fbpx
Таг: оздравени

таг: оздравени

Нови 254 случаи на ковид во текот на викендот, починале 4 пациенти

Министерството за здравство (МЗ) ги соопшти новите податоци за ковид-епидемијата во земјава, според кои од петокот попладне до недела во земјава биле направени 1.308 тестови, а регистрирани биле 254 нови случаи на ковид-19. Од нив во Скопје биле регистрирани 143, во Битола 22, во Охрид 11 и во Куманово 10. Во останатите градови бројките се помали од 10 нови случаи. Од...

Нови 193 новоазразени лица, бројот на ковид случаи е во пораст

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19. Најголем број од заразените се во Скопје - 109. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 49 реинфекции. „Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на...

Регистрирани 324 нови случаи на ковид – трет ден по ред бројката е над 310 случаи дневно

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава се направени 2.290 тестови, а регистрирани се 324 нови случаи на ковид-19. Од нив приближно две третини се во Скопје - 207 случаи. Со најновите резултати, денешниот е трет ден по ред во кој бројката на нови случаи во земјава е над 310: Во вторникот имаше 312 нови случаи,...

Денес 378 новозаразени, 7 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.560 тестови, а регистрирани се 378 нови случаи на КОВИД-19: Скопје –178, Куманово – 25, Битола – 23, Велес -21, Прилеп – 20, Кавадарци- 19, Тетово – 14, Штип и Кичево –по 9, Охрид и Ресен – по 8, Гостивар – 7,...

МЗ: Регистрирани 766 нови позитивни случаи на ковид-19, починале 12 лица

Во изминатото деноноќие регистрирани се нови 766 позитивни на ковид-19 од направени 3.748 тестови, што е околу 20 отсто од тестираните, објави Министерството за здравство. Најголем дел од новите случаи (68%) се од Скопје – 521, потоа во Битола – 33, Куманово – 32, Струмица – 23, Кавадарци – 20, Прилеп – 19, Штип – 17, Охрид – 16, Струга...

Нови 409 случаи на коронавирус, починати 9 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.751 тестирања, а регистрирани се 409 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 218, Прилеп – 37, Битола – 32, Кавадарци – 19, Велес – 18, Македонски Брод – 9, Кичево и Гевгелија – по 8, Куманово и Богданци – по 7, Кочани, Струга...

Регистрирани 280 нови случаи на ковид-19, пријавени 10 починати лица

Mинистерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, се  направени се 3.929 тестирања, а регистрирани се 280 нови случаи на ковид-19. Скопје – 137, Прилеп – 24, Охрид – 18, Битола и Штип – по 15, Кавадарци – 13, Гевгелија – 10, Ресен – 9, Куманово и Струмица – по 8, Велес...

Регистрирани се нови 127 случаи на ковид-19, починаа вкупно 10 лица

ковид тест
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.766 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 90, Охрид – 9, Битола и Штип – по 6, Кавадарци – 4, Струмица – 3, Прилеп, Ресен и Виница – по 2, Куманово, Кичево и Струга – по 1. Регистриран e...

Нови 454 случаи на ковид-19, оздравени 236, а починати 14 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.019 тестирање, а регистрирани се 454 нови случаи на ковид-19: Скопје – 187, Битола – 37, Прилеп - 32, Куманово – 30, Штип – 29, Кавадарци – 25, Велес и Тетово – по 17, Охрид – 12, Кочани и Пробиштип...

Нови 153 случаи на ковид-19, оздравени 309, а починати 11 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 1.549 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19: Скопје – 108, Куманово – 12, Прилеп – 9, Кавадарци – 6, Битола – 5, Крива Паланка – 4, Виница – 2, Струмица, Кичево, Неготино, Свети Николе, Берово, Делчево и Пробиштип...

Нови 444 случаи на ковид-19, оздравени 225, починати осум лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 3.210 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19: Скопје – 187, Куманово – 37, Kрива Паланка - 22, Штип – 20, Велес и Кавадарци – 19, Битола – 17, Тетово и Кочани – по 16, Прилеп – 15,...

Нови 329 случаи на ковид-19, оздравени 200, а починати 13 лица

Министерството за здравство информира, дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на ковид-19: Скопје – 178, Велес – 27, Куманово – 20, Прилеп – 16, Штип – 13, Струмица – 10, Охрид – 9, Tетово, Пробиштип и Кочани – по 8, Битола –...

Регистрирани се нови 111 случаи на ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 1.529 тестирања, а регистрирани се 111 нов случај на ковид-19: Скопје – 83, Прилеп – 6, Велес – 5, Кавдарци – 4, Куманово, Тетово, Битола и Крива Паланка – по 2, Гостивар, Штип, Струмица, Кочани и Гевгелија – по 1. Регистрирани сe 165 оздравени пациенти од: Скопје иКуманово – по 25, Штип – 21, Кавадарци...

Нови 316 случаи на ковид-19, оздравени 240, починати 10 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.486 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 140, Куманово – 38, Велес и Штип – по 19, Кавадарци – 16, Прилеп и Охрид – по 12, Струмица – 11, Битола – 8, Пробиштип – 6,...

Денеска 399 нови случаи на ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерство за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.337 тестирања, а регистрирани се 399 нови случаи на ковид-19: Скопје – 197, Куманово – 49, Тетово – 15, Кочани – 14, Битола – 13, Кавадарци – 11, Велес и Крива Паланка – по 10, Струмица – 8, Штип, Кичево, Гевгелија...

Нови 185 заболени од ковид-19, пријавени се 15 починати лица, од кои тројца од претходно

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 1.876 тестирања, а регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19: Скопје – 99, Велес и Кочани – по 14, Кавадарци – 12, Штип – 11, Свети Николе – 8, Куманово – 6, Охрид – 5, Струмица – 4, Прилеп, Виница...

Нови 494 случаи на ковид-19, оздравени 474, а починати 12 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 494 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 231, Куманово – 49, Велес – 31, Штип – 24, Кавадарци – 23, Охрид – 19, Кичево – 17, Прилеп и Кочани – по 16, Струмица – 12,...

Нови 454 случаи на ковид-19, оздравени 308, а починати девет лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 454 нови случаи на ковид-19: Скопје – 209, Куманово – 45, Штип – 22, Кавадарци – 17, Прилеп – 16, Велес – 15, Битола – 13, Крива Паланка – 12, Охрид и Струмица – по...

Вчера откриени 467 нови случаи на ковид-19, починале 13 лица

Министерството за здравство ги изнесе најновите статистики за ковид-19, според кои од 3.512 тестирања, биле регистрирани 467 нови случаи: Скопје – 245, Куманово – 47, Велес – 27, Прилеп – 21, Кавадарци – 17, Кичево – 13, Кочани – 12, Битола – 11, Крива Паланка – 9, Охрид - 8, Тетово и Струмица – по 6, Штип, Радовиш и...

Нови 336 случаи на ковид-19, оздравени 222, а починати 17 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19: Скопје – 169, Велес и Струмица – по 21, Куманово – 17, Охрид и Кавадарци – по 15, Битола – 14, Штип – 13, Кочани – 11, Свети Николе – 10,...

Пендаровски ја најави кандидатурата за претседател за втор мандат

Актуелниот претседател Стево Пендаровски ја најави граѓанската кандидатура за втор мандат и ги повика сите граѓани да дадат поддршка со потпишување во канцелариите на Државната изборна комисија. „Во недела очекувам...