fbpx

Кинески воени бродови и 26 авиони и денеска патролираат околу Тајван

Иако Кина во понеделникот вечерта соопшти дека вежбите завршиле, тајванското Министерство за одбрана соопшти дека забележало девет кинески бродови и 26 авиони, вклучително и ловци Ј-16 и Су-30, кои вршат патроли за борбена готовност околу островот доцна во вторникот наутро

-

Кинески воени авиони и бродови на морнарицата сè уште се во водите околу Тајван, соопшти во вторникот Министерството за одбрана на островот по завршувањето на тридневните воени игри, додека тајванскиот претседател Цаи Инг-вен го критикуваше Пекинг за неговото „неодговорно“ однесување, пренесе Ројтерс.

Кина ги започна вежбите во саботата откако Цаи се врати во Тајпеј по состанокот во Лос Анџелес со претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти.

Кина, која ги предупреди САД да не му дозволат на Цаи да го посети или да се сретне со МекКарти, никогаш не се откажа од употребата на сила за да го стави островот под контрола на Пекинг. Владата на Тајван силно ги оспорува тврдењата на Кина.

Иако Кина во понеделникот вечерта соопшти дека вежбите завршиле, тајванското Министерство за одбрана соопшти дека забележало девет кинески бродови и 26 авиони, вклучително и ловци Ј-16 и Су-30, кои вршат патроли за борбена готовност околу островот доцна во вторникот наутро.

Воздухопловните сили на Тајван, морнарицата и ракетните посади на брегот внимателно ги следат и реагираат, информираат тајванските власти.

Владата на Тајван постојано ги осудуваше вежбите, но рече дека нема да ја ескалира состојбата или да ја провоцира Кина.

Пишувајќи на својата страница на Фејсбук, непосредно пред полноќ во понеделникот, Цаи рече дека таа како претседател ја претставува земјата пред светот и дека нејзините посети во странство, вклучително и во Соединетите Американски Држави, не се нови и она што го очекува тајванскиот народ.

„Сепак, Кина го искористи ова за да започне воени вежби, предизвикувајќи нестабилност во Тајван и во регионот. Ова не е одговорен став за една голема земја во регионот“, рече таа.

Кина симулираше прецизни напади и блокади на Тајван за време на вежбите, испраќајќи десетици борбени авиони и бомбардери.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека во понеделникот 91 кинески воен авион полетал во мисии околу островот.

Официјалната Централна новинска агенција на Тајван рече дека тоа е рекорд, иако тајванското Министерство за одбрана рече дека не може да ја потврди состојбата.

Министерството објави мапа на која се гледа дека во понеделникот кинески авион ја преминал средната линија на Тајванскиот теснец, кој вообичаено служи како неофицијална бариера кон север.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...