fbpx

Приземјени се 171 патнички авиони на Боинг од серијата „737-9 макс“

Во петокот авион на „Алјаска ерлајнс“ од серијата „737-9 макс“ мораше принудно да слета по полетувањето од американската сојузна држава Орегон

-

Федералната воздухопловна администрација на САД (ФАА) нареди приземјување на 171 патнички авиони на Боинг од серијата „737-9 макс“, пренесува Би-би-си. Ваквиот потег доаѓа еден ден откако се случи инцидентот со отпаѓање на дел од патнички авион на авиокомпанијата „Алјаска ерлајнс“.

Во петокот авион на „Алјаска ерлајнс“ од серијата „737-9 макс“ мораше принудно да слета по полетувањето од американската сојузна држава Орегон.

Во меѓувреме, „Јунајтед ерлајнс“ соопшти дека ги извршила инспекциите што ги бара ФАА на некои од нејзините 79 авиони боинг „737-9 макс“.

Отстранувањето на дел од авионите од употреба се очекуваше да предизвика околу 60 откажувања на летови во саботата, се вели во соопштението на авиокомпанијата.

Претходно, ФАА соопшти дека „ќе нареди привремено приземјување на одредени авиони на Боинг од оваа серија кои се управувани од американски авиокомпании или кои сообраќаат на американска територија“.

Потребните инспекции ќе траат околу четири до осум часа по авион, се вели во извештајот.

„Туркиш ерлајнс“, исто така, ги повлече на проверки своите пет авиони од тој модел на Боинг.

Во петочниот инцидент, летот на „Алјаска ерлајнс“ од Портланд до Онтарио достигнал 4.876 метри во висина кога започнал со итно спуштање, според податоците за следење на летот.

Авионот со 177 патници и членови на екипажот безбедно слета назад во Портланд.

Претседателот на Националниот одбор за безбедност на транспортот (NTSB), кој го истражува инцидентот, во саботата потврди дека никој не седел покрај паднатиот дел од авионот.

„Имаме многу, многу среќни овде што ова не заврши во нешто потрагично“, рече Џенифер Хоменди.

Таа додаде дека инспекторите веруваат дека вратата што излета од авионот сега се наоѓа во населбата Седар Хилс во Портланд и ги повика сите што ќе ја најдат да ја контактираат локалната полиција.

Во меѓувреме, Управата за цивилно воздухопловство на Обединетото Кралство (ЦАА) потврди дека нема авиони Боинг „737-9 макс“ регистрирани во Велика Британија.

Засега нема непосредни индикации за причината за очигледниот структурен дефект, ниту извештаи за повредени лица во авионот. Според фотографиите, погодениот дел бил во задната третина од авионот, зад крилото и моторите.

Се чини дека делот од трупот на авионот е област што може да се користи како дополнителна врата за итен излез од некои оператори, но не и од авиокомпанијата „Алјаска ерлајнс“.

Тери Тозер, поранешен пилот на авиокомпанија, кој има пишувано опширно за безбедноста на воздухопловството вели дека делот од авионот што паднал требало да се прицврсти на своето место доколку не се користи како излез за итни случаи.

„Безбедноста е наш главен приоритет и длабоко жалиме за влијанието што овој настан го имаше врз нашите клиенти и нивните патници“, изјавија од компанијата Боинг по инцидентот.

Тоа е најновиот проблем во врска со најпродаваниот модел на авиони на производителот Боинг, кој беше приземјен речиси две години по несреќите во 2018 и 2019 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Уапсена црногорската директорка на Агенција за спречување корупција

Јелена Перовиќ, директорката на Агенција за спречување корупција на Црна Гора била уапсена вчера, соопштија црногорските медиуми. Како што се наведува, перовиќ е уапсена под сомнение дека ја злоупотребила службената...