fbpx
Таг: членство

таг: членство

Протоколот за членство во НАТО пред комисија во грчкиот Парламент

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи на грчкиот Парламент, денеска во 13 часот по локално време ќе го разгледа нацрт законот за „Ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор за пристап на Република Северна Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина. Известувачи за нацрт законот се пратеникот од СИРИЗА и поранешен министер за цивилна заштита, Никос Тоскас и пратеникот од...

Заев-Даниелсон: Презедовме смели чекори за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со директорот на Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, Кристијан Даниелсон, кој, заедно со амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, учествуваа на состанокот на кој се презентираше актуелниот статус на процесот за интеграција на нашата земја во Европската Унија. Даниелсон и Заев, како што соопштија од владата, имале тет-а-тет средба, по...

Уште пет формални чекори до столчето во НАТО

Откако грчкиот парламент со 153 гласа „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција, сега, од седум останаа пет, помалку или повеќе, формални чекори кои ја делат Македонија од полноправно членство во НАТО. Процесот, според најавите, би требало да заврши до крајот на годинава или почетокот на следната. Првиот и вториот чекор, односно формалното спроведување на Преспанскиот договор во...

Македонија на седум чекори до столчето во НАТО

Формално седум чекори, од кои два суштински, ја делат Македонија од полноправно членство во НАТО. Процесот, според најавите, би требало да заврши до крајот на годинава. Првиот чекор е усвојување на уставните измени, односно формално спроведување на Преспанскиот договор. Целосното спроведување на договорот „меѓу Скопје и Атина“ е и формален услов во поканата што НАТО и ја упати на Македонија...

Столтенберг: Азилот на Груевски не е прашање на НАТО, треба да го дискутираат двете држави

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг оцени дека азилот на Никола Груевски не е прашање за НАТО, туку нешто што треба да го решат Скопје и Будимпешта. - Не сум јас тој што треба да го коментирам ова. Тоа е прашање што треба да се дискутира меѓу Скопје и Будимпешта, изјави Столтенберг на прес конференција пред министерскиот состанок на Северно-атлантскиот Совет...

Хан: Ако се спроведат реформите, 2025 е реалистичен датум за прием на нови членки

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, во интервју за „Ди Велт“, вели дека 2025 година е реалистичен датум за прием на нови членки од Балканот, но само доколку се исполнат критериумите. - Датумот 2025 е индикативен, но ако се интензивира имплементацијата на реформите тој е доста реалистичен. Но, сите критериуми за членство мора да бидат исполнети претходно, нема...

Столтенберг во Белград: НАТО ќе ја прими Македонија штом го примени договорот со Грција

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска повтори дека примената на договорот со името со Грција е единствениот пат до членство на Македонија во НАТО и дека не постои друг начин, ниту план Б за прием на земјата во воената алијанса. - НАТО е подготвена да ја прифати Македонија како 30 членка многу брзо по спроведувањето на договорот за името,...

Софија: Политичарите во Македонија да покажат зрелост, губењето време никому не користи

Политичката елита на нашиот сосед мора да покаже зрелост и да најде начин да ги реши тешките проблеми, се вели  во соопштението на бугарското Министерство за надворешни работи за резултатите од референдумот, јавува дописничката на „Мета“ од Софија. „Заложбата е иднината на државата и иднината на сите нејзини граѓани. Референдумот е највисока демократска практика, со изразена волја на оние кои...

ВМРО-ДПМНЕ засега без агенда за денот на референдумот

Нема агенда, ниту план каде ќе биде партиското раководство и што ќе се случува во партијата на 30 септември. Најголемата опозициска партија засега нема разработено никаков план или агенда за денот на референдумот, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, кој синоќа се сретна со членството во Штип. Во присуство на пратениците, раководството на Општинскиот комитет, како и поширокото членство,...

Членството во НАТО е тест за македонскиот БДП (инфографик)

Какви економски придобивки можат да очекуваат македонските граѓани од евентуално зачленување на нашата земја во НАТО, колку пари потроши Македонија за модернизација на АРМ и воведување на НАТО-стандардите во изминативе години и колку ќе троши во иднина се прашања што заслужуваат внимание со оглед на тоа што на референдумот закажан на 30 септември ќе се одлучува за прифаќање на...

Членството на СДСМ од Иловица се заканило со бојкот на референдумот заради рудникот

Еколошкото здружение „Здрава Котлина“ информираат дека општинската организација на СДСМ од Иловица и Штука одржале состанок со градоначалникот на Општина Босилово, Зоран Зимбаков на кој го критикувале, бидејќи го променил својот став во врска со отворањето на рудникот. „Имено, во кампањата за локалните избори тој беше против рудникот, но подоцна се случи ретерирање, па така на консултативната средба со владата што...

Во јануари 2019 ќе биде потпишан протоколот за членство во НАТО, соопшти Владата

Во јануари 2019 ќе биде потпишан протоколот за членство во НАТО со што Македонија ќе почне да учествува во НАТО структурите - но без право на глас, а од втората половина на оваа година започнуваат пристапните преговори со Алијансата, соопштија денеска од Владата. По потпишувањето на протоколот за членство од Владата информираат дека започнува ратификацијата во сите 29 парламенти на...

Османи: Преговорите со ЕУ ќе бидат тежок, долготраен и скап процес

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и посебниот советник на претседателот на Владата за евроатлантски интеграции, Бојан Маричиќ денеска на прес-конференција во владата ја презентираа преговарачката структура за пристапување на Македонија во Европската Унија за која рекоа дека е процес кој ќе биде тежок, долготраен, макотрпен, скап и каде што ќе има многу тешки политички одлуки. Османи рече дека основната функција...

Столтенберг на Заев и официјално му ја врачи поканата за НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на премиерот Зоран Заев и официјално му ја врачи поканата за почеток на преговори, денеска во Брисел. - Договорот за името ги отстрани пречките за отворање на пристапните преговори. Остваривте клучен напредок со кој се отвори патот за вашата земја да стане полноправна членка на НАТО. Сега ќе започнат деталните пристапни преговори кои ќе и помогнат...

Владата организира прослава во 15 градови за поканата за членство во НАТО

Владата организира „голема граѓанска прослава“ за поканата за членство во НАТО, во 15 градови ширум земјата заедно со преку 40 домашни артисти и музичари в сабота, 14 јули. „Македонија започнува нова приказна - добивме покана за членство во НАТО и датум за преговори со ЕУ.  Застануваме рамо до рамо со најсилните земји од Европа и светот. Македонија зачекорува во ново...

Македонија на Самитот на НАТО очекува да добие покана за преговори за членство

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од дводневниот Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство. Ова го најави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за време на вчерашната прес-конференција и додаде дека очекува по историскиот Договор со Грција за името, Македонија да...

Кремљ: Членството на Македонија во НАТО е нејзино суверено право

Приклучувањето на Македонија во НАТО е суверено право на земјата. Москва негува добри односи со Скопје, но се противи на приближувањето на Алијансата до границите на Русија, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Тоа е суверена одлука на самата Македонија. Ние ги цениме и одржуваме добри односи со Македонија. Се разбира, заинтересирани сме за развој на билатералната соработка....

Туск: Отворен е патот кон ЕУ, останете посветени на реформите

Ова е добра недела за вашата земја и за Западен Балкан, министрите за надворешни работи на ЕУ го отворија патот за отпочнување преговори за членство за Македонија и Албанија во јуни 2019 година и за неколку часа очекувам шефовите на влади да ја потврдат одлуката, изјави денеска на прес-конференција претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск со премиерот Зоран...

Столтенберг: Македонија ќе биде поканета во НАТО по позитивниот исход од референдумот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтелнберг, изјави денеска по средбата со белгискиот премиер Шарл Мишел дека на Самитот на Алијансата во јули се очекува Македонија да биде поканета за преговори за членство во Организацијата. – Оптимист сум дека ќе биде донесено такво решение, како и за тоа дека на референдумот во Македонија ќе има мнозинство за поддршка на договорот со...

Шекеринска: Убедени сме дека до Самитот на НАТО ќе обезбедиме поддршка од сите членки

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска е убедена дека на Самитот на НАТО, што треба да се одржи на 11 и 12 јули во Брисел Македонија ќе ја обезбеди поддршката од сите членки на Алијансата за да ја добие поканата за членство. Според Шекеринска, земјава исполнила големи домашни задачи, што, според неа, се силни аргументи во полза на нашето членство...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...