fbpx

Столтенберг: НАТО ќе преземе поостри мерки против руски шпиони

Генералниот секретар на НАТО рече дека оваа мерка е реакција на бројните примери на саботажа, кибернапади и дезинформации од страна на Русија

-

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денес најави дека алијансата ќе преземе построги мерки против руски шпиони.

„Сведоци сме на бројни примери на саботажа, обиди за палење на објекти, кибернапади и дезинформации“, рече Столтенберг, на прес-конференција во Будимпешта.

Столтенберг дополни дека оваа проблематика ќе се дискутира подоцна во денот на средбата на министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО. Министрите ќе разговараат за кои мерки НАТО може да ги преземе, меѓу кои се заштитата на критичната поморска и кибер инфраструктура и „построги ограничувања за рускиот разузнавачки персонал низ Алијансата“, вели Столтенберг.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...