fbpx

Денес 378 новозаразени, 7 починати од коронавирус

-

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.560 тестови, а регистрирани се 378 нови случаи на КОВИД-19: Скопје –178, Куманово – 25, Битола – 23, Велес -21, Прилеп – 20, Кавадарци- 19, Тетово – 14, Штип и Кичево –по 9, Охрид и Ресен – по 8, Гостивар – 7, Гевгелија – 6, Неготино, Богданци и Струга – по 5, Свети Николе – 4, Струмица, Крива Паланка и Дебар – по 3, Кочани – 2, Делчево – 1.

Од вкупниот број на позитивни (378), регистрирани се 58 реинфекции.

Регистрирани сe 432 оздравени пациенти од: Скопје – 261, Битола – 28, Кавадарци – 24, Куманово – 18, Охрид – 16, Велес – 15, Прилеп – 12, Тетово – 8, Неготино и Кочани – по 6, Гостивар – 5, Ресен, Гевгелија, Струга и Струмица – по 4, Кичево и Радовиш – по 3, Крива Паланка – 2, Штип, Богданци, Свети Николе, Дебар, Берово, Кратово, Крушево, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица: 4 починати лица од Скопје (70г, 70г, 71г и 77г) и по едно починато лице од Битола (82г), Кратово (63г) и Охрид (90г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (7), кај 7 лица се регистрирани коморбидитети.

Направенисе 2.560 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-63, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-41, ЦЈЗ Тетово-1,ЦЈЗ Куманово-69,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0,Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–144,Жан Митрев (Филип Втори)-79,Авицена-63, Биотек-83, Систина-50, лабораторија Лаор- 136,Синлаб-4, Ремедика-0, Плодност-33, Генеа- 7,Никоб Лаб-204, ВФВ Медикал- 39,Ели Медика- 20, Ројал Медика–11, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–9,ЖанМитрев Струмица–12,Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.175.

Досега во земјата се направени вкупно 1.889.266 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД – дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 297.081,бројот на оздравени пациенти е 283.908, на починати е 9.001, а бројот на активни случаи изнесува 4.172.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Контраспин: Ставот на Пендаровски околу измените на КЗ е спин

Претедателскиот кандидат Стево Пендаровски тврди дека со тоа што го потпишал указот за измените на КЗ не згрешил, затоа што требало да им се упати порака и лекција на...