fbpx

НАТО ќе биде со Украина додека е потребно, а светот ќе плаќа висока цена ако победи Русија

-

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг вчера во Брисел изјави дека НАТО ќе продолжи да ѝ дава силна поддршка на Украина за нејзината одбрана од руската агресија, споменувајќи дека во случај на победа на Русија целиот свет би плаќал висока цена со години.

Пред состанокот на министрите за надворешни работи на членките на НАТО што ќе се одржи следната недела, Столтенберг рече дека зајакнувањето на поддршката за Украина ќе биде главна тема на тој состанок, чии учесници ќе се занимаваат и со акциите на Кина, зајакнувањето на помошта за Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија, и прашањето за влезот на Финска и Шведска во Алијансата.

Столтенберг најави дека министрите ќе посветат најголемо внимание на илегалната војна на Русија во Украина, која продолжува да ги загрозува евроатлантскиот мир и безбедност.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...