fbpx

НАТО дава поддршка на земјава за одбрана од хибридните напади и дезинформациите

Столтенберг вели дека договорени се краткорочни и долгорочни чекори коишто сојузниците на НАТО можат да ги преземат за да ја поддржат земјава во одбраната од хибридните напади

-

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг пред денешниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки изјави дека Алијансата на Северна Македонија ѝ дава техничка поддршка во борбата со хибридните напади со кои се соочува.

На новинарското прашање на ТВ 21 за неодамнешната посета на тим од експерти на НАТО предводени од заменик-помошникот генерален секретар за новите безбедносни предизвици, Џејмс Апатураи, Столтенберг одговори дека договорени се краткорочни и долгорочни чекори кои сојузниците на НАТО можат да ги преземат за да ја поддржат земјава во одбраната од хибридните напади врз виталните институции во Северна Македонија и лажните дојави за бомби.

„Неодамна разговарав за ова со премиерот на Северна Македонија и се разбира дека НАТО е таму за да ги поддржи сојузниците, што сега го прави со Северна Македонија која се соочува со различни хибридни закани. Поддршката што сојузниците се подготвени да ѝ ја дадат на Северна Македонија е техничка поддршка и посилна соработка за борба против дезинформациите. Би сакал да ѝ честитам на Владата на Северна Македонија за брзата и детална работа во развојот на програмата за соработка што ја договоривме“, изјави Столтенберг.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Зеќири осуден на две и пол години затвор, треба да врати 1,1 милиони евра

Поранешниот генерален секретар на Владата, Муахамед Зеќири е осуден на две и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување. Toj треба да врати и над 71...