fbpx

Ниту една жена не смее да биде мета на родово базиран говор на омраза

-

Изминатиов период министерката за одбрана Славјанка Петровска е жртва на говор на омраза на социјалните мрежи. Може да се прочитаат бројни сексистички коментари, како и критика за нејзиниот физички изглед, но и коментари полни со родови предрасуди и стереотипи. Тоа беше причина денеска масовно да се споделува објава на социјалните мрежи во знак на поддршка на Петровска и воедно против родово базираниот говор на омраза, под хаштагот #СоНеаСме.

„Застануваме солидарно зад Славјанка Петровска, зашто ниедна жена не треба да биде мета на родово базиран говор на омраза. Изминатиов период повторно гледаме што сѐ ѝ се случува на една жена која има јавна професија и професионално си ја извршува работата. Сè додека јавноста ги гледа жените единствено низ сексистичка призма, ниту ќе видиме повеќе жени на одлучувачки позиции, ниту ќе се искорени објективизацијата на жените во сите полиња на нејзиното постоење“, стои во објавата.

Заедно со овој текст, објавени се и принтскринови од коментари на корисници на Фејсбук кои се објавени со име и презиме, а кои пишувале погрдни коментари за Петровска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...