fbpx

Русија го лансираше досега најобемниот воздушен напад против Украина

Регистрирани се најмалку 30 убиени и 180 повредени лица

-

Русија лансираше огромен број ракети кон градови во Украина, вклучувајќи го и Кијив. Забележани се најмалку 33 убиени цивили и 180 повредени, известува Гардијан.

Украинските воздушни сили соопштија дека собориле 87 ракети и 27 дронови, од вкупно 158 воздушни оружја кои се обиделе да ги соборат.

За време на нападот, полската војска соопшти оти неидентификуван воздушен објект, кој таа го идентификувала како руска ракета, летала во полскиот воздушен простор најмалку три минути.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека се сретнал со претседателот на Полска во врска со инцидентот. Москва вели оти нема да коментира сè додека не добие „конкретен доказ“ дека всушност станува збор за руска ракета.

Украина апелираше за повеќе хуманитарна и воена помош од западните сили. Британија ќе ѝ прати на Украина околу 200 ракети, а претседателот на САД Џо Бајден апелираше пред конгресот побрзо да се преземаат мерки за помош за Украина.

Украина, пак, ги нападна руските региони Белгород и Брјанск. Забележан е најмалку едно убиено во нападот. Руските сили тврдат дека собориле 13 ракети.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поради изборите, Владата ги прогласи 24 април и 8 мај за неработни денови за сите граѓани

Владата на денешната седница заклучи дека 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија, заради...