fbpx
Tag: членство

tag: членство

Kundërspin: Maqedonia dhe Shqipëria kanë mbetur pa datë për negociata, ndërsa jo pa ftesë për anëtarësi në BE

Ambasadori rus në BE, Vlladimir Çizhov, në intervistë për “Fajnenshëll tajms” duke dashur ta lavdërojë vendimin e presidentit francez Emanuel Makron për prolongim të zgjerimit të Unionit me vendet nga Ballkani Perëndimor, ka dhënë edhe këtë deklaratë me të cilën faktikisht e spinon të vërtetën për veton franceze dhe ambicien evropiane të Maqedonisë, shkruan Olivera Vojnovska në rubrikën “Kontraspin” në “Vistinomer.mk”. Spin: Dhe...

Maqedonia pa pengesa është duke ecur drejt anëtarësimit të plotë në NATO (VIDEO)

Sot para Qeverisë në ceremoni solemne u ngrit flamuri i NATO-s. Por, edhe pse Maqedonia me nënshkrimin e Protokollit qasës fitoi vend në Aleancë, ekzistojnë edhe disa hapa deri në anëtarësimin e plotë, transmeton Portalb.mk. Periudha më e shkurtët që vendet tjera janë bërë anëtare e plotë e NATO-s ka qenë nëntë muaj. Aq kanë pritur Kroacia dhe Shqipëria, Protokollet e të cilave janë nënshkruar...

VMRO DPMNE kërkon Hani të martën të dënoj Platformën dhe t’i merr parasysh protestat

VMRO DPMNE do të dërgoj tre kërkesa deri tek euro- komisari për zgjerim, Johanes Han gjatë vizitës së tij të martën. Këtë e paralajmëroi deputeti i VMRO DPMNE-së, Aleksandar Nikoloski në televizionin “Sitel”. “E para, presim qartë të dënojë Platformën e Tiranës dhe qartë të dënon përfshirjen e shteteve të huaja në punët e brendshme të R. së Maqedonisë. Edhe Shqipëria...

Të rinjtë konsiderojnë se Maqedonia nuk është e gatshme për hyrje në BE

Mbështetja për anëtarësinë e Maqedonisë në BE është edhe më tej e madhe dhe e pandryshuar në krahasim me marsin e vitit 2014. Megjithatë, faktori “ndryshim i emrit” të shtetit tek një pjesë e konsiderueshme e qytetarëve është me ndikim gjatë mbështetjes së tyre për procesin euro- integrues, tregon anketa në terren për integrimin e Maqedonisë në BE, që...

Shqipëria, paralajmëroi veto për Maqedoninë në NATO, në MB konsultohen për reagim

  Pas Greqisë, edhe Shqipëria paralajmëron se do të përdor të drejtën për veto ndaj kërkesës së Maqedonisë që të bëhet anëtare e NATO-s. Kjo del nga fjalimi i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në takimin rajonal të ministrave për luftë kundër terrorizmit, ku marrin pjesë ministrat e brendshëm të disa qeverive evropiane, kur ai ka folur për aspiratat e...