!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Захариева: Спроведете ги реформите поради граѓаните, не само поради членството во ЕУ


Будимпешта, 11 октомври, 2017 - 17:49 (META) 

„Стабилноста и просперитетот на Западен Балкан е долгогодишен надворешно-политички приоритет на Бугарија и ќе биде во фокусот на бугарското претседателство со ЕУ. Апелот до нашите пријатели е: Спроведете ги реформите поради вашите граѓани, не само поради идното членство во ЕУ“, истакна министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, на денешниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската група и на Западен Балкан, во Будимпешта.

Како што јави бугарската агенција БТА, министрите присутни на годинешниот состанок во Будимпешта, што се одржа во рамките на унгарското претседавање со Вишеградската група, ѝ додоа целосна поддршка на Захариева за побрза интеграција на регионот во Европската Унија за време на бугарското претседателство со Советот на Унијата, во првата половина на следната година.

– Без Западен Балкан во ЕУ нема да биде завршен европскиот проект и Европа нема да биде доволно стабилен и безбеден континент. Нашата цел е на самитот на ЕУ во Софија следната година да имаме јасен план за секоја од балканските земји. Ние сме балканска држава и јас се гордеам со тоа. Ако ја оставаме историјата во минатото, ако гледаме напред во иднината и сме чесни и отворени за проблемите, тогаш многу побргу ќе постигнеме напредок – рече Захариева.

Таа додаде дека покрај политичката поддршка за шесте земји од Западен Балкан (Србија, Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија и Косово), кои сакаат да станат членки на ЕУ, треба да им се овозможи и техничка и експертска помош во преговарачкиот процес.

Шефот на романската дипломатија, Теодор Малекшану, на состанокот истакна дека Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Македонија е пример за целиот регион.

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, кој е домаќин на форумот во Будимпешта, претходно истакна дека неговата земја се залага Македонија и Албанија да добијат датум за почнување преговори најдоцна во првиот квартал од 2018 година.

На министерскиот состанок во Будимпешта учествуваше и шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров.


Димитров: Ќе ја убедиме ЕУ дека Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство


Будимпешта, 11 октомври, 2017 - 16:14 (META) 

Сакаме да ја искористиме оваа историска можност и ќе сториме сè за да ја убедиме секоја земја членка на ЕУ и Европската комисија дека Македонија заслужува да премине на следното ниво од нејзиниот европски пат и да почне пристапни преговори со ЕУ во јуни следната година. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, на состанокот со министрите за надворешни работи на земјите на Вишеградската група и на Западен Балкан, што се одржа во Будимпешта.

– Ние во Македонија ќе работиме најдобро што можеме и ќе предолжиме да се фокусираме на реформите дома, затоа што нашата цел е да ја направиме Македонија европска демократија. Ќе продолжиме да не се расправаме со соседите, иако има искушенија. Македонија, како што им кажав на колегите овде и на колегите во Европскиот парламент вчера, изминативе години имаше ветер в лице и сега навистина би ценеле ветер во грб за да можеме да испорачаме мирни води и плодна жетва – рече Димитров во своето обраќање на средбата.

Тој истакна дека регионот неколку години бил надвор од вниманието на Европската Унија, но, за среќа, од повеќе причини, вклучувајќи ја и мигрантската криза „сега широко е прифатен ставот дека Европа е помалку безбедна ако регионот на Западен Балкан не е дел од ЕУ“.


Платите во АРМ ќе се зголемат за 10 отсто од јануари 2018 година


Штип, 10 октомври, 2017 - 16:43 (META) 

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која заедно со министерот за финасии, Драган Тевдовски, ја посети касарната во Штип, информираше дека сите припадници на Армијата на Република Македонија од јануари 2018 година ќе добијат зголемување на платите за 10 проценти.

Таа посочи дека изминатите години не се инвестирало доволно во условите за работа во Армијата и дека со право припадниците на Армијата критикувале дека биле заборавени и занемарени.

„Членството во НАТО значи вистинска стратегија, добри политики и нова опрема, но значи и мотивиран кадар. Ова е еден од начините како Македонија ќе покаже дека е многу сериозна во своите напори“, рече Шекеринска.

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, посочи дека членството во НАТО е важно и за економијата, бидејќи значи безбедност, а со тоа и повеќе инвестиции.

– Во сите земји во регионот веќе е јасно дека влезот во НАТО значеше раздвижување на економијата и повеќе можности, што е особено важно за Македонија. Исто така, порастот на платите во АРМ е дел од нашата борба за зголемување на општото ниво на плати – рече Тевдовски.


Готемелер: Приемот на Црна Гора во НАТО значи дека вратите се отворени и за Македонија


Брисел, 27 септември, 2017 - 17:04 (META) 

Членките на НАТО и на меѓународната заедница беа престрашени од насилството во парламентот во април оваа година и го поздравуваме прогресот што е направен оттогаш, изјави заменичката на генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемелер, на заедничката прес-конференција со министрите за одбрана и за надворешни работи на Македонија, Радмила Шекеринска и Никола Димитров, кои се во посета на седиштето на НАТО во Брисел.

Таа потсети на пораката на генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, по средбата со премиерот Зоран Заев во јуни годинава, дека сега е важно сите страни да ги надминат разликите и да работат конструктивно „за имплементирање на потребните реформи, преку засилување на доброто владеење и владеењето на правото во мултиетничкото општество“.

– На оваа предизвикувачка реформска агенда ѝ се потребни време и напор, но реформите ќе бидат од корист за земјата кон достигнување на евро-атлантските цели – рече заменичката на Столтенберг.

Готемелер посочи дека фактот што Црна Гора стана 29. членка на НАТО, покажува дека вратите на НАТО се отворени и дека Алијансата продолжува со поддршката на Македонија на нејзиниот пат кон членството во НАТО.

Министрите за одбрана и за надворешни работи, Шекеринска и Димитров денеска во седиштето на НАТО учествуваат на состанокот на Северноатлантскиот совет со Република Македонија.

Шекеринска на прес-конференцијата рече дека Македонија е одлучна да се врати на патот на реформите и на патот кон членство во Европската Унија во НАТО. Таа истакна дека Македонија од 2018 година ќе го зголеми буџетот за одбраната за 0,2 отсто и дека за 20 отсто ќе го зголеми учеството во мисијата „Одлучна поддршка“ на НАТО во Авганистан.

Шефот на македонската дипломатија истакна дека во седиштетот на НАТО се чувствува како дома и оти очекува тоа наскоро да биде дом и на Македонија.

– Земјата одлучи да инвестира во демократија за ништо како последните години да не се случи повторно. Ние сакаме слободни медиуми, функционален парламент, судиите да судат независно и антикорупциската комисија да функционира за земјата да биде повеќе како земјите членки на НАТО и да гради вредности како нивните. Ние ќе ја убедиме Алијансата дека има повеќе причини зошто Македонија треба да е 30. членка на НАТО – рече Димитров.


Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН


Њујорк, 22 септември, 2017 - 10:21 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, соопшти владината прес-служба.

На денешната агенда на македонскиот премиер е предвидена средба со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Виетнам, Фан Бин Мин, како и кратка средба со премиерот на Непал, Шер Бахадур Деуба, на приемот по повод националниот ден на оваа земја.

Заев денеска ќе има и обраќање на конференцијата „Нов старт на Балканот“, во организација на УНДП.

Претседателот на македонската влада вчера имал средба со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте, кој дал поддршка на реформскиот процес што го почна Владата и ги поздравил чекорите што ги презема државата за градење на добрососедски односи и регионална соработка.

Руте истакнал дека Холандија останува силен поддржувач на Македонија во заложбите на нашата држава за постигнување на стратешките цели, членство во Европската Унија и во НАТО.

Заев на средбата посочил дека очекува есенва да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде датум за почеток на преговори.


Иванов – Креј: Македонија да го добие заслуженото место во НАТО


Скопје, 14 септември, 2017 - 12:37 (META) 

Македонија ги исполнува сите услови и критериуми за членство во НАТО, а со учеството во мировните мисии де факто се однесува како членка на северно-атлантската организација, истакнал претседателот на државата, Ѓорге Иванов, на средбата со командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Стивен Креј, кој е во официјална посета на земјава.

Во овој контекст Иванов изрази очекување за понатамошна интензивна американска поддршка, за Македонија да го заземе заслуженото место во НАТО.

„Генерал-мајор Креј оддаде признание за севкупниот ангажман на македонските војници во меѓународните мировни мисии и додаде дека САД, како и досега, ќе продолжат да бидат поддржувач на стратешката определба на Република Македонија за целосна интеграција во евроатлантските структури“, стои во соопштението за средбата.

Иванов и генерал Креј на средбата размениле мислења за долгогодишната плодна соработка меѓу Армијата на Република Македонија и Националната гарда на Вермонт преку заедничкото учество во мировни мисии, реализацијата на заеднички вежби, обука и едукација на припадниците на двете армии.

Инаку, во 2012 година Иванов ја одликуваше Националната гарда на Вермонт со Орден за воени заслуги.


Шекеринска: Сметаме на нашите стратешки партнери за членството во НАТО


Скопје, 13 септември, 2017 - 15:47 (META) 

Македонија смета на своите стратешки партнери, особено сега кога работиме забрзано и искрено за членството во НАТО, истакна министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, по денешната средба со командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Стивен Креј, кој е во официјална посета на Македонија.

– Македонија – членка на НАТО е заедничка цел зашто служи на двата крупни интереси – стабилен регион, но и стабилни и безбедни граѓани на Република Македонија. Нашата определба за членство на Македонија во НАТО ја докажавме и преку нашето постојано учество во меѓународните мисии, вклучително и со мисијата во Авганистан, кое го продолжуваме и ќе го зголемиме. Ја покажавме, исто така, и во заедничката вежба што ја имавме со воените сили на САД ова лето на Криволак – изјави Шекеринска, посочувајќи дека повеќе од 4.500 војници на Амијата на Република Македонија учествувале во заедничките активности со Националната гарда на Вермонт.

Генералот Креј истакна дека од 70 партнерства на националните гарди на САД во светот, партнерството на Националната гарда на Вермонт и на АРМ е еден од најуспешните примери на соработка која има неограничен потенцијал.

– Стратегиското партнерство е навистина корисно за двете земји и ние сме горди за сè што успеавме да обезбедиме за Македонија, меѓутоа и за искуството кое ние го стекнавме овде во Македонија – рече командантот на Националната гарда на Вермонт.

Тој порача дека интеграцијата на Македонија во НАТО е дел од целите на партнерството и дека во текот на посетата ќе се разговара за активностите што ќе се преземаат следните години, и за помошта во однос на членството во НАТО и за другите цели на државата.


Могерини: Очигледно е дека целиот Балкан на крајот ќе биде дел од ЕУ


Блед, 5 септември, 2017 - 10:52 (META) 

Ние работиме на тоа секој наш поединечен партнер од Западен Балкан да има перспектива за членство во Европската Унија, изјави високата претставничка за надворешна и за безбедноста политика на ЕУ, Федерика Могерини, во своето обраќање на Бледскиот стратешки форум во Словенија.

Могерини истакна дека Балканот е веќе во Европа, дека се наоѓа во срцето на Европа и дека балканските народи сакаат и заслужуваат исти шанси, иста безбедност и исти права како и сите други граѓани на европскиот континент.

– За мене е очигледно дека целиот Балкан треба да биде и дека на крајот ќе биде дел од Европската Унија – истакна Могерини.

Таа потести дека тоа било ветено пред повеќе од 13 години во Солун и дека таа недвосмислена посветеност на сите 28 земји – членки на ЕУ е повторена во март годинава.

– Јас зацртав и како моја лична цел дека до крајот на мандатот на сегашната Европска комисија, односно за две години, ќе видиме практичен и мерлив напредок за сите наши шест партнери од Западен Балкан, напредок што ќе го направи нивниот пат кон ЕУ неповратен – порача Могерини.

Високата претставничка на ЕУ додаде дека имаше моменти на длабоки политички кризи во регионот, но дека дури и во така тешка година, сите европски партнери ги надминале тешкотиите и продолжуваат да напредуваат кон Европската Унија.

– Тоа го направија пред сè затоа што тоа од нив го бараат нивните граѓани, особено младиот и деловен свет. И тие тоа го направија во партнерство со нас, знаејќи дека можат секогаш да сметаат на нашето пријателство и припадност кон семејството – рече Могерини.

Во рамките на Бледскиот стратешки форум синоќа, средба со Могерини имаше и шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, на која било разговарано за европските приоритети на Македонија.

– Во регионот не треба да се плашиме да разговараме отворено за минатото, но не смееме да се дефокусираме од дискусијата за иднината, затоа што и иднината и вредностите што ги споделуваме се европски – истакнал Димитров.


Џафери – Коѕиас: Сега е моментот да се постигне компромис за отворените прашања


Скопје, 31 август, 2017 - 20:46 (META) 

Сега е моментот да се постигне компромис за отворените прашања, што ќе овозможи соработка меѓу Македонија и Грција на сите полиња, вклучително и интензивирање на средбите на парламентарно ниво. Ова било истакнато на денешната средба меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери, и шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас.

Џафери, како што соопштија од Собранието, на средбата посочил дека и покрај бројните предизвици, Грција во исклучително критични моменти ја поддржала европската интеграција на Македонија со ратификацијата на спогодбата за стабилизација и асоцијација, со доделувањето на кандидатскиот статус за членство во Европската Унија и со безвизниот режим за патување на македонските граѓани во земјите од ЕУ.

Коѕиас истакнал дека Грција „како прв сосед ја сака стабилноста на Македонија и ја поддржува евроатлантската интергација на земјата“. Тој додал дека Грција стои на располагање со сопствени искуства и со експерти да ѝ помогне на земјава во реформската агенда.

Шефот на грчката дипломатија денеска се сретна и со претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Во фокусот на средбата, како што соопштија од партијата, биле односите меѓу двете земји, актуелната политичка состојба и состојбата со мигрантите.

Од страна на ВМРО-ДПМНЕ било посочено дека партијата се залага за развивање на добрососедска политика, базирана на принципиелна основа и на меѓусебно почитување, а Груевски истакнал дека мерките за соработка и за градење доверба меѓу двете држави „кои ги воведе и почна владата на ВМРО-ДПМНЕ“, придонесоа за релаксирање на заедничките односи и дека треба да бидат продолжени од актуелната влада.


Заев – Коѕиас: Ако Македонија се придвижи напред, тоа ќе биде добро за целиот регион


Скопје, 31 август, 2017 - 16:43 (META) 

Само позитивен пристап во решавањето на отворените прашања меѓу државите, со меѓусебно почитување и разбирање, е иднината на регионот, истакнал премиерот Зоран Заев на средбата со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, кој денеска е во посета на Македонија.

На сребата, која, како што соопштија од владината прес-служба, поминала во пријатна и во конструктивна атмосфера, Заев и Коѕиас се заложиле за „продлабочување на довербата помеѓу двете држави, низ принципиелни односи и меѓусебна грижа за интересите на двете држави и на народите во нив“.

Заев нагласил дека новата Влада е фокусирана на развивање добрососедски односи, на европските вредности што се имплементираат низ реформскиот план „3-6-9“, како и на активности важни за членството во НАТО, како што е зголемување на буџетот на Армијата.

– Ако Република Македонија се придвижи напред, тоа ќе биде добро и за целиот регион – рекол Заев.

Коѕиас на средбата истакнал дека Грција е отворена за ефикасно затворање на проблемите, дека сака стабилност во регинот и дека во Македонија гледа добар сосед.

– Ве поддржуваме во евро-атлантските аспирации. Сакаме стабилност во регионот и во вас гледаме добар сосед. Ние припаѓаме на мирољубиви држави. Република Грција нема геополитички и геостратешки интереси кон вашата земја. Отворени сме за ефикасно затворање на проблемите, кои некогаш може да значат и недоразбирања, преку респектирање на интересите на двете држави – рекол Коѕиас, кој, како чин на добра волја за продлабочување на соработката меѓу двете земји, понудил размена на искуства и на експертизи во реформскиот процес во нашата држава, важен за ЕУ и за НАТО.