!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Британски ловци пресретнале романски цивилен авион


Бирмингем, 7 март, 2017 - 14:16 (META) 

Ловци на британското кралско воздухопловство пресретнале цивилен авион од типот „сааб 340“, кој престанал да комуницира со контролата за летање пред да слета на аеродромот во Бирминген, јавува „Би-би-си“.

Ловци од типот „тајфун“ полетале од базата РАФ „Конигсби 1“ и го пресретнале романскиот авион, во кој се наоѓал тричлен екипаж, јавува британската телевизија, но не прецизира дали во авионот имало патници или товар.

Една писта на аеродромот во Бирмингем била затворена кога романскиот авион слетал, а патнички авион бил пренасочен на друг аеродром поради инцидентот.

Романскиот авион летал од Букурешт за Бирмингем.

РАФ соопшти дека издадена е тревога откако е изгубена комуникација со романскиот екипаж, додавајќи дека тоа е стандардна процедура кога некој авион не може да се идентификува на друг начин.

Аеродромските власти во Бирмингем соопштија дека екипажот имал проблем со комуникациската операм и дека ловците го пресретнале авионот и го испратиле до аеродромот.


Австрија ќе го тужи „Ербас“ поради корупција при набавка на воени авиони


Виена, 16 февруари, 2017 - 12:08 (META) 

Австриското Министерство за одбрана ќе поднесе тужба, против европскиот производител на авиони „Ербас“, поради корупција при набавката на борбени авиони „Јурофајтерџ“.

Имено, „Ербас“ лажно ја зголемил цената во договорот од 2003 година кога Виена планирала да набави 15 борбени авиони.

Работната група при ресорното министесрство во 2012 детално го проверила договорот и тврдењата поврзани за корупција, како и дали е оштетена Австрија.

Врз основа на извештајот, Министерството за одбрана најави тужба и бара отштета од повеќе милиони евра.


Русија побара објаснување од Швајцарија зошто нејзин авион ја следел руската делегација


Москва, 19 ноември, 2016 - 16:40 (META) 

Русија побара објаснување од Швајцарија, откако воени авиони со швајцарски ознаки неколку минути го следеле авионот со руска делегација во воздушниот простор на таа земја.

– Изразивме недоверба и побаравме објаснување од швајцарската страна поради инцидентот со рускиот владин авион на небото над Швајцарија – се наведува во соопштението на руската амбасада во Швајцарија објавено на „Твитер“.

Вчера, воени авиени со швајцарско знаме го следеле авионот со руска делегација на небезбедно растојание.

Во авионот се наоѓале членови на руската делегација, меѓу кои и шефот на Федералната служба за воено-техничка соработка, Александар Формин, како и новинари кои патувале кон Перу на самит на Азиско-пацифичка економска соработка.


Нема услови за формирање национален авиопревозник


Струга, 14 ноември, 2016 - 10:22 (META) 

Анализите на состојбите на пазарот во овој момент укажуваат на тоа дека нема услови за формирање национална авиокомпанија, одговори на новинарско прашање директорот на Агенцијата за цивилно воздухопловство, Горан Јандреоски, на работилницата за авијација организирана од „ТАВ Македонија“ во Струга.

– Истражувањата на пазарот се одвиваат во две фази. Анализата на консултантите во првата фаза покажа дека нема одржливост за да се формира национална авиокомпанија и затоа не се премина на втората фаза од истражувањата. Инвестиците во авиони и во кадри се многу големи, а се работи и за процес кој е многу долг – истакна Јандреоски.

За следната година не е планирано да се направи анализа за состојбите на пазарот и, како што информираше Јандреоски, тоа се прави на неколку години.

Исто така, тој додаде дека светското искуство покажало дека не постои полош управник за една авиокомпанија од државата.


Извозот и увозот во првите осум месеци зголемени за 6 отсто во однос на лани


Скопје, 5 октомври, 2016 - 14:08 (META) 

Вкупната вредност на извозот на стоки од Македонија, во првите осум месеци од годинава, изнесува 3.112.569.000 долари и бележи пораст од 6,4 проценти во однос на истиот период од претходната година, покажуваат податоците на Државен завод за статистика.

Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 4.392.752.000 долари, што е за 6,2 проценти повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Трговскиот дефицит изнесува 1.280.183.000 долари, во периодот јануари-август.

Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката.

Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и нивни легури, необработени или во облик на прав и електричната енергија.

Според вкупниот обем на надворешно-трговската размена, Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Србија, Грција и со Бугарија.


Франција почна воздушни напади врз ИД


Париз, 30 септември, 2016 - 10:01 (META) 

Франција ги почна првите воздушни напади врз мети на Исламска држава со носачот „Шерл де Гол“.

Голем број борбени авиони „рафал“ полетаа утринава, јавија светските агенции, повикувајќи се на челникот на бродот.

Истиот извор наведува дека леталата учествувале во напади на градот Мосул, упориште на ИД.

Францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ на почетокот од месецов е префрлен во регионот.


Грчки воен хеликоптер падна во близина на Халкидики


Солун, 20 септември, 2016 - 13:12 (META) 

Грчки воен хеликиптер од типот „апачи“ се урна утрово во морските води источно од Халкидики. Двајцата пилоти кои управувале со хеликоптерот се спасени и надвор од животна опасност.

Инцидентот се случил за време на воена вежба во близина на Врасна. Сè уште е нејасно што точно се случило и го предизвикало падот на леталото. Едниот од пилотите по падот на хеликоптерот успеал лесно да излезе и да исплива на површина, но вториот имал поголеми проблеми и подолго време останал заглавен во леталото под вода.

Состојбата била критична и пилотот успеал да го напушти хеликоптерот под вода по интервенција на специјалните припадници на единицата нуркачи, кои, исто така, учествувале во воената вежба.

Двајцата биле веднаш пренесени во воена болница во Солун, каде им се вршат тестови. Обајцата се добро и се очекува да бидат пуштени дома во текот на денот.


Нормализиран авиосообраќајот помеѓу Скопје и Истанбул


Скопје, 17 јули, 2016 - 11:39 (META) 

Летовите на авиокомпнаијата „Туркиш ерлајнс“ од Истанбул кон Скопје и обратно, денеска се реализираат според нормалниот распоред за летање, откако вчера беа откажани поради обидот за државен удар во Турција.

Според веб-страницата на аеродромот „Александар Велики“, од аеродромот „Ататурк“ во Истанбул утрово на скопскиот аеродром во редовното време, 8.30 часот, слетал авионот ТК 1003, а во 9.48 од Скопје кон Истанбул полетал и авионот ТК 1004.

Авиосообраќајот кон Анталија, кој ни вчера не беше во прекин, се одвиваше и во текот на ноќта, кога се реализирани два чартер-лета кон Анталија и уште два до Скопје.

Портпаролот на „Туркиш ерлајнс“ изјави дека летовите повторно се извршуваат во согласност со редовниот распоред во третиот по големина аеродром во Европа, иако може да се очекуваат одредени доцнења.


Турција ја одби посетата на германска делегација поради резолуцијата за геноцид


Анкара, 23 јуни, 2016 - 14:51 (META) 

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, потврди дека неговата земја го забранила влезот на висока германска делегација на своја територија, како одговор на усвојувањето на резолуцијата за признавање на геноцидот на Ерменците во германскиот парламент.

– Ние сметаме дека посетата е неприфатлива – им изјавил Чавушоглу на новинарите во Анкара.

Германските власти соопштија дека државниот секретар за одбрана, Ралф Браукзипе, и пратениците на германскиот Бундестаг вчера биле принудени да ја откажат посетата на Турција, бидејќи официјална Анкара не дозволила да слетаат во воената база Инџирлик.

Во таа база на југот на Турција стационирана е воздушната флота на меѓународната воена коалиција која се бори против Исламската држава, а меѓу нив има и германски борбени авиони.

По усвојувањето на резолуцијата за признавање на геноцидот на Отоманската Империја над Ерменците во 1915 година, изгласана на 2 јуни во Бундестагот, Турција го повлече својот амбасадор во Берлин, а претседателот Реџеп Таип Ердоган се закани со санкции кон Германија.


Путин ќе ја посети Кина за да ја зајакне економската соработка


Москва, 22 јуни, 2016 - 12:12 (META) 

Рускиот претседател Владимир Путин в сабота ќе ја посети Кина, каде што ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг и со други високи официјални лица, при што се очекува да бидат потпишани околу 30 документи за политичка и за економска соработка меѓу двете земји.

Целта е да се реализираат економски проекти во областа на туризмот, технологијата, енергетиката и во производството на авиони.

Москва настојува да ја зајакне врската со Пекинг во моменти на затегнати односи со Западот, но трговската размена на двете земји значително е намалена, а многу од проектите меѓу двете земји не беа реализирани.