fbpx
Таг: Јенс Столтенберг

таг: Јенс Столтенберг

НАТО ќе биде со Украина додека е потребно, а светот ќе плаќа висока цена ако победи Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг вчера во Брисел изјави дека НАТО ќе продолжи да ѝ дава силна поддршка на Украина за нејзината одбрана од руската агресија, споменувајќи дека во случај на победа на Русија целиот свет би плаќал висока цена со години. Пред состанокот на министрите за надворешни работи на членките на НАТО што ќе се одржи следната недела,...

Столтенберг и полските власти се сомневаат дека ракетите во Полска биле истрелани од Украина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска одржа прес-конференција по вчерашниот инцидент во Полска, во кој животот го загубија две лица. Столтенберг изјави дека нема индиции оти истреланиот проектил бил намерен напад од Русија или дека Русија подготвува воена акција против НАТО алијансата, пишува Би-би-си. Столтенберг додаде дека експлозијата во Полска најверојатно била предизвикана од украинската воздушна одбрана, но истрагата...

Турција ја поддржува кандидатурата на Финска и Шведска за НАТО

Членката на НАТО, Турција се согласи да го поддржи членството на Шведска и Финска во алијансата иако првично се спротивстави за кандидатурите на нордиските земји заради нивната подготвеност да ги примат курдските милитанти, пренесе Би-би-си. Министрите за надворешни работи од трите земји потпишаа заеднички безбедносен пакт кој се однесува на загриженоста на Турција. Русија силно се противи на приклучувањето на двете...

Финска и Шведска и официјално ги поднесоа барањата за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска и официјално ги поднесоа најавените барања за членство во НАТО, јавува Би-би-си. Со ова, започнува процесот на пристапување на двете скандинавски земји, за којшто резерви против нивното членство засега најави единствено Турција. Во четврток е планирано лидерите на Финска и Шведска да имаат состанок со американскиот претседател Џо Бајден. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на...

Украинците ги потиснаа руските сили од Харкив до самата гранична линија

Украинската војска успеа да ги потисне руските сили до самата руско-украинска граница. Контраофанзивата од Харкив доведе до повлекување на руската војска кон север, а дел од територијалната одбрана на Украина успеала да ја поврати територијата до самата граница, јавува Би-би-си. Како резултат на ваквиот успех северно од вториот по големина град во Украина, на Русија ѝ е оневозможено со...

НАТО предупредува дека руските сили не се повлекуваат од Украина, туку се регрупираат

НАТО побара од Данска да испрати баталјон од 800 војници во Летонија за да го зајакне источното крило на воената алијанса, соопшти во четвртокот данското Министерство за одбрана, пренесе Ројтерс. Данскиот премиер Мете Фредериксен оваа недела рече дека Данска е подготвена да испрати баталјон во балтичките земји на барање на НАТО, иако за такво барање сè уште ќе биде потребно...

НАТО ја повика Русија веднаш да ја сопре војната, Столтенберг загрижен за употреба на хемиско оружје

Руската инвазија на Украина е најголемата безбедносна криза на една генерација, но ние стоиме обединети да ја одржиме Алијансата силна и нашите граѓани безбедни, порача Генералниот сектар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција за вонредниот самит на НАТО што е посветен на војната во Украина. Претходно, на самитот, лидерите на членките на НАТО ја повикаа Русија веднаш да ја прекине...

Вонреден самит на НАТО во Брисел, учествува и претседателот на САД Џо Бајден

НАТО денеска го одржува вонредниот самит во Брисел, на којшто ќе учествува и американскиот претседател Џо Бајден. Пред Самитот, Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг рече дека земјите-членки се согласиле на распоредување на четири нови борбени групи во источното крило, односно во Словачка, Унгарија, Романија и Бугарија. Овие четири борбени групи обично бројат по 1.000-1.500 војници. Столтенберг изјави дека воените...

Столтенберг: Дронот не бил вооружен, останал без гориво и се урнал надвор од Загреб

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција беше прашан за падот на дронот во Загреб. 🔴 LIVE SOON (15:00 CET) Pre-ministerial press conference ahead of #NATO #DefMin 📍 @NATO HQ, Brussels https://t.co/t9v9SGOD2b — Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 15, 2022 „Разговарав со Пленковиќ во неделата, соработуваме за да ги утврдиме сите факти. Прелиминарните индиции велат дека дронот не бил вооружен, дека бил надвор од курсот,...

Руски воздушен напад уништи училиште во Житомир, НАТО предупредува дека Русија користи касетни бомби

Во центарот на Житомир, град во северозападниот дел на Украина, руски воздушен напад ја уништи зградата на училиштето бр.25, соопштија украинските власти. „Беше лансиран проектил или бомба. Информациите за жртвите ќе бидат објавени подоцна. Всушност, половина од училиштето беше уништено. Спасувачките операции се во тек“, рече градоначалникот на Житомир, Серхиј Сухомлин во своето видео обраќање, пренесува Укринформ.   Градското училиште бр.25 се...

ЕУ со жестоки санкции кон Русија, НАТО не планира да праќа војници во Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата ќе ја брани секоја една педа од својата територија по средбата со сите амбасадори на земјите-членки на НАТО во Брисел. „Мора да одговориме со обновена одлучност и со уште поцврство единство“, изјави Столтенберг. Столтенберг додаде дека на состанокот било одлучено да се зголеми бројот на воени сили стационирани во источното крило...

Средба Ковачевски-Столтенберг: Русија да деескалира во Украина и да продолжи дипломатскиот дијалог

Безбедноста на Западен Балкан и ескалацијата на состојбите на границата меѓу Русија и Украина беа главните теми на средбата на македонскиот премиер Димитар Ковачевски со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Брисел. Премиерот Димитар Ковачевски рече дека како земјава како сојузник на НАТО се приклучува на апелите до Русија да деескалира и да го продолжи дипломатскиот дијалог во однос...

САД ја повикаа Русија да придонесе за де-ескалација на тензиите во Украина

Русија треба да направи паметен избор и да спречи воен упад во Украина, истакна заменик-државната секретарка на САД Венди Шерман. Епилогот од неколкучасовната вчерашна средба на Советот НАТО-Русија, којшто следуваше по директните средби на американската и руската делегација во Женева, доведе до тоа двете страни да констатираат дека нема напредок од средбите. „Не сум баш сигурна зошто Русија се чувствува...

Столтенберг: Во интерес на НАТО и ЕУ е да има заеднички долгорочни решенија во регионот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска се состана со претставникот на Европската унија за дијалогот Косово-Србија, Мирослав Лајчак. Тема на нивниот разговор беше договорот за регистарски таблички меѓу Косово и Србија. По средбата Столтенберг на Твитер соопшти дека во интерес на НАТО и ЕУ е да имаат заеднички долгорочни решенија во регионот. Тој во твитот нагласи дека КФОР ќе обезбеди безбедна...

Столтенберг по средбата со Пендаровски: Промената на границите ќе ја загрози стабилноста на Балканот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по средбата со македонскиот претседател, Стево Пендаровски во Брисел изјави дека шпекулациите кои произлегоа од наводните нон-пејпери за прекројување на границите на Западниот Балкан не помагаат за стабилноста. „Не е на мене да коментирам нешто што не сум го видел или прочитал но секоја шпекулација за промена на граници само ќе донесе повеќе неизвесност...

Столтенберг: Членството во НАТО ја постави Северна Македонија на патот на стабилноста и просперитетот

Фото: НАТО
Северна Македонија е вреден сојузник на НАТО, велии Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во честитката за, како што рече, успешната прва година на Северна Македонија во Алијансата. Во видео обраќањето по повод годишнината, тој рече дека Северна Македонија е суверена земја во силната Алијанса, со свое место на масата на НАТО и еднаков глас во обликувањето на одлуките. Тоа...

Претседателот Пендаровски имал телефонски разговор со Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг

По повод годишнината од членството на Република Северна Македонија во НАТО, претседателот Стево Пендаровски денеска имал телефонски разговор со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ. Во разговорот двајцата соговорници размениле мислења за улогата на Алијансата и справувањето со идните безбедносни предизвици, за регионалната стабилност и за надворешно-политичките приоритети на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски...

Столтенберг предлага сојузниците да ги делат трошоците за операциите на НАТО

Фото: НАТО
Заедничко финансирање на распоредените сили, поголем буџет за одвраќање и одбрана и внимание на климатските промени се дел од темите на иницијативата НАТО 2030, што генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг денеска ќе им ја претстави на министрите за одбрана на сојузничките земји. Состанок на Северноатлантскиот совет утре ќе продолжи со разговори за операциите во Ирак и Авганистан. Денешната сесија...

Столтенберг најави нова донација на медицинска опрема од НАТО за борба против ковид19

Помош од 60 респиратори и друга неопходна медицинска опрема, вредна околу 1,4 милион евра, најави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев во седиштето на алијансата во Брисел. Столтенберг потсети на помошта што сојузниците веќе ѝ ја пружија на Северна Македонија во справување со пандемијата и ја најави новата транша, како дел...

Шест бомбардери Б-52 на САД ќе прелетаат над Македонија

Во текот на денешниот ден САД ќе ја покаже својата посветеност на НАТО, чија основачка членка е, со прелет на шест бомбардери Б-52, придружувани од други воени авиони, над сите 30 членки на НАТО, меѓу кои и земјава. Тоа го соопшти Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку својот Твитер-профил. „Денеска САД ќе ја покаже својата силна посветеност на НАТО со...

За Центар и Карпош есенва не се мери аерозагадувањето со ПМ 2,5 честички, Лисиче со мистериозни податоци [инфографик]

Сезоната на аерозагадување во Скопје почна, а податоците од мерните станици за Центар и Карпош за ПМ 2.5 честичките ги нема во месечните извештаи на Министерството за животна средина...