Русин во последен момент го заменил билетот за авионот што се урна вчера


Москва, 12 февруари, 2018 - 14:18 (META) 

Максим Коломејцев од Сочи избегнал сигурна смрт во вчерашната авионска несреќа во Москва, бидејќи пред тргнување на авионот на компанијата „Саратов Ерлајнс“ билетот го заменил за една недела подоцна, јави „Раша бијонд“ во изданието на македонски јазик. За тоа Коломејцев дал 10.000 рубли (172 долари), но ја избегна трагедијата.

Патничкиот авион Антонов-148 на руската авиокомпанија „Саратов ерлајнс“ се урна вчера кратко време по полетувањето од аеродромот Домодедово во Москва, при што загинаа сите 65 патници и шест членови на екипажот.

Коломејцев планирал да го посети својот роден град Орск за да го прослави роденденот и да го преземе новиот автомобил што го купил. Првично компанијата му соопштила дека автомобилот ќе може да го преземе од 10 февруари, па тој ги купил билетите за вчерашниоти лет. Но, неколку часа пред полетувањето, го информирале дека преземањето на автомобилот може да се случи најрано следниот викенд, па тој го заменил билетот непосредно пред да полета.

– Изгубив 10000 рубли (172 долари) за замена на билетите, но добив втора шанса во животот – вели Коломејцев.

Инаку, спасувачките екипи вчера ги пронајдоа црните кутии на авионот Ан-148, а авиопревозникот  „Саратов ерлајнс“ ги приземји сите шест авиони Ан-148 во нејзината флота.

Авионот што се урна вчера, во јануари ја поминал контролата, при што сите делови на моторите, каросеријата и крилата се темелно испитани. И при вчерашните проверки пред полетувањето не биле утврдени проблеми.

Украинската државна компанија „Антонов“, која ги произведува и поправа авионите, соопшти дека е подготвена да ѝ се приклучи на истрагата.

Истражителите денес зедоа примероци од горивото на урнатиот авион, изјави за руската агенција извор во регионалната влада, додавајќи дека се проверуваат сите организации поврзани со „Саратов Ерлајнс“. Авионот пред падот не горел и до експлозијата дошло во моментот на удар во земја, велат од Истражниот комитет на Руската Федерација, пренесува „Раша бијонд“ на македонски јазик.


Загинаа 71 лице во несреќа на руски патнички авион во Москва


Москва, 11 февруари, 2018 - 15:22 (META) 

Руски патнички авион со 71 патници се урна набргу по полетувањето од московскиот аеродром Домодедово, јавија руските медиуми.

Авионот Антонов Ан-148 на компанијата Саратов ерлајнс, летал од аеродромот Домодедово кај Москва до Орск на јужен Урал, јави Интерфакс. Извор од службите за итна помош изјавил дека авионот се урнал во близина на селото Аргуново и оти „патниците и екипажот немале шанса да преживеат“. Во авионот имало 65 патници и шест членови на екипажот.


Турски авион излета од писта и за малку ќе завршеше в море


Трабзон, 14 јануари, 2018 - 17:20 (META) 

Авион на турската компанија „Пегазус“ избегнал катастрофа вчера откако излизгал од пистата на аеродромот во турскиот црноморски град Трабзон и за малку не завршил во морето. Неговиот труп сопрел на стрмната падина од пистата до морето.

Никој од 162 патници и членови на екипажот во „боингот 737-800“ не бил повреден и сите биле релативно бргу евакуирани.

Властите сѐ уште испитуваат што е причината за излетувањето на авионот при слетувањето. Авионот полетал од Анкара вчера во вечерните часови и при слетувањето имал проблеми со намалувањето на брзината.


Шестмина загинати во пад на луксузен хидроавион во Австралија


Сиднеј, 31 декември, 2017 - 13:27 (META) 

Шест лица загинале во пад на луксузен хидроавион во Австралија, во близина на Сиднеј, соопштила полицијата, јавуваат светските агенции.

Хидроавионот на фирмата „Сиднеј сиплејнс“ се срушил во реката Хаксбури, околу 50 километри северно од Сиднеј. Во несреќата настрадале сите пет патници и пилотот, соопштила полицијата на државата Нов Јужен Велс.

Нуркачките екипи ги извлекле телата на сите шестмина загинати, а причините за несреќата сè уште се непознати. Остатоците на едномоторниот авион се на длабочина од 13 метри.

Австралиските медиуми наведуваат дека петмина од жртвите се Британци, меѓу кои и едно дете на возраст од 11 години.

Тие со хидроавионот биле на панорамско разгледување, во очи прославата на Нова година во пристаништето во Сиднеј.


Патнички авион се урна во Канада


Отава, 14 декември, 2017 - 9:46 (META) 

Авион на компанијата „Вест винд“ со 22 патника и тричлен екипаж се урна во Канада, јави „Си-би-ес“.

Несреќата се случила синоќа, набрзо по полетувањето на аеродромот „Фонд ду Лак“.

„Си-би-ес“ јавува дека сите патници пронајдени и „тргани од местото на несреќата“.

Според првичните информации, неколку лица се повредени.

Како што се наведува, после падот немало ниту експлозија, ниту пожар.


Американски воен авион се урна кај Окинава


Окинава, 22 ноември, 2017 - 9:50 (META) 

Авион на американската воена морнарица, кој носел 11 патници и членови на екипажот, се урна во море, источно од Окинава, јавува „Би-би-си“.

Веста, како што наведува британскиот јавен сервис, ја потврдиле воени претставници на американската воена морнарица.

Авионот бил на пат да слета на носачот на авиони „УСС Роналд Реган“.


Се урна мал руски авион – само четиригодишно дете преживеало


Москва, 15 ноември, 2017 - 12:00 (META) 

Осум лица загинаа при пад на мал авион“ Л-410 на подрачјето на градот Нељкан, на истокот на Русија, соопшти руското Министерството за вонредни ситуации во земјата.

Само еден патник ја преживеал несреќата, станува збор за четиригодишно дете кое веднаш е хоспитализирано со тешки повреди.

Засега не се знае која е причината за несреќата. Истражниот комитет утврдува дали авионот паднал поради лошите временски услови, пилотска грешка или техничка неисправност.


Воен авион се урна кај Мадрид


Мадрид, 17 октомври, 2017 - 15:08 (META) 

Шпански воен авион „ф-18“ се урнал при полетување од воздухопловната база во околината на Мадрид, а пилотот загинал на самото место, соопшти шпанското министерство за одбрана.

„Во инцидентот за време на маневар при полетување, смртно настрада пилотот на авионот“, напиша министерството на „Твитер“.

Телевизиите објавија снимка од огромен облак од чад како се издига над воздушната база Торејон де Ардоз, дваесетина километри од шпанската престолнина. Несреќата се случила околу 11 часот по локално време.

Ова е втора поголема несреќа со воен авион во Шпанија за само една недела.

Минатиот четврток кај воздухопловната база Лос Ланос, 330 километри источно од Мадрид, се урна воен авион кој учествуваше во воена парада по повод шпанскиот национален празник. При авионската несреќа загина и пилотот.


Се урна воен авион во Конго, загинаа 12 луѓе


Киншаса, 30 септември, 2017 - 19:55 (META) 

Воен товарен авион се урна во главниот град на Демократска Република Конго, Киншаса, при што животот го загубија сите 12 лица во авионот.

Претставник од Авијациската агенција на Конго нагласи дека станува збор за авион „антонов ан-12“, кој патувал кон градот Букаву, во источниот дел на земјата. Авионот се урнал откако претходно се обидел да се врати назад кон аеродромот кратко време по полетувањето поради техничка грешка.

Според медиуми од Конго, со авионот управувал руски екипаж, а тој превезувал две возила и муниција.

Поради премногу либералните закони за безбедност, авионските несреќи во Конго се многу чести.


Осумгодишно девојче и маж прегазени од мал авион на плажа во Португалија


Лисабон, 3 август, 2017 - 10:44 (META) 

Осумгодишно девојче и 56-годишен маж вчера ги загубија животите откако биле удрени од мал авион од марката „цесна“, кој слетувал на плажата Капарика, близу главниот град на Португалија, Лисабон.

Малата „цесна“, која е на пилотска школа од Тореш Ведраш, поради технички проблеми принудно слетала на плажата на околу 30 километри јужно од Лисабон.

Повеќето капачи, кога виделе дека авионот слетува на плажата, се затрчале кон морето.

– Сè се случи многу бргу, немаше шанси да се подготвиш, да бегаш – раскажува Енрике Коелјо, кој играл со синот на плажата подалеку од местото каде авионот удрил во двајцата загинати.

Претходно авионот се движел неурамнотежено веднаш над капачите.

Инструкторот и ученикот кој се обучувал за пилот се неповредени, а по инцидентот биле приведени.

Загинатото девојче било со двајцата родители, кои поминале без повреди.