fbpx

Расте бројот на ковид-случаи, се зголемува и бројот на реинфекции

-

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.067 тестови, а регистриран е 91 нов случај на ковид-19. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 23 реинфекции. Оздравеле 67 заразени пациенти.

Во текот на изминатите 24 часа, како и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од системот „Мој Термин“ не се пријавени починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.073.238 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 313.050, бројот на оздравени пациенти е 303.354, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 374.

Епидемиолозите за Мета изјавија дека не е исклучено кај нас веќе да се шират подваријантите на омикрон БА.4 и БА.5.

„Но, дефинитивно летово ова би претставувале само благи бранувања на мирно море. За наесен, логично е вирусот повторно да крене глава. Како што и прилега на сезонски вирус, слично на грипот и настинките. И така, секоја година понатаму“, вели епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски.

Брзоширечките БА.4 и БА.5 субваријанти на Омикрон закана за нов глобален бран на ковид

 

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
online free course
download redmi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
online free course