fbpx
Таг: родова еднаквост

таг: родова еднаквост

Младите од Велес отворено зборуваа за предрасудите за родова еднаквост

На културната сцена во Велес денеска беше изведен перформанс како дел од настанот „Простор за разговор“, чија основна цел е рушење на стереотипите и подигање на свеста за родовата еднаквост. Како што информираат во ХЕРА - Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување, целта е преку овој перформанс да им се обезбеди простор на младите отворено да зборуваат за предрасудите...

УНДП конференција: Родовата еднаквост во намалувањето на ризиците од катастрофи во Западен Балкан и Турција

Катастрофите ги погодуваат сите, но последиците од нив не се еднакви за сите. Одредени категории граѓани, особено жените, лицата со попреченост и други ранливи групи, се помалку заштитени во случаи на катастрофи. Овие прашања во однос на родовата еднаквост во намалувањето на ризиците од катастрофи се во фокус на дводневната регионална конференција во организација на Програмата за развој на...

Со перформанс и филм ќе се подига свеста за родова еднаквост во Куманово

„Простор за разговор“ се вика настанот што се одржува денеска во организација на ХЕРА – Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување во соработка со Интерарт културниот центар, кој треба да ја подигне свеста за родовата еднаквост. Настанот започна во 12 часот на сцената во Домот на културата во Куманово. „Ова е дел од низата културни настани од проектот „Простор за...

Кога студентите по медицина се извинуваат – влијанието на антиродовите движења во јавната сфера

Неодамна Македонската медицинска студентска асоцијација (ММСА) најави на Фејсбук дека на Медицинскиот факултет при УКИМ во Скопје ќе се одржи предавање наречено „Патот на транзицирање“. Во најавата стоеше дека предавањето ќе ги покрие различните аспекти на медицинските услуги и грижа во процесите на потврдување на родот на трансродовите лица и ќе биде водено од докторка по пластична хирургија, како...

Реакции по одлуката Саудиска Арабија да го предводи форумот за правата на жените на ОН

Саудиска Арабија е избрана да биде претседавач со комисијата на Обединетите Нации што ја промовира родовата еднаквост, а одлуката е критикувана од групи за човекови права поради исклучително лошото досие на кралството кога станува збор за правата на жените, пишува Гардијан. Амбасадорот на Саудиска Арабија во ОН, Абдулазиз Алвасил, беше избран за претседател на Комисијата за статусот на жените, со...

Ангеловска-Бежоска: Земјите од Западен Балкан годишно губат 18 отсто од БДП поради родовиот јаз на пазарот на труд

Последователните економски шокови изминатите години дополнително го отежнуваат намалувањето на родовата нееднаквост, поради нивното понеповолно влијание врз женската популација. Кај повеќето земји од регионот на Западен Балкан стапката на активност е повеќе намалена кај жените отколку кај мажите, што е слично и со глобалните трендови. Ова го истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска на работилницата „Улогата на жената...

Конференција во Скопје: Во трката за рамноправност жените се натпреваруваат со заврзани нозе

„Жените се натпреваруваат во трката за рамноправност со заврзани нозе“, рече Билјана Брејтвејт од иницијативата „Јадран“ која има за цел повеќе жени да бидат дел од органите на управување. Таа на конференцијата со наслов „Успешни жени за успешен регион“, посочи дека во извештај од 2023 година се предвидува оти „ќе ни требаат уште 131 година за да бидеме еднакви, ако...

Мажите кои дефилираат во црвени потпетици, всушност протестираат против родовото насилство

Мажите прикажани на видеото во објавата, носат високи потпетици за да ја кренат свеста кај населението против родовото насилство и за да помогнат да се соберат средства за жртвите од насилство. Оваа парада е позната како „Прошетајте една милја во нејзините чевли“ (“Walk a Mile in Her Shoes”). Самото видео е снимено во октомври минатата година во американската сојузна...

Стигматизација на ЛГБТ заедницата: Законот за родова еднаквост не е донесен и нема врска со јавни тоалети

Објава на социјалната мрежа Фејсбук манипулира со законот за родова еднаквост и шири купишта невистини за неговите цели и содржина. За законот има објавено само драфт верзија, во која воопшто не се споменуваат јавните тоалети, туку тој се однесува на унапредување на правата на жените и постигнување еднаквост и рамноправност, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која...

На Денот на жената во Собрание седница, на улиците марш

По повод 8 Март - Денот на жената, Собранието денес одржува седница посветена на родовата еднаквост и унапредување на женските права, како единствена точка на дневниот ред. Попладнево, пак, во Скопје ќе се одржи марш за женските права. Невладината организација „Tiiiit! Inc.“ ги повика македонските жени на маршот под слоганот „Црвена линија: правата на жените не се за преговарање“, кој...

Промовиран извештајот кој го следи вклучувањето на родовата перспектива во процесот на пристапување во ЕУ

„Кон инклузивен родово одговорен пристап во ЕУ на Западен Балкан“ e името на извештајот кој го подготви Коалицијата за родова еднаквост, во процесот на пристапување во ЕУ. Извештајот го разгледува степенот до кој владите на ЕУ и Западен Балкан ја интегрирале родовата перспектива во процесот на пристапување во ЕУ, споредувајќи го напредокот во 2021 и 2022 година. Хилен Франке, раководителката...

Ангеловска-Бежоска: Западен Балкан има понизок БДП за 18% поради помала вклученост на жените

Малата инволвираност на жените во општеството, не значи само загуба за самите жени, туку значи загуба за целото општество, порачa гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска во интервју за „Блумберг Адриа“. Согласно спроведена анализа на Светската банка, економиите во регионот на Западен Балкан губат во просек околу 18% од БДП поради помалата вклученост на жените во економијата, рече таа. Стапката на...

„Решенија за поголемо политичко учество на женитe“: Жените се често недоволно застапени во партиските органи

Политичките партии тешко може да обезбедат репрезентативна демократија, доколку не преземат мерки да ја засилат и охрабрат улогата на жените во политиката. Ова е главниот заклучок од конференцијата посветена на борбата против насилството врз жените во политиката „Решенија за поголемо политичко учество на жените“, што се одржа денеска во организација на Фондацијата за демократија на Вестминстер (ВФД) во соработка...

Платформата за родова еднаквост со поддршка за негувателките во Струга кои работат за мизерни плати

Организациите кои се дел од Платформата за родова еднаквост изразуваат силна загриженост за случувањата во општина Струга, каде што негувателките работат со договор на дело за надомест кој е двапати помал од минималната плата, а речиси четири пати помал од официјалната просечна плата за декември 2023 година. Дополнително, велат од организациите, скандалозен е и фактот дека им се заканува намалување...

Насилство, говор на омраза и нееднаквост меѓу мажите и жените и во минатата година

Голем број протести, насилство, убиства, закани, говор на омраза, економска нееднаквост, недоволно спроведување на законите и низа други ненадминати предизвици. Ова, накратко, е она што ја одбележаа 2023 година во Северна Македонија во однос на родовата (не)еднаквост. Порталб.мк носи една ретроспектива на она што се случуваше минатата година на ова поле. Бројни проблеми Дека жените во нашата земја сè уште се...

Грковска: Вклучувањето повеќе жени во сајбер безбедноста овозможува подобар одговор на предизвиците

Жените претставуваат половина од корисниците на технологија, но сочинуваат само 25 проценти од глобалната работна сила за сајбер безбедност. Овој диспаритет не е само прашање на еднаквост, туку и прашање на ограничени размислувања и пристапи. Со оглед на тоа што заканите за сајбер безбедноста стануваат посложени, тимовите треба да вклучуваат различни перспективи за предвидување и ублажување на предизвиците, истакна...

Ангеловска-Бежоска: Поради родовата нееднаквост, годишно губиме околу 18% од БДП

Земјите од регионот на Западен Балкан секоја година губат околу 18 отсто од БДП поради родовиот јаз на пазарот на труд, при што две третини од загубата се објаснуваат со ниската стапка на активност на жените, а преостанатиот дел се должи на разликите во изборот на занимања помеѓу мажите и жените. Ова го истакна гувернерката на Народната банка, Анита...

Обвинителството да отвори истрага за поткастот „Патриотски муабети“, бара Платформата за родова еднаквост

Јавното обвинителство да започне истрага за делото „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ за поткастот „Патриотски муабети“ и во најкус можен рок да покрене обвинителен акт, бара Платформата за родова еднаквост откако на Јутјуб во неделата беше објавено видео со наслов „Патриотски муабети: Подкаст на кој ЛГБТ заедницата одби да присуствува!“. Станува збор за...

Говорот на омраза на интернет, особено кон жените, не се санкционира во земјава

Во Северна Македонија, случаите на говор на омраза на Интернет се зголемени во последните години. Податоците покажуваат дека најпогодени од овој проблем се жените - главно јавни лица, но не само тие, туку и припадниците на ЛГБТКИА+ заедницата. Од друга страна, институциите не прават доволно во оваа насока, предупредуваат од граѓанското општество и меѓународните извештаи. Преку оваа анализа Порталб.мк...

Академија за женско лидерство: Aнтиродовите активисти користат пропаганда и дезинформации за да ја шират својата порака

Aнтиродовите активисти користат пропаганда и дезинформации за да ја шират својата порака и да ги поткопаат напорите за промовирање на родовата еднаквост. Најчесто ова вклучува ширење лажни информации за родовата теорија или користење емоционални апели за прикажување на родовата еднаквост како закана за традиционалните вредности. Покрај дезинформациите, антородовите активисти делуваат и преку организирање протести, демонстрации и онлајн кампањи за...

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...