fbpx
Таг: Јенс Столтенберг

таг: Јенс Столтенберг

Столтенберг во Кијив, Зеленски од НАТО бара противвоздушни системи

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска беше во посета на Кијив, напоменувајќи дека Украинците се борат за нивните семејства и за нивната иднина, додека Москва се бори за империјалистички идеи, пренесува Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски, пак, денеска побара од Столтенберг нови системи за противвоздушна одбрана, напоменувајќи дека Русија употребила над 40 ирански дронови за напади само во изминатата...

Одлуката за војна или мир во Украина не била во рацете на НАТО и Америка

Тоа што Путин испратил барање до НАТО да не се проширува кое било одбиено, односно таков драфт договор не бил потпишан од страна на НАТО, не ја префрла воената одговорност врз НАТО.  Столтенберг, наспроти изнесеното во објавата, не признава дека НАТО можел да ја спречи војната со ставање крај на проширувањето, туку во видеото кажува дека тоа е неприфатливо,...

НАТО не е во војна со Русија, Алијансата само ѝ пружа поддршка на Украина

Русија не е во војна со НАТО, па оттука не може ниту да се констатира дека Русија го победила НАТО. НАТО ја осудува руската брутална и непровоцирана воена агресија кон Украина, која е независна и демократска држава и близок НАТО партнер. НАТО не испраќа директно оружје во Украина, туку тоа го прават земјите-членки индивидуално и тоа е наведено на...

Експлозивна направа фрлена врз полициски пункт во Северна Митровица

Експлозивна направа била фрлена рано утрово врз полициски пункт во северниот дел на Митровица, јавува Радио Слободна Европа. Нема повредени лица во нападот, а овој чин е само последен во серијата на инциденти што се случиjа изминатиов период во северниот дел на Косово. „Се верува дека експлозијата била предизвикана од пиротехника во комбинација со запалив материјал“, изјавил за Радио Слободна...

ЕУ ги вика на итна средба Курти-Вучиќ, НАТО повикува на смирување на тензиите

Европската Унија ги повика косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ на итна средба во Брисел, но датумот за средбата засега не е утврден поради тоа што ниту една од двете страни не го потврдила своето учество. Портпаролот на ЕУ, Петар Стано рече дека поканата за разговор е од еврокомесарот за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел, додавајќи...

Столтенберг од Кијив: Местото на Украина е во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска беше во посета на Украина, и тоа за првпат од почетокот на руската агресија врз оваа земја на 24 февруари лани. Тој на заедничката прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека вистинското место на Украина е во НАТО, пренесува Си-ен-ен. Столтенберг рече дека членството на Украина во НАТО ќе биде високо на...

Постот дезинформира дека Столтенберг ќе биде осуден за злодела против човештвото

Наспроти наводите изнесени во описот на видеото споделено во постот, не постојат никакви најави дека Столтенберг ќе биде осуден. Против него нема покренато никакви обвиненија од ниту една држава во светот. Столтенберг, според неговата биографија, има чесна кариера без турбуленции, секогаш бил на високи позиции за кои се бараат лица коишто немаат криминално минато. Во постот не е јасно...

НАТО дава поддршка на земјава за одбрана од хибридните напади и дезинформациите

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг пред денешниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки изјави дека Алијансата на Северна Македонија ѝ дава техничка поддршка во борбата со хибридните напади со кои се соочува. На новинарското прашање на ТВ 21 за неодамнешната посета на тим од експерти на НАТО предводени од заменик-помошникот генерален секретар за новите безбедносни предизвици, Џејмс...

Столтенберг: Сега е важно брзо и целосно да се спроведе договорот меѓу Белград и Приштина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го поздрави договорот за нормализација на односите од Охрид и ги повика Белград и Приштина брзо и целосно да го спроведат. „Го поздравувам договорот и сега е важно брзо и целосно да се спроведе договорот меѓу Белград и Приштина. И, се разбира, ние силно го поддржуваме дијалогот со посредство на ЕУ. Сојузниците во НАТО...

Путин упати нуклеарно предупредување до Западот, НАТО му порача да ја преиспита одлуката

Рускиот претседател Владимир Путин денеска упати нуклеарно предупредување до Западот, со тоа што го суспендираше го билатералниот договор СТАРТ за контрола на нуклеарното вооружување, објавувајќи дека новите стратешки системи се ставени на борбена должност и предупредувајќи дека Москва може да продолжи со нуклеарните тестови, пренесе Би-би-си. За време на говорот до нацијата, речиси една година од денот кога издаде наредба...

НАТО ќе биде со Украина додека е потребно, а светот ќе плаќа висока цена ако победи Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг вчера во Брисел изјави дека НАТО ќе продолжи да ѝ дава силна поддршка на Украина за нејзината одбрана од руската агресија, споменувајќи дека во случај на победа на Русија целиот свет би плаќал висока цена со години. Пред состанокот на министрите за надворешни работи на членките на НАТО што ќе се одржи следната недела,...

Столтенберг и полските власти се сомневаат дека ракетите во Полска биле истрелани од Украина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска одржа прес-конференција по вчерашниот инцидент во Полска, во кој животот го загубија две лица. Столтенберг изјави дека нема индиции оти истреланиот проектил бил намерен напад од Русија или дека Русија подготвува воена акција против НАТО алијансата, пишува Би-би-си. Столтенберг додаде дека експлозијата во Полска најверојатно била предизвикана од украинската воздушна одбрана, но истрагата...

Турција ја поддржува кандидатурата на Финска и Шведска за НАТО

Членката на НАТО, Турција се согласи да го поддржи членството на Шведска и Финска во алијансата иако првично се спротивстави за кандидатурите на нордиските земји заради нивната подготвеност да ги примат курдските милитанти, пренесе Би-би-си. Министрите за надворешни работи од трите земји потпишаа заеднички безбедносен пакт кој се однесува на загриженоста на Турција. Русија силно се противи на приклучувањето на двете...

Финска и Шведска и официјално ги поднесоа барањата за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска и официјално ги поднесоа најавените барања за членство во НАТО, јавува Би-би-си. Со ова, започнува процесот на пристапување на двете скандинавски земји, за којшто резерви против нивното членство засега најави единствено Турција. Во четврток е планирано лидерите на Финска и Шведска да имаат состанок со американскиот претседател Џо Бајден. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на...

Украинците ги потиснаа руските сили од Харкив до самата гранична линија

Украинската војска успеа да ги потисне руските сили до самата руско-украинска граница. Контраофанзивата од Харкив доведе до повлекување на руската војска кон север, а дел од територијалната одбрана на Украина успеала да ја поврати територијата до самата граница, јавува Би-би-си. Како резултат на ваквиот успех северно од вториот по големина град во Украина, на Русија ѝ е оневозможено со...

НАТО предупредува дека руските сили не се повлекуваат од Украина, туку се регрупираат

НАТО побара од Данска да испрати баталјон од 800 војници во Летонија за да го зајакне источното крило на воената алијанса, соопшти во четвртокот данското Министерство за одбрана, пренесе Ројтерс. Данскиот премиер Мете Фредериксен оваа недела рече дека Данска е подготвена да испрати баталјон во балтичките земји на барање на НАТО, иако за такво барање сè уште ќе биде потребно...

НАТО ја повика Русија веднаш да ја сопре војната, Столтенберг загрижен за употреба на хемиско оружје

Руската инвазија на Украина е најголемата безбедносна криза на една генерација, но ние стоиме обединети да ја одржиме Алијансата силна и нашите граѓани безбедни, порача Генералниот сектар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција за вонредниот самит на НАТО што е посветен на војната во Украина. Претходно, на самитот, лидерите на членките на НАТО ја повикаа Русија веднаш да ја прекине...

Вонреден самит на НАТО во Брисел, учествува и претседателот на САД Џо Бајден

НАТО денеска го одржува вонредниот самит во Брисел, на којшто ќе учествува и американскиот претседател Џо Бајден. Пред Самитот, Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг рече дека земјите-членки се согласиле на распоредување на четири нови борбени групи во источното крило, односно во Словачка, Унгарија, Романија и Бугарија. Овие четири борбени групи обично бројат по 1.000-1.500 војници. Столтенберг изјави дека воените...

Столтенберг: Дронот не бил вооружен, останал без гориво и се урнал надвор од Загреб

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција беше прашан за падот на дронот во Загреб. 🔴 LIVE SOON (15:00 CET) Pre-ministerial press conference ahead of #NATO #DefMin 📍 @NATO HQ, Brussels https://t.co/t9v9SGOD2b — Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 15, 2022 „Разговарав со Пленковиќ во неделата, соработуваме за да ги утврдиме сите факти. Прелиминарните индиции велат дека дронот не бил вооружен, дека бил надвор од курсот,...

Руски воздушен напад уништи училиште во Житомир, НАТО предупредува дека Русија користи касетни бомби

Во центарот на Житомир, град во северозападниот дел на Украина, руски воздушен напад ја уништи зградата на училиштето бр.25, соопштија украинските власти. „Беше лансиран проектил или бомба. Информациите за жртвите ќе бидат објавени подоцна. Всушност, половина од училиштето беше уништено. Спасувачките операции се во тек“, рече градоначалникот на Житомир, Серхиј Сухомлин во своето видео обраќање, пренесува Укринформ.   Градското училиште бр.25 се...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...