1.091 нов случај на ковид-19 во последното деноноќие, јави Министерството за здравство. Процентуално земено, секој трет направен тест бил позитивен. Најголем дел од новите случаи биле од Скопје – 586, потоа Битола – 58, Куманово – 52, Тетово – 44, Кавадарци и Велес – по 39. „Од вкупниот број на позитивни (1.091), регистрирани се 156 реинфекции“,...

Најмалку седум лица, меѓу кои и две деца загинаа во експлозија во Франција

Најмалку седум лица, меѓу кои две деца, загинаа во експлозија и пожар во југозападна Франција во градот Сен Лоран де ла Саланk, изјави министерот за внатрешни работи, Жерал Дарманен. „Ова е вистинска драма која се одвивала во Сен Лоран-де-ла-Саланк, на источните Пиринеи. Прелиминарниот извештај е седум починати од кои две деца. Во име на нацијата, ја давам сета моја поддршка...

МЗ: Регистрирани 766 нови позитивни случаи на ковид-19, починале 12 лица

Во изминатото деноноќие регистрирани се нови 766 позитивни на ковид-19 од направени 3.748 тестови, што е околу 20 отсто од тестираните, објави Министерството за здравство. Најголем дел од новите случаи (68%) се од Скопје – 521, потоа во Битола – 33, Куманово – 32, Струмица – 23, Кавадарци – 20, Прилеп – 19, Штип – 17, Охрид – 16, Струга...

МЗ: 78 отсто од починатите од ковид-19 не биле вакцинирани

Во периодот од 6 август лани до 13 јануари на територија на државата позитивни на ковид-19 биле 85.593 граѓани, а од нив 37% односно 32.079 лица биле целосно вакцинирани, соопшти Министерството за здравство. Според анализата на Министерството, невакцинирани биле останатите 53.514 граѓани. Во болниците низ државата моментално се хоспитализирани 340 лица, a од нив 19% се вакцинирани, а 81% не...

Нови 409 случаи на коронавирус, починати 9 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.751 тестирања, а регистрирани се 409 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 218, Прилеп – 37, Битола – 32, Кавадарци – 19, Велес – 18, Македонски Брод – 9, Кичево и Гевгелија – по 8, Куманово и Богданци – по 7, Кочани, Струга...

Регистрирани 280 нови случаи на ковид-19, пријавени 10 починати лица

Mинистерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, се  направени се 3.929 тестирања, а регистрирани се 280 нови случаи на ковид-19. Скопје – 137, Прилеп – 24, Охрид – 18, Битола и Штип – по 15, Кавадарци – 13, Гевгелија – 10, Ресен – 9, Куманово и Струмица – по 8, Велес...

Регистрирани се нови 127 случаи на ковид-19, починаа вкупно 10 лица

ковид тест
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.766 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 90, Охрид – 9, Битола и Штип – по 6, Кавадарци – 4, Струмица – 3, Прилеп, Ресен и Виница – по 2, Куманово, Кичево и Струга – по 1. Регистриран e...

Вистиномер: Трите деца не починале од вакцина против ковид, туку од труење со јаглерод моноксид

Објавено е видео на ФБ во кое се тврди дека три деца умреле од вакцина, а видеото е снимено и објавено од медиумите во Кина кога вакцини против ковид воопшто и не беа измислени, пишува „Вистиномер“. Анализата подолу ја пренесуваме во целост: Рецензираме пост на Фејсбук во кој лажно се тврди, дека на претставеното видео во постот се гледаат три деца...

Нови 355 случаи на ковид-19, починале 15 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 355 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 135, Битола – 35, Велес – 17, Прилеп, Кавадарци и Берово – 16, Охрид – 15, Куманово – 13, Струмица – 10, Штип – 9, Кочани и Гевгелија – по 8,...

Еден од преживеаните во автобуската несреќа го информирал премиерот Заев дека се слушнала силна експлозија

Премиерот Зоран Заев, во изјава за МИА вели дека разговарал со еден од преживеаните во автобуската несреќа во Бугарија, кој го информирал дека се слушнала силна експлозија. „Во контакт сум со премиерот Стефан Јанев, кој веќе ги посети луѓето. Имав прилика да разговарам со еден од преживеаните. Тој објасни дека спиеле во автобусот кога се слушнала силна експлозија. Успеале да...

Нови 454 случаи на ковид-19, оздравени 236, а починати 14 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.019 тестирање, а регистрирани се 454 нови случаи на ковид-19: Скопје – 187, Битола – 37, Прилеп - 32, Куманово – 30, Штип – 29, Кавадарци – 25, Велес и Тетово – по 17, Охрид – 12, Кочани и Пробиштип...

Нови 153 случаи на ковид-19, оздравени 309, а починати 11 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 1.549 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19: Скопје – 108, Куманово – 12, Прилеп – 9, Кавадарци – 6, Битола – 5, Крива Паланка – 4, Виница – 2, Струмица, Кичево, Неготино, Свети Николе, Берово, Делчево и Пробиштип...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...