fbpx
Таг: поддршка

таг: поддршка

Метаморфозис со поддршка на новинарскиот протест против судската одлука за ИРЛ: Одлуката ги загрозува слободата на изразување и слободата на медиумите

Фондацијата Метаморфозис го поддржува протестот на новинарите што треба да се одржи утре, 17.11.2023 година, пред Граѓанскиот суд во Скопје поради судската одлука против главниот уредник на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), Сашка Цветковска и Здружението на граѓани ИРЛ во случајот со тужбата на Кочо Анѓушев и на компанијата Брако за клевета. Метаморфозис ја смета судската одлука за опасен преседан, особено...

МВР со дисциплинска одговорност за вработениот кој дава поддршка на Хамас

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека против неговиот вработен А.С. ќе биде поведена дисциплинска постапка, односно ќе следуваат соодветни санкции поради неговите објави на социјалната мрежа Фејсбук во врска со нападите на Хамас врз Израел. Претходно, поранешниот технички министер за внатрешни работи и функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Наќе Чулев објави дека висок началник во Министерството за внатрешни работи дава јавна...

Не е вистина дека Германија крева бело знаме – поддршката за Украина континуирано се зголемува

На Германија целта не и е Украина да се предаде, ниту пак, Киев да оди на преговори со Путин, а ниту пак, Шолц има изјавено било што во овој или сличен контекст. Напротив, тој смета дека Русија е таа што треба да се повлече, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Објава на социјалната мрежа Фејсбук манипулира...

Зеленски во Бугарија, Украина ќе ја добие опремата за атомската централа „Белене“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска беше во посета на Софија, каде потпиша меморандум за енергетиката, со кој опремата на неизградената атомска централа „Белене“, Бугарија би можела да ја продаде на Украина. Се предвидува преговорите да траат два месеца, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Истовремено, Европскиот Совет денеска појасни дека ќе нема пречка Украина со пари подарени од ЕУ да ги купи...

Словенечката претседателка: Треба да имате политичка мудрост и да го промените Уставот

Претседателката на Словенија, Наташа Пирц-Мусар, на заедничката прес-конференција со својот домаќин, македонскиот претседател Стево Пендаровски, порача дека треба да се има политичка мудрост и да се направи измена на Уставот. Таа нагласи оти ѝ е јасно дека тоа не е лесно, оти и во Словенија се случувало нешто слично. „Верувајте ми дека како човек кој го познава обемот на приближувањето...

САД и Северна Македонија склучија 10 годишен патоказ за соработка во одбраната

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин по средбата во Пентагон ги поставија темелите за развој на одбранбената соработка помеѓу сојузниците – Северна Македонија и САД, за следните десет години, соопшти Министерството за одбрана (МО). Новиот патоказ кој беше потпишан во Пентагон, ги дефинира областите во македонско-американската одбранбена соработка кои ќе бидат приоритетни во...

Коп: Колку повеќе ја „обојувате“ ЕУ во црно, толку повеќе популарноста на личности како Путин ќе расте

Колку повеќе ја „обојувате“ ЕУ во црно, толку повеќе популарноста на личности како Путин ќе расте, предупредува холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп во интервју за Радио Слободна Европа. „Да зборуваме за популарноста. Последните анкети во земјава покажуваат дека најпопуларен политичар во земјава е Владимир Путин, човекот кој предизвика смрт и страдање на десетици илјади украински жени и деца....

Одобрени 100 милиони евра за Северна Македонија од Европската Унија за реформи и развој

Членовите на Комитетот за меѓународна трговија денеска го поддржаа предлогот на Европската комисија, со што средствата од овој инструмент наскоро ќе бидат ставени на располагање. Следува потпишување на Меморандум за разбирање помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија, по што средствата од овој инструмент ќе бидат достапни во две транши, соопшти Владата. Макрофинансиската помош е условена, како што е наведено...

Турско влијание врз РСМ, долга историја и сложени односи

Северна Македонија има посебна соработка со Турција на различни полиња, но дали турската држава се обидува преку оваа соработка да ја зголеми својата доминација и влијание во РСМ? Додека Турција важи за стратешки партнер на Северна Македонија, во очите на аналитичарите билатералните односи меѓу двете земји остануваат доста сложени и проблематични, пишува Portalb.mk во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Пендаровски го потврди ставот на поддршка за евроатлантските аспирации на Косово

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со неговата колешка од Косово, Вјоса Османи, ја потврди својата поддршка кон евроатлантските аспирации на Косово. Тој изрази спремност Северна Македонија да ги сподели своите искуства во врска со реформските процеси, како на патот кон Европската Унија, така и во однос на членството во НАТО. Пендаровски исто така изрази поддршка кон одлуката на Европската Унија...

Не е точно дека Канада и ЕУ ја планирале војната во Украина

Тоа што Канада обучува украински војници од 2015 година, значи план за војна, како што невистинито се тврди во постот. Војната во Украина ја почна Русија, а операцијата УНИФЕР е тренинг од канадските воени сили и мисија за зајакнување на капацитетите на вооружените сили на Украина, којшто ќе ѝ помогне да го одбрани својот суверенитет. УНИФЕР е основана како...

„Пипци“ на српско-рускиот свет ја „топат“ поддршката за НАТО во С.Македонија и Црна Гора

Во услови на забележителен генерален раст на поддршката за членство во НАТО меѓу граѓаните од 30-те земји кои членуваат во Северноатлантската Алијанса, со почетокот на руската агресија врз Украина во 2022 година во С.Македонија и Црна Гора е констатирано намалување на поддршката меѓу граѓаните за членство во НАТО. Овие загрижувачки резултати може да се увидат со споредбата на Годишните...

Министерката за одбрана Петровска е во Украина во знак на поддршка на украинскиот народ

Министерката за одбрана Славјанка Петровска утрово пристигна во Украина, во знак на поддршка на украинското лидерство и украинските граѓани во борбата за одбрана на својата земја и зачувување на својот суверенитет. Како што соопштија од нејзиниот кабинет, таа во Украина при средбите со претставници на официјален Киев ќе го пренесе ставот кој Северна Македонија го има од почетокот на...

Медиапул: Недостига ентузијазам за влез на Бугарија во „Шенген“ годинава

Амбицијата на Бугарија и Романија да се приклучат на „Шенген“ во октомври годинава изгледа сѐ помалку веројатно дека ќе се оствари, анализира Никола Лалов од бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Австрија и Холандија, коишто се спротивставуваат на проширувањето на Шенген-зоната, ги насочуваат своите напори кон нејзино реформирање, а не кон нејзино прошируввање. Сега и тезата дека Бугарија одамна ги исполнила техничките критериуми за...

НАТО ќе биде со Украина додека е потребно, а светот ќе плаќа висока цена ако победи Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг вчера во Брисел изјави дека НАТО ќе продолжи да ѝ дава силна поддршка на Украина за нејзината одбрана од руската агресија, споменувајќи дека во случај на победа на Русија целиот свет би плаќал висока цена со години. Пред состанокот на министрите за надворешни работи на членките на НАТО што ќе се одржи следната недела,...

Средба на Ковачевски со амбасадорката Дир: Целосна поддршка на Украина од Северна Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со Лариса Дир, новоименуваната амбасадорка на Украина во земјава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е изразена благодарност за навремените и конзистентни политики на Северна Македонија на линија на надворешната политика на ЕУ, во однос на ситуацијата во Украина, како и за донациите од помош за украинскиот народ. Премиерот Ковачевски нагласил дека Република Северна Македонија...

Се бара онлајн поддршка за младата научничка Ема Донев на Breakthrough Junior Challenge

Младата научничка Ема Донев (14) е единствена натпреварувачка од континентална Европа која има можност да ја освои престижната награда „Breakthrough Junior Challenge”. Оваа награда се доделува во рамки на годишен натпревар кој го стимулира креативното размислување за науката, а кој е наменет за средношколци на возраст од 13 до 18 години. Една од задачите е да се пријават со...

Ниту една жена не смее да биде мета на родово базиран говор на омраза

Изминатиов период министерката за одбрана Славјанка Петровска е жртва на говор на омраза на социјалните мрежи. Може да се прочитаат бројни сексистички коментари, како и критика за нејзиниот физички изглед, но и коментари полни со родови предрасуди и стереотипи. Тоа беше причина денеска масовно да се споделува објава на социјалните мрежи во знак на поддршка на Петровска и воедно...

Вистиномер: Мали чекори кон големи промени за децата со попреченост во македонското образование

Образовната инклузија е процес што трае повеќе од две децении, којшто се оддолжува не само поради лошите закони, туку и поради ниската јавна свест во општеството, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Четириесет ученици со попреченост од Полошко од оваа учебна година имаат образовни асистенти кои обезбедуваат поддршка во учењето, во рамки на училиштата каде што следат настава. Овој вид...

Метаморфозис изразува поддршка за хрватски Faktograf.hr, којшто е цел на смртни закани и хакерски напади

Фондацијата Метаморфозис и редакциите на сервисот за проверка на факти  Вистиномер, новинската агенција Мета.мк и порталот за вести PortAlb.mk изразуваат поддршка и солидарност за хрватскиот медиум за проверка на факти Faktograf.hr чии новинари се цел на смртни закани, хакерски напади и против кои се води оцрнувачка кампања наменета да ја задуши нивната слобода на изразување. Членовите на Меѓународната мрежа за проверка на факти...

Клинички центар и детската болница во Козле една ноќ без вода, „Водовод“ ќе постави цистерни

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, Јавната здравствена установа Универзитетска клиника за респираторни заболувања кај децата Козле-Скопје, резиденцијалните објекти на Водно, како и дел од жителите од реон Водно и Козле...