fbpx

Денеска има 27 нови случаи на ковид-19, оздравеа 192 и починаа 19 лица

-

Во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а се регистрирани 27 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство, според податоците од Институтот за јавно здравје. Во Скопје се евидентирани 19 нови случаи, во Прилеп, Штип и Виница по 2, а во Струга и во Кочани по еден.

Регистрирани се 192 оздравени пациента од: Скопје – 83, Куманово – 17, Битола – 11, Струмица – 9, Велес – 7, Штип, Струга, Кочани и Крива Паланка – по 6, Прилеп – 5, Гостивар, Кавадарци и Охрид – по 4, Тетово, Неготино и Крушево – по 3, Свети Николе и Виница – по 2, Кичево, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Валандово, Богданци, Демир Хисар, Демир Капија и Македонска Каменица по еден оздравен пациент.

Пријавени се вкупно 19 починати лица: 7 од Скопје (58, 61, 67, 74, 76, 76 и 78), 3 лица од Тетово (46, 72, 74), по 2 лица од Прилеп (61 и 67) и Ресен (66 и 73), по едно лице од Велес (63), Гостивар (78), Охрид (85), Виница (68) и Гевгелија (76). Од пријавените, 4 се починати во домашни, а останатите во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 757.794 тестирања на ковид-19, вкупната бројка на дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 154.725, на оздравени пациенти е 146.043, на починати е 5.230, а бројот на активни случаи изнесува 3.452, информира Министерството за здравство.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...