Извор на фотографија: nato.int

Финска и Шведска денеска и официјално ги поднесоа најавените барања за членство во НАТО, јавува Би-би-си. Со ова, започнува процесот на пристапување на двете скандинавски земји, за којшто резерви против нивното членство засега најави единствено Турција. Во четврток е планирано лидерите на Финска и Шведска да имаат состанок со американскиот претседател Џо Бајден.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на кратката церемонија во седиштето на Алијансата изјави дека станува збор за историски момент, кој мора да се искористи.

„Топло ги поздравувам барањата на Финска и Шведска за влез во НАТО. Вие сте нашите најблиски партнери, а вашето членство во НАТО ќе ја зголеми нашата заедничка безбедност“, изјави Столтенберг.

Инаку, целата постапка на зачленување на Финска и Шведска во НАТО може да трае и до една година, но ќе зависи од резервираноста на Турција за приклучување на двете скандинавски земји во НАТО. Доколку се решат турските приговори, двете нордиски земји би можеле да станат членки во рок од неколку месеци, со што ќе се забрза процесот кој обично трае од осум до 12 месеци.