fbpx
Таг: починати

таг: починати

Од топлотниот бран во Пакистан починаа повеќе од 1.200 лица

Досега во пакистанскиот град Карачи починаа 1.233 лица како последица на топлотниот бран. Од 20 јуни досега во болниците се примени околу 65.000 лица кои имале топлотен шок. Tемпературата во градот сега е пониска за разлика од минатата недела, кога достигнуваше 45 Целзиусови степени. Сега се движи околу 34 Целзиусови степени. - Благодарение на брзата реакција на властите и на медицинските установи, ситуацијата...

Уште две лица загинаа од БИРС во Јужна Кореја

Во Јужна Кореја уште две лица починаа од Блискоисточен респираторен синдром (БИРС), соопштија денеска локалните власти. Вкупниот број на смртни случи се искачи на девет. Поради ситуацијата со епидемијата, претседателката Парк Геун-Хје ја одложи својата посета на САД од 14 до 18 јуни. Во Јужна Кореја се забележани 13 нови случаи на БИРС, а вкупно се заболени 108 лица. Повеќе од 3.000...

Повеќе од 430 луѓе умреле од топлотен бран во Индија

Повеќе од 430 луѓе умреле во две држави на југот на Индија поради топлотен бран. Неколку дена по ред температурата надминувала 50 Целзиусови степени, соопштија индиските власти. Се очекува бројот на мртви да се зголеми затоа што температурата не покажува знаци на намалување. Топлотниот бран ја зафати Индија пред неколку дена. Во главниот град, Њу Делхи, температурата достигна 45 степени и предизвика прекин на...

МВР: Идентификувани телата на командант Нато и на командант Бегу, уапсен командант Соколи

По завршување на обдукцијата на починатите членови на терористичката група, Министерството за внатрешни работи (МВР) преку Бирото на Интерпол Скопје, почнало со процедура за потврдување на идентитетот на лицата. Како што информираат од МВР, досега бил потврден идентитетот на Мирсад Ндрецај (36), познат како командант Нато, за кого, според полицијата, постојат сомневања дека бил еден од лидерите на групата ликвидирана во...

Мозамбик: Колера усмрти 41 лице

Четириесет и едно лице починаа од колера во централните и во западните делови на Мозамбик од крајот на декември, соопштија локалните власти. - Од 4.518 заразени, 41 лице починаа од 25 декември 2014 година - соопшти Министерството за здравство. Колерата е честа во дождливата сезона, која во Мозамбик обично трае од октомври до март, но годинава е поизразена поради честите поплави, кои придонесуваат...

Хонгконг: За еден ден 18 лица починаа од грип

Бројот на жртвите од епидемијата на грип во Хонгконг драстично се зголеми. Во вторникот починаа дури 18 лица, со што бројот на починатите од грип годинава се зголеми на 228. Во Хонгконг во јануари се пријавени 322 сериозни случаи на грип, пишува „Саут Чајна морнинг пост“. Ризичните групи, како што се старите лица, децата и тешко болните, имаат предност при вакцинирање...

Девет луѓе починале од задушување со оризови моши-колачи во Јапонија

Вообичаениот новогодишен убиец во Јапонија повторно нападна, откако девет лица овие денови биле пријавени за починати од задушување со колачиња од ориз, пишува лондонски „Гардијан“. Моши, лепливи колачиња од ориз, во Јапонија се деликатес кој традиционално се јаде во големи количества за време на празниците, вообичаено во супа или сервирани со сладок сос од соја и завиткани во сушени алги. По неколку луѓе умираат...

Три лица починаа од студ во Босна и Херцеговина

Трет случај на смрзнување е регистриран во Босна и Херцеговина, јавуваат босанските медиуми. Телото на 53-годишен маж вчера било пронајдено во Долна Јабланица, а по обдукцијата било утврдено дека смртта настанала поради смрзнување. Во Зеница завчера беше пронајдено тело на 44-годишен маж, за кого медиумите објавија дека е бездомник и оти тимот на Итната помош се обидел да го реанимира, но...

СДСМ: Во Македонија деца умираат од глад

Во Македонија, во 21 век, деца умираат од глад. Македонија почна да личи на Африка, обвинуваат од опозицискиот СДСМ. - Пред само три дена, на Клиниката за детски болести почина двегодишно детенце. Прегладнето, премрзнато, попуштило неговото детско срце во рацете на лекарите кои не успеаја да го спасат. Децата станаа жртви на системот кој има обврска да се грижи за...

Повеќе од 16. 000 лица заболени од ебола

Бројот на заболени од ебола во светот ја надмина бројката од 16.000, соопшти Светската здравствена организација. Според СЗО, од оваа болест починале речиси 7.000 луѓе. Најголемата досега забележана епидемија на ебола најтешко ги погоди западноафриканските земји Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во...