fbpx
Таг: авиони

таг: авиони

Имаме три авиони за гаснење пожар, но само еден пилот

Дирекцијата за заштита и спасување на почетокот на сезоната на пожари има три авиони ер-трактор, но само еден активен пилот. Двајца се веќе заминати во пензија, а заради започнатиот изборен процес, Државната комисија за спречување на корупцијата нови вработувања не дозволува. Директорот на Дирекцијата, Беким Максути за Мета.мк потврдува дека оваа институција, клучна за контролирање на илјадници пожари на отворено,...

Соборени четири борбени авиони на Русите во Украина викендов

Од петокот вечерта до утрово, Военото воздухопловство на украинските вооружени сили соборило четири борбени авиони на руските сили, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Од нив, три се соборени од петокот вечерта до вчера претпладне, а утрово Украинците неутрализирале уште еден борбен авион. Во последниот случај, пилотот на погодениот руски авион го насочил леталото кон селото Антрацит во регионот Луханск,...

Трагите од авиони на небото немаат никаква поврзаност со големата кашлица

Големата кашлица не се шири преку авионите коишто летаат на небото, како што се инсинуира во објавата. Не е вистина дека оние кои имаат симптоми на големата кашлица, всушност, се отруени од прскањето со авиони. Сосема е неверојатно намерно да се шири одредена болест преку фрлање опасни раствори и тоа од огромна височина 5 или 10 илјади метри. Големата...

И доктор Нико Беќаровски злоупотребен за ширење „кемтрејлс“ теории на заговор

Објава на Фејсбук ја манипулира јавноста дека познатиот доктор Нико Беќаровски ја потврдил теоријата на заговор за „кемтрејлс“, според која од авиони нè прскаат со хемиски супстанци, односно отрови кои предизвикуваат симптоми карактеристични за вирусни заболувања. Ова не е точно, изјавата на доктор Беќаровски е злоупотребена и се користи за да се шират невистини, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Приземјени се 171 патнички авиони на Боинг од серијата „737-9 макс“

Федералната воздухопловна администрација на САД (ФАА) нареди приземјување на 171 патнички авиони на Боинг од серијата „737-9 макс“, пренесува Би-би-си. Ваквиот потег доаѓа еден ден откако се случи инцидентот со отпаѓање на дел од патнички авион на авиокомпанијата „Алјаска ерлајнс“. Во петокот авион на „Алјаска ерлајнс“ од серијата „737-9 макс“ мораше принудно да слета по полетувањето од американската сојузна држава...

Кулеба: На Алијансата за оружје за Украина се приклучија 59 компании од 23 земји

На Алијансата на одбранбената индустрија, формирана во рамките на Првиот форум на одбранбената индустрија што се одржа во Кијив, досега се приклучиле 59 компании од 23 земји, соопшти денеска украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба. Како што извести украинската државна новинска агенција Ukrinform.net, Алијансата заеднички ќе произведува оружје за Украина. Според Кулеба, Украина ја предвидела можноста да се дојде...

Украинските сили напредуваат, руските единици повторно напаѓаа цивилни цели

Во текот на изминатото деноноќие во Украина се воделе 20 битки меѓу украинските одбранбени сили и руските инвазиски сили, а офанзивата на вооружените сили на Украина на југот на земјата продолжува, соопшти утрово Генералштабот, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Одбранбените сили на Украина продолжуваат со офанзивата кај Мелитопол и Берѓанск, при што успешно ги задржуваат освоените територии и успешно...

Прекинувањето на белите траги зад авионот не е доказ за „кемтрејлс“

Белите траги зад авионите, кои теоретичарите на заговори ги нарекуваат „кемтрејлс“, се создаваат кога водената пареа и ситните честички изгорено млазно гориво од авионите се замрзнуваат во кристали од мраз. Прекинувањето на белите траги зад авионот е последица на промена на условите потребни за создавање на кондензација, а не доказ дека авионот наменски испушта „кемтрејлс“ и дека баш во...

Токму јаглерод диоксидот, испуштен од човекот во атмосферата, придонесува за климатските промени

Причината за глобалното затоплување е човечки фактор, најмногу поради придонесот на емисии на CO2 во атмосферата. Наводното испуштање „од авиони на милиони тони тешки метали“ нема никаква врска со ефектот на стаклена градина, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Во објава на социјалната мрежа Фејсбук, заедно со фотографија од агрегаторот Time.mk со наслови поврзани за актуелниот...

Над 80 градови и села поплавени по уништувањето на браната во Украина

По уништувањето на браната Каховка во регионот Херсон, вчера, поплавени се веројатно 80 градови и села, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој за уништувањето на браната ги обвини Русите. Водата истекува во реката Днипро и може да предизвика катастрофална поплава во градот Херсон. Откако Зеленски вчера ги обвини Русите за уништувањето на хидроцентралата која е на браната, а се наоѓа...

„Визер“ со зголемен број летови, нови линии и шести авион стациониран во Скопје

Авиопревозникот „Визер“ соопшти дека ќе додели уште еден авион на Меѓународниот аеродром Скопје, со кој управува ТАВ Македонија, односно на овој аеродром своја „домашна“ база од декември годинава ќе имаат вкупно шест авиони на Визер.  Истовремено, компанијата најави дека ќе ја зголеми својата мрежа авиолинии со уште две нови авиолинии и зголемена фреквенција на девет постоечки рути од Северна...

Кинески воени бродови и 26 авиони и денеска патролираат околу Тајван

Кинески воени авиони и бродови на морнарицата сè уште се во водите околу Тајван, соопшти во вторникот Министерството за одбрана на островот по завршувањето на тридневните воени игри, додека тајванскиот претседател Цаи Инг-вен го критикуваше Пекинг за неговото „неодговорно“ однесување, пренесе Ројтерс. Кина ги започна вежбите во саботата откако Цаи се врати во Тајпеј по состанокот во Лос Анџелес со...

Германско старо сатирично видео за кемтрејлс споделено како да е вистинито

Видеото е направено од германскиот сатиричен сајт Der Postillon, првично е објавено пред цели осум години – во март 2015 година и може да се најде и на нивната веб-страница и на каналот на Јутјуб. Тоа не е вистинска репортажа на германска телевизија и не може да се сфати сериозно. Спротивно од тоа што се тврди во објавата на...

Украина предупредува на зголемен број руски воени бродови во Црното море

Украинската војска соопшти дека Русија во петокот го удвоила бројот на  воени бродови што се на активна должност во Црното Море и предвидува дека ова може да биде подготовка за повеќе ракетни напади, пренесува Гардијан. Руската морнарица редовно лансира проектили од својата Црноморска флота како дел од напорите на Москва да ги таргетира украинската критична инфраструктура и постројки за производство...

Фотографијата со многу траги од авиони не е од С. Македонија

Фотографијата од постот всушност e преземена од сајтот war.com, авторот е непознат, но во нејзиниот опис пишува: Контрејлс (траги од авиони предизвикани од кондензација) зад борбени авиони во вежба од големи размери. Значи, воопшто не станува збор за С. Македонија ни за авиони од комерцијални летови, туку за борбени авиони кои изведувале вежби и не станува збор за никакви кемтрејлс,...

Денеска се одбележува Светскиот ден на Контролата на летање и стогодишнината од оваа професија

Денешниот ден, 20 октомври е Светски ден на Контролата на летање, а токму оваа година се слави стогодишнината на оваа професија. Во Северна Македонија, 120 контролори и помошници контролори на летање опслужуваат преку 1.200 воздухоплови на ден, вклучувајќи ги двата аеродроми во Скопје и Охрид, како и авионите кои ја прелетуваат нашата територијата. „Домот на овие професионалци е М-НАВ а.д.Скопје,...

Ниту има наплив од ковид заболени, ниту, пак, тие се заразуваат од прскање со авиони

Од средината на септември досега, бројките на новозаболени во земјава се двоцифрени, односно ситуацијата е стабилна и бројките се намалуваат. Нема „наплив на нови заболувања” како што се тврди во објавата. Во вториот дел од објавата се става знак еднаквост меѓу коронавируост и прскањето со авиони, односно се инсинуира дека оние кои имаат симтоми на вирусот се всушност отруени...

Снимка од авион што лета над Русија претставена како да е „труење од авиони во С. Македонија”

Проверувачи на факти од Франција, уште во 2017 година пишуваат дека на истото видео кое се споделува и во постот што го рецензираме, се наоѓа авион кој зад себе остава импресивна трага, но дека не станува збор за хемиско прскање. Снимката е објавена на Јутјуб канал каде што се вели дека станува збор за вообичаена кондензација од авионите, снимени...

Не е вистина дека Русија ѝ ги донирала на С. Македонија борбените авиони во 2001 година

Единствените борбени авиони што ги поседувала државата се четирите „Сухој СУ-25“, но не е вистина дека македонската армија ги добила како донација од Русија за време на воениот конфликт во 2001 година. Армијата овие борбени авиони ги купи, и тоа од Украина, а не ги доби како донација. Русија нема никаква поврзаност со овие четири авиони, пишува „Вистиномер“...

Американски бомбардери Б-52 денеска прелетаа над Скопје

Два воени воздухоплова од типот Б-52 на Воздухопловните сили на САД денеска извршија низок прелет над Скопје. Како што соопштија од Министерството за одбрана, овој прелет е уште еден приказ на заедништвото и силното сојузништво во НАТО, како и посветеноста на сите земји-членки на безбедноста и стабилноста на евроатланската област. „Денеска, граѓаните на Скопје и Северна Македонија можеа да видат прелет...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...