fbpx
Таг: членство

таг: членство

Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификуваше протоколот за пристапување на  Македонија во НАТО, објави министерот за надворешни работи Никола Димитров на неговиот фејсбук-профил. Eerste Kamer steunt NAVO-toetreding Noord-Macedonië. Wetsvoorstel minister Blok @MinBZ vanmiddag aangenomen. https://t.co/2cSLZtJw0H pic.twitter.com/dyOUvfpqC4 — Eerste Kamer (@EersteKamer) November 12, 2019 Остануваат уште две земји кои треба да го ратифукуваат протоколот, а тоа се Шпанија и Франција. Францускиот амбасадор во земјава Кристијан...

Исланд го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Парламентот на Исланд го ратификуваше Протоколот на Македонија за членство во НАТО. – Веста за 26. ратификација на Протоколот за членство во НАТО, во парламентот на Исланд, ја добив во Брисел, на состаноците на Северноатлантскиот совет. Благодарам за доследноста. Членството во НАТО станува реалност #WeAreNATO - напиша министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот Фејсбук профил. Останаа уште Франција, Холандија и...

Димитров: Зачленувањето на државата во НАТО треба да заврши во април 2020 година

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров за „Порталб.мк“ изјави дека, процесот на полноправно зачленување на Македонија во НАТО би требало да заврши во април 2020 година, и дека како и нашата земја и НАТО не може да интервенира во процесот на ратификување на Протоколот за зачленување од страна на земјите членки. „Ниту НАТО, ниту пак нашата држава немаат ингеренции и...

Османи – Рот: Германската влада ги поддржува европските интеграции на земјата

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија се сретна со германскиот државен министер за Европа и претставник на СР Германија во ЕУ, Мајкл Рот. Османи добил потврда од министерот Рот дека германската влада во целост ги поддржува европските интеграции на земјата, и дека цврсто ќе застане за време на сесијата на Бундестагот...

Заев: Би заменил две нобелови награди за Советот на Европа да ни даде датум за преговори

Би заменил и две Нобелови награди за одлуката на Совет на Европа да додели датумот за преговори, одговори премиерот Зоран Заев на прашање, дали верува дека навистина би можел да добие Нобелова награда за мир заедно со грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за белгискиот весник „Ле Соар“. - Ако добијам Нобелова награда, ќе му ја дадам на Советот на...

Столтенберг: Ви честитаме на политичката храброст и визија

Подготвени сме да ве пречекаме во семјството на НАТО. Ви честитаме за покажаното лидерство, политичка храбост и визија во решавањето на споровите со соседите. Република Северна Македонија веќе има свое столче во НАТО. Месецов уште еднаш министерката за одбрана Радмила Шекеринска ќе присуствува на состанок на министри за одбрана во НАТО. Очекуваме по ратификацијата кај сите земји членки на...

Литванија го ратификуваше Протоколот за прием на државата во НАТО

Сејмот на Литванија денеска со 108 гласови „за“ и ниту еден против го ратификуваше Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО и со тоа, оваа држава стана осмата членка на НАТО која го ратификуваше протоколот. На пленарната седницата присуствуваше и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Џафери претходно имаше средба со шефот на дипломатијата на Литванија Линас Линкевичиус, кој ја...

Романија го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Парламентот на Романија денеска на пленарна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО. На седницата присуствуваше претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој од вчера престојува во работна посета на Романија. -Романија денеска уште еднаш ја демонстрираше својата посветеност, пријателство и поддршка кон Република Северна Македонија за остварување на нејзината евроатланска определба, овозможувајќи една кохерентност и заедничка иднина....

Џафери во Романија и Литванија на ратификувањето на Протоколот за членство во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, од 12 до 14 март ќе престојува на работна посета во Романија и Литванија, каде ќе присуствува на чинот на ратификација на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО, информираат собраниските служби. Седницата во романскиот парламент ќе се одржи на 13 март, а во Литванија на 14 март. Џафери, кој ќе оди во придружба...

Бугарија го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Народното собрание на Република Бугарија утрово со 140 гласа „за“ и без воздржани и против го ратификуваше Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. На седницата присуствуваа претседателот на македонското собрание, Талат Џафери и вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија Екатераина Захариева која рече дека политика на проширување на НАТО се смета за еден од најуспешните...

Џафери утре во Бугарија на ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска и утре е во официјална посета на Република Бугарија. Тој утре ќе присуствува седницата на која што ќе се ратификува Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО во Народното собрание на Република Бугарија. Од македонското собрание информираат дека по ратификацијата, Џафери ќе има средба со претседателката на Народното Собрание на Бургија, Цвета...

Бугарија в среда ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Парламентот на Бугарија в среда на пленарна седница треба да го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Се очекува на ратификацијата на протоколот да присуствува претседателот на македонското Собранието, Талат Џафери. Парламентарната Комисија за одбрана на 15 февруари го одобри протоколот и им препорача на пратениците да го усвојат. Претседателот на Комисијата, Константин Попов изјави дека Северна Македонија може да...

Албанија го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Албанскиот Парламент денеска со 130 гласови „за", ниту еден против го изгласа Протоколот за членство на Македонија во НАТО. На седницата присуствуваше претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери кој по изгласувањето на Протоколот изрази голема благодарност за поддршката што Албанија и ја дава за земјата. Спикерот Џафери рече дека Скопје е посветено на градење општество за сите, без оглед...

Албанија утре ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска ќе отпатува во работна посета во Република Албанија. Како што информира собраниската прес-служба, Џафери во Албанија ќе присуствува на утрешната пленарна седница на Собранието на Република Албанија на која ќе се ратификува Протоколот за членство на Република Македонија во НАТО. Вчера, Државниот Збор на Република Словенија на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на...

Словенија го ратификуваше протоколот за влез на Македонија во НАТО

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во НАТО. На седницата пред гласањето се обрати претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери, кој се заблагодари во име на Собранието и граѓаните на Македонија и...

Одиме во НАТО по брзата патека (видео)

Денеска на платото пред владата, на свечена церемонија се крева знамето на НАТО. Иако Македонија, со потпишувањето на пристапниот протокол доби место во Алијансата, постојат повеќе чекори до полноправното членство. Најкус период во кој што една земја станала полноправна членка по по потпишување на пристапниот протокол биле девет месеци. Толку чекале Хрватска и Албанија, чии пристапни протоколи беа потпишани на...

Словенија денеска ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Словенечкиот парламент на вонредна седница ќе го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО, информираат од македонското Собрание. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО. „Државниот збор на Република Словенија, денеска ќе има вонредна пленарна седница на која во 10:55 ќе се гласа за ратификацијата на...

Косачев: Пристапувањето на Македонија во НАТО никому нема да донесе добро

Претседавачот на Комитетот за меѓународни односи при Советот на Руската Федерација, Константин Косачев, оцени дека тоа што Македонија го потпиша пристапниот протокол за НАТО претставува можеби симболичен чин, но е важен за Алијансата, имајќи го предвид растечкиот судир помеѓу Алијансата и Москва. -Ова е повеќе симболичен отколку практичен чекор, бидејќи станува збор за мала земја која нема никаква важност за...

Комитетот за надворешни работи на Конгресот на САД со поддршка за членството на Македонија во НАТО

Претседателот на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом, Елиот Л. Енгел ја повика администрацијата на претседателот Доналд Трамп да го поддржи членството на идната Република Северна Македонија во НАТО. Во писмо до државниот секретар Мајк Помпео, лидерот на Комитетот за надворешни работи пишува дека членството на Северна Македонија во НАТО ќе помогне да се обезбеди стабилноста и мирот на...

Протоколот за членство во НАТО пред комисија во грчкиот Парламент

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи на грчкиот Парламент, денеска во 13 часот по локално време ќе го разгледа нацрт законот за „Ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор за пристап на Република Северна Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина. Известувачи за нацрт законот се пратеникот од СИРИЗА и поранешен министер за цивилна заштита, Никос Тоскас и пратеникот од...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...