fbpx
Таг: Родова еднаквост

таг: Родова еднаквост

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени да одат на училиште, а од боиштата во Украина доаѓаат и приказни за грозоморно сексуално насилство. Обединетото Кралство (ОК) ги става жените и девојките во срцето на сѐ што правиме. Унапредувањето...

Црквата подалеку од женските права – реакција на Платформата за родова еднаквост

Во секуларна држава, мислењето на црквата е нерелевантно во креирањето на политиките за родова еднаквост, реагира Платформата за родова еднаквост, остро спротивставувајќи се на, како што велат, делувањето на Македонската православна црква (МПЦ) против донесувањето на Законот за родова еднаквост и воведувањето сеопфатно сексуално образование во училиштата. Од Платформата велат дека на трибина организирана во Струмица минатиот петок, која била...

Жените без документи зборуваа за своите проблеми со министерката Тренчевска

„Гласна и храбра“ е името на кампањата на Министерството за труд и социјална политика (МТСП), која треба економски да ги зајакне жените и да влијае позитивно на нивното ментално здравје. Министерката Јованка Тренчевска се сретна со жените без документи и заедно со професорката Софија Арнаудова имаа отворена дискусија. На средбата беше присутна и пратеничката од Собранието, Љатифа Шиковска. Жените...

Поделбата на родителското отсуство овозможува жените да бидат активни на пазарот на труд

Поделбата на родителското отсуство овозможува промена на вредностите и тоа може да влијае на тоа повеќе жени да се решат да бидат активни на пазарот на труд. Трошоците врз буџетот се зголемуваат, но користа од вклучувањето на повеќе жени на пазарот на труд дава подобра макроекономска слика за македонската економија. Ова го истакна Марија Ристеска, извршна директорка на Центарот...

Отворена изложбата „Иднина е женски род“

На Меѓународниот ден на жената, евроамбасадорот Дејвид Гир, првата дама Елизабета Ѓоргиевска и вршителот на должноста постојан координатор на ОН Моника Сандри ја отворија изложбата „Иднина е женски род“ во Ист Гејт Мол во Скопје. Изложбата е составена од 12 приказни за извонредни жени кои ги кршат бариерите и стереотипите и докажуваат дека полот не е пречка, туку можност. „Иднина...

[Галерија] Марш против колективната негрижа за жените во земјава: „Доста е!“

На Меѓународниот ден на жената 8 Март, се одржа марш под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“ кој почна од плоштадот „Филип Втори“, а го организираше Платформата за родова еднаквост. Учесниците на маршот во рацете носеа транспаренти на кои беа испишани пораки „Не сакаме тава, сакаме правда“, „Денеска марш, утре штрајк“, „Држава што не постапува е држава што убива“,...

Политичари, градоначалници и директори делеа ружи по повод 8 Март

Честитки и пораки по повод 8-ми Март, меѓународниот ден на жената, денеска пристигнаа од голем број министри, државни функционери, политички партии, градоначалници, директори на јавни претпријатија. Во честитката на премиерот Димитар Ковачевски се вели дека жените секој ден заслужуваат оризнане за нивната храброст. „Денеска го одбележуваме 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената, првиот од 365 дена борба за економска, политичка и...

Ѓоргиевска: Дигиталната и интернет писменоста е значајна алатка за економско зајакнување на жените

Развојот на информациските и комуникациските технологии ја зголемува потребата од нови вештини и знаења и покрај високото образование, дигиталната и интернет писменоста денес е значајна алатка за економско зајакнување за жените, рече во своето обраќање сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска, на панел дискусијата на тема „Дигитално образование – приоритет за постигнување на родовата еднаквост“. Настанот што се одржа во Кабинетот...

Наместо подарок: факти за рамноправноста

Во овој изборен период Европската унија даде силен акцент на половата рамноправност. Стратегијата на ЕУ за полова рамноправност за периодот 2019 -2025 година, иако е во континуитет со претходните активности на Унијата, ја подигна половата еднаквост на ново рамниште. И самиот факт што Европската комисија за прв пат доби жена претседателка, Урсула фон дер Лајен, ја подигна свесноста и...

Прва собраниска седница посветена исклучиво на унапредување на родовата еднаквост

Собранието, по повод Меѓународниот ден на жената 8.Март, ја одржува првата седница посветена исклучиво на унапредување на родовата еднаквост. Истовремено се одбележува и 20-годишнината од формирањето на Клубот на пратенички. На дневен ред е Информацијата за напредокот за родовите прашања во последните две децении во Република Северна Македонија. На седницата присуствуваат министерките и заменичките-министри во Владата, претставници од дипломатскиот кор,...

Марш, честитки и прослави за 8 Март, меѓународниот ден на жената

Преку голем број настани, пораки до јавноста, видеоспотови, денеска во земјава се обележува 8 Март, меѓународниот ден на жената. Под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“, денеска на плоштадот „Филип II“ во Скопје ќе се одржи марш за женски права. Овој марш, како што велат од Платформата за родова еднаквост, е протестен одраз на случувањата во нашата земја и колективната негрижа...

Тренчевска: Во закон се воведува работа од дома и на далечина, значајна новина за младите

Во предлог-законот за работни односи се воведува работа од дома и работа и далечина, нешто што е посебно значајно за младите, истакна министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, на денешната дискусија „Родовата еднаквост - клуч за економскиот раст на државата“, организирана од Европската бизнис асоцијација. Панелистките дискутираа за родовата еднаквост во нашето општество и за работните места, во...

Петровска: Во 2012 имало само една жена полковничка, денеска имаме седум

Долги години, за жал, владееја стереотипите дека безбедносниот сектор, особено високите раководни позиции, се резервирани исклучиво за мажите. Но, со нашата упорност, истрајност и мудрост успеавме тоа да го промениме. Ова го истакна министерката за одбрана Славјанка Петровска во своето обраќање на конференцијата насловена „Униформа, оклоп кој значи ранливост – нашата секојдневна борба на два фронта” во организација на...

Грковска: Улогата на жените мора да биде поенергича и одлучувачка

Улогата на жените треба да биде поенергична и одлучувачка, со целосно почитување на човековите права и со искористување на потенцијалот, знаењето и искуството. Ова го истакна вицепремиерката за политики за добро владеење, Славица Грковска, која учествуваше на конференцијата „Жените и дигитализацијата – надминување на бариерите, отворање можности за унапредување на родовата еднаквост“. Конференцијата ја организираа агенциите на Обединетите Нации...

„Ќе преживеат ли жените овде?“ – в среда Марш за женските права

Платформата за родова еднаквост повика на Марш за женските права што ќе се одржи во среда, на 8 март, Меѓународниот ден за економска, политичка и општествена борба за рамноправност на жените. Маршот ќе започне во 18 часот на плоштадот Филип Втори, а ќе се маршира под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“. Овој марш, велат од Платформата, е протестен одраз на...

Шефот на мисијата на ОБСЕ: Земјава немала претседателка или премиерка, да го промениме ова

Во Собранието на Северна Македонија, има 51 пратеничка од вкупно 120, а во локалната власт вклученоста на жените е 36 отсто. Во Германија, имаме помало учество на жените во политиката. Ова се подобри бројки, поради родовата квота воведена во Изборниот законик. Сепак, тажната реалност е дека само неколку жени стигнуваат до врвот, бидејќи се обесхрабрени да ја продолжат својата...

УНДП подготвува активности за поддршка на жените во политиката

Постојаниот претставник на УНДП Армен Грегоријан, денеска на средба ја информираше вицепремиерката Славица Грковска за плановите на УНДП во наредниот период кои се однесуваат на поддршка на жените во политиката, како и за влијанието на климатските промени од родова перспектива. Тие меѓудругото разговарале и за унапредување на меѓусебната соработка. „Вицепремиерката Грковска се заблагодари на поддршката што УНДП ја дава, особено...

Поднесено обвинение против Драган Павловиќ – Латас и Стефан Лазаров

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против Драган Павловиќ – Латас и Стефан Лазаров поради ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем. Јавното обвинителство, не наведувајќи ги нивните имиња, информираше дека двајцата обвинети преку компјутерски систем ширеле расистичка и ксенофобична репрезентација на идеја која промовира насилство спрема жени, со што предизвикале реакции и чувство на згрозеност...

Кажете ни каде сме безбедни, прашаа активистките на протестот пред МВР

„Кажете ни каде сме безбедни, сегде има полицајци!“, „престанете да не малтретирате!“, „дали си го барам?“, „сигурност на секое место“, беа дел од пораките кои ги упатија активистките за заштита на правата на жените кои денеска се собраа на протест пред Министерството за внатрешни работи (МВР). Тие го организираа протестот на кој побараа одговорност од надлежните институции, бидејќи, како што...

Велешанец осомничен дека шест години ја наведувал на проституција неговата сопруга

Притворен е 45-годишен велешанец кој се сомничи дека својата сопруга шест години ја тепал, дрогирал и ја наведувал на проституција, соопшти Основното јавно обвинителство Кавадарци. Против него е поведена постапка по основано сомнение дека сторил кривично дело – Посредување во вршење проституција според член 191 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. „Во временскиот период од 2016 до...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...