fbpx
Таг: членство

таг: членство

Северна Македонија стана полноправна членка на Унијата за Медитеранот

Министрите за надворешни работи на 42 земји-членки на Унијата за Медитеранот, во рамки на Регионалниот форум што денеска се одржува во Барселона, Шпанија, едногласно донесоа одлука за полноправно членство на Северна Македонија во оваа организација. Унијата за Медитеранот ги вклучува сите земји-членки на ЕУ и медитеранските земји кои не се дел од ЕУ. Во своето обраќање на свечениот чин на...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено големото пријателство помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство и е потенцирана заедничката определба за унапредување на соработката во економијата, во одбраната - како партнерски држави во НАТО, во борбата против...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот го нарече „ултиматум за иднината на нашата Македонија“ и додаде дека констатирал дека овој предлог ги содржи сите бугарски барања и во делот на историјата, и во делот на јазикот, и...

Турција ја поддржува кандидатурата на Финска и Шведска за НАТО

Членката на НАТО, Турција се согласи да го поддржи членството на Шведска и Финска во алијансата иако првично се спротивстави за кандидатурите на нордиските земји заради нивната подготвеност да ги примат курдските милитанти, пренесе Би-би-си. Министрите за надворешни работи од трите земји потпишаа заеднички безбедносен пакт кој се однесува на загриженоста на Турција. Русија силно се противи на приклучувањето на двете...

АНКЕТА: Македонците сметаат дека земјата е побезбедна во НАТО, но не им веруваат на медиумите за војната во Украина

Мнозинството од македонските граѓани веруваат дека земјава е побезбедна поради членството во НАТО, а ја сметаат и Алијансата за значајна во однос на идната безбедност на земјава. Сепак, најголем дел од граѓаните не веруваат дека македонските медиуми ја кажуваат вистината за инвазијата на Украина, покажува најновото анкетно истражување спроведено од НАТО во сите 30 земји-членки на Алијансата пред одржувањето...

Македонскиот државен врв даде согласност за прием на Финска и Шведска во НАТО

Како земја-членка на НАТО, Владата на Република Северна Македонија на вчерашната вонредна седница ја донесе одлуката да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за прием на Кралството Шведска и Република Финска за членство во НАТО, информираат од владината прес-служба. Министерот за надворешни работи Бујар Османи уште пред три дена изјави дека...

Финска и Шведска и официјално ги поднесоа барањата за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска и официјално ги поднесоа најавените барања за членство во НАТО, јавува Би-би-си. Со ова, започнува процесот на пристапување на двете скандинавски земји, за којшто резерви против нивното членство засега најави единствено Турција. Во четврток е планирано лидерите на Финска и Шведска да имаат состанок со американскиот претседател Џо Бајден. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на...

Шведска го потпиша барањето за влез во НАТО, Финскиот парламент денеска ќе гласа за приклучување

Шведската министерка за надворешни работи, Ан Линде, потпиша апликација за влез на земјата во НАТО со што стави крај крај на децениската воена неутралност. Just signed a historic indication letter to #NATO Secretary General @jensstoltenberg from the Swedish Government 🇸🇪. Our NATO application is now formally signed. pic.twitter.com/1RAxjikjc0 — Ann Linde (@AnnLinde) May 17, 2022 Историскиот момент на потпишувањето на документот таа...

Косово поднесе апликација за членство во Советот на Европа, очекува брз прием и во ЕУ и НАТО

Косовската шефица на дипломатијата, Доника Гервала, денес официјално ја поднесе својата апликација за членство во Советот на Европа, соопшти кабинетот на косовското Министерство за надворешни работи. Овој потег, како што пренесе Ројтерс, следи откако Русија го напушти телото неколку часа пред гласањето за нејзиното протерување во собранието на Советот на Европа на 15 март, три недели откако го започна нападот...

Студентската организација „БЕСТ Скопје“ организира состанок за проширување на тимот на членови

Невладината студентска организација „БЕСТ Скопје“, која што е дел од меѓународната организација „БЕСТ“ (Борд на европски студенти по технологија), организира информативен состанок за проширување на својот тим на членови. Состанокот ќе се одржи на 23.02.2022 (среда) со почеток во 18 часот со локација на Техничкиот Кампус на УКИМ во Скопје. „Дали сте спремни да го надополните својот животен албум со...

Заев-Пина: Силна поддршка од Португалија за европерспективите на Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев се сретна со Марија Виржиња Пина, амбасадорката на Португалија за нашата држава, информираат од Влада. На состанокот била пренесена силна поддршка од Португалија и од португалското претседателство за европерспективите на нашата држава. „Соопштено е дека Португалија, како држава којашто гради мостови, посебно ги почитува политиките на премиерот Заев и на Владата - на создавање решенија, наместо проблеми....

Пендаровски и Радев разговараа за перспективите за напредок во европската интеграција на Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски и неговиот бугарски колега Румен Радев денеска телефонски разговараа за позициите на двете држави во однос на условите за започнување преговори на нашата држава за членство во Европската Унија. – Двајцата претседатели разговараа за можноста да се постигне одржливо решение за европскиот развој на нашиот регион и, особено, за интеграцијата на Република Северна Македонија во Европската Унија,...

Порталб: Македонија помеѓу две можни сценарија за пристапување во ЕУ, според експертите има многу работа

Од прогласувањето на независноста на Северна Македонија во 1991 година, државните институции јасно ставија до знаење дека членството на земјата во Европската Унија е еден од главните стратешки интереси. Додека зборуваме денес, земјите на ЕУ во март гласаа за отворање преговори за пристапување на државата кон оваа унија. Истражувачот за европски прашања Иван Николовски смета дека во оптимистичко сценарио, на...

Јанушев не е повеќе генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, има промени и во Извршниот комитет

ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа седница на Централниот комитет на партијата на која што дискутираа за актуелната политичка состојба, но и за значајни внатрепартиски случувања, информираат од таму. Во партијата избраа и нов Извршен комитет кој го соочинуваат потпретседателите Александар Николоски и Владимир Мисајловски, членот Иван Иванов поранешен пратеник, како и членовите кои по функција се дел од ИК согласно Статутот, Претседателот...

Вистиномер: Две години подоцна – Политичките придобивки за Северна Македонија од Преспанскиот договор (I дел)

Зад и над сите сомнежи и евентуални релативизирања на Преспанскиот договор, тој е недвојбено признат од практично целата светска заедница и посочуван како пример кој треба да се следи од земјите кои имаат проблеми со соседите. Никому, засега, не му успева да го повтори тој чекор, иако меѓусоседски проблеми има многу, пишува Вистиномер.мк во својата нова анализа. Две години од...

Долниот дом на шпанскиот Парламент го ратификуваше протоколот за НАТО, следен чекор е во Сенатот

Инфо-центарот за евроатлантски интеграции информираше дека Долниот дом на шпанскиот Парламент го ратификувал протоколот за членство на Македонија во НАТО. „Долниот дом (Конгрес) во Мадрид, утрово го ратификуваше пристапниот НАТО протокол со 279 гласа „за“ и еден глас „против“! Следен чекор е гласање во Сенатот на Шпанија, и откако Кралот ќе го потпише протоколот, следи депонирање на пристапниот протокол во...

Националното собрание на Франција го ратификуваше протоколот за НАТО

Министерот за надворешни работи Никола Димитров информираше дека Националното собрание на Франција го ратификуваше протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. „Уште само еден чекор до целта што ја зацртавме во 1993 година - полноправно членство во Алијансата“, напиша Димитров на неговиот фејсбук-профил. Остана уште Шпанија да го ратификува Протоколот за НАТО.

ЕПП со резолуција побара што побрзо почнување на преговорите на Македонија за членство во ЕУ

Европската народна партија (ЕПП) на конгресот во Загреб вчера изгласа итна резолуција со која побара од Советот на ЕУ и земјите-членки на ЕУ да донесат позитивна одлука за отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија што е можно поскоро. Истовремено, на конгресот за нов претседател на ЕПП е избран доскорешниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск....

Контраспин: Македонија и Албанија извисија за датум за преговори, а не за членство во ЕУ

Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов, во интервју за „Фајненшл тајмс“ сакајќи да ја пофали одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон за одложување на проширувањето  на Унијата со земјите од Западен Балкан, ја даде и следната изјава со која фактички ја спинува вистината за француското вето и македонската европска амбиција, пишува Оливера Војновска во рубриката „Контраспин“ во „Вистиномер.мк“. Спин: И се...

Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификуваше протоколот за пристапување на  Македонија во НАТО, објави министерот за надворешни работи Никола Димитров на неговиот фејсбук-профил. Eerste Kamer steunt NAVO-toetreding Noord-Macedonië. Wetsvoorstel minister Blok @MinBZ vanmiddag aangenomen. https://t.co/2cSLZtJw0H pic.twitter.com/dyOUvfpqC4 — Eerste Kamer (@EersteKamer) November 12, 2019 Остануваат уште две земји кои треба да го ратифукуваат протоколот, а тоа се Шпанија и Франција. Францускиот амбасадор во земјава Кристијан...

Говор на Бил Гејтс за намалување на емисиите на јаглероден диоксид изваден од контекст

Видеоматеријалот споделен во постот е изваден од контекст. Тука е злоупотребен настапот на Гејтс во 2010 година во „ТЕД Разговорите“ , каде тој зборува за чекорите неопходни за да...