fbpx
Таг: авиосообраќај

таг: авиосообраќај

„Ер Балтик“ ќе лета од Скопје за Рига од 2 мај догодина

Летонскиот национален авиопревозник „Ер Балтик“ од 2 мај наредната година ќе започне да ја одржува авионската линија Рига-Скопје-Рига. Новата дестинација со која се поврзува македонскиот главен град е вметната во летниот ред на летање на „Ер Балтик“, а заедно со Скопје, Рига ќе биде поврзана и со Љубљана и Приштина во текот на наредното лето. На релацијата Рига-Скопје-Рига, „Ер Балтик“...

„Норвеџиан ерлајнс“ од денеска ќе лета од Осло до Скопје и обратно

ТАВ Македонија утринава со воден мост за добредојде, на меѓународниот аеродром Скопје, го пречека првиот лет на скандинавската авиокомпанија „Норвеџиан ерлајнс“ од Осло. Со авион Боинг 737, со капацитет од 189 патници, авиокомпанијата за прв пат слета во Скопје, со што го означи почетокот на комерцијалните операции на македонскиот пазар. „Од денеска ќе бидеме поврзан авионски со главниот град на...

Од денеска нови летови од Охрид кон Лондон и Манчестер

Охрид од денеска авионски се поврзува со две нови дестинации. На охридскиот аеродром утрово слета првиот авион со туристи од Манчестер, Велика Британија, а подоцна и вториот авион од аеродромот Гетвик во Лондон. Воведувањето на двете нови сезонски авиолинии од и кон охридскиот аеродром беше одбележано со воден мост и свечен пречек на туристите. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски...

Од ноќеска почнува да се применува летниот ред на летање на аеродромите

Летниот ред на летање стапува на сила од ноќеска на скопскиот и охридскиот аеродром и ќе трае до крајот на октомври годинава. Според актуелниот ред на летање, од скопскиот аеродром ќе сообраќаат 20 авиокомпании до 44 дестинации, додека од аеродромот „Св. Апостол Павле“ ќе летаат шест авиокомпании до девет дестинации. Има неколку новини за патниците кои го користат авиосообраќајот, а...

Луфтханза по една деценија повторно ќе лета до Скопје

Германската авиокомпанија Луфтханза, една од најголемите компании во бизнисот во европски и во светски рамки, кон крајот на април следната година повторно ќе лета до Скопје, соопшти компанијата на својот вебсајт. Компанијата имаше летови до Скопје во минатото, но не лета на оваа дестинација повеќе од една деценија. Луфтханза вчера го објави својот нов распоред за следното лето, којшто во однос...

Ќе се распише повик за субвенции за авиокомпаниите што сакаат да воведат летови од земјава

Владата планира да додели финансиска поддршка за авиокомпаниите кои планираат да воведат нови летови од македонските аеродроми кон странство за периодот 2023-2025 година. Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со потребата за донесување Програма за определување средства потребни за поттикнување и развој на воздушниот сообраќај на домашни и странски превозници и ја донесе Програмата. „Донесена...

Британска компанија претставува нова иновација на КОП26 – авионите како гориво да користат водород

Британска компанија на Конференцијата за климатски промени на ОН (КОП 26) денеска ќе ја открие новата технологија што ќе овозможи авиосообраќајот да постигне нулта емисии на стакленички гасови, кои се виновник за глобалното затоплување на планетата, пишува Гардијан.  Станува збор за иновација, со која авионите ќе може да се придвижуваат на водород до 2030 година, како замена за млазното гориво...

Поради рехабилитација на пистата, скопскиот аеродром ќе работи од 17:30 до 9 часот наутро од март до мај 2022

Пистата на Меѓународниот аеродром Скопје ќе биде подложена на рехабилитација во времетраење од 50 дена, од крајот на март до средината на мај следната година, но тоа нема да значи и затворање на скопскиот аеродром, соопшти операторот на аеродромот, компанијата ТАВ Македонија. Во периодот од 28 март до 16 мај 2022 година, на пистата ќе се работи секојдневно од 9...

Еден прекуокеански лет има климатско влијание што би можело да ја чини економијата 3.000 долари

Еден прекуокеански лет меѓу Обединетото Кралство и Њујорк на долг рок има климатско влијание што би можело да ја чини глобалната економија 3.000 долари, кои би требало да се потрошат на справување со последиците од климатската криза, пишува весникот „Гардијан“. Истражувањето за ваквите трошоци што произлегуваат од испуштањето на штетните емисии на стакленички гасови е изработено од експерти од Универзитетот...

Македонските аеродроми во првите шест месеци од годинава со речиси 400.000 патници

Низ портите на двата македонски аеродрома во периодот јануари-јуни 2021 година минале 393.391 патници, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Притоа, на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ се регистрирани вкупно 19.502 патници, додека воздухопловниот превоз на Меѓународниот аеродром Скопје во првото полугодие се состоел од 373.889 патници. Со олабавувањето на рестриктивните мерки и намалувањето на бројот на активни случаи...

Ковид-19 предизвика финансиски штети во транспортот и во првиот квартал од годинава

Ковид-19 пандемијата продолжува да предизвикува финансиски штети и намалување на обемот на работа на транспортот во земјава. Според податоците на Државниот завод за статистика, во превозот на патници забележано е значително намалување на нивниот број во првите три месеци од 2021 година. Бројот на превезени патници во патниот патнички превоз изнесувал 580.000, во градско-приградскиот превоз 8.562.000, во железничкиот превоз...

„Нордвинд ерлајнс“ од 21 мај ќе лета меѓу Скопје и Москва

Руската чартер авиокомпанија „Нордвинд ерлајнс“ на 21 мај ќе започне со летови меѓу Скопје и Москва. Летовите ќе се одржуваат еднаш неделно, секој петок, соопштија од авиокомпанијата. Воздухопловната врска ќе се воспостави со московскиот аеродром „Шереметјево“, а авиокомпанијата на оваа линија ќе користи авион од типот „Боинг 737-800“ со 189 седишта. На веб-страницата на авиокомпанијата веќе можат да се...

Франција ќе забрани домашни летови до градовите кои се меѓусебно поврзани со воз

Француските пратеници изгласаа забрана на летови во домашниот воздухопловен превоз помеѓу градови за кои патувањето може да се изврши со патнички воз во времетраење од максимум 2 и пол часа, јавува Гардијан. Како дел од мерките за заштита на животната средина и климата, на авиокомпаниите ќе им се забрани да летаат меѓу дестинациите како што се Париз-Нант, Париз-Лион и...

Грција од 5 април ги укинува ограничувањата за летови со нашата земја, Албанија и Турција

Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција соопшти дека од 5 април ги укинува рестрикциите за летови меѓу Грција и Северна Македонија, Албанија и Турција. Летовите од земјава од овој датум ќе бидат дозволени кон сите грчки аеродроми, а не само кон атинскиот аеродром како што беше случај до сега. Во меѓувреме, Грција ги продолжува ограничувањата за воздухопловните врски во рамките...

Авиосообраќајот во земјава само во февруари изгубил 120.000 патници, во Европа авиокомпаниите на колена [инфографик]

Ковид-19 пандемијата продолжува да го зема својот данок. Од двата македонски аеродроми во февруари 2021 година биле превезени само 46.159 патници, што е намалување за 120.000 патници во споредба со идентичниот месец лани. Охридскиот аеродром речиси и да немал сообраќај, во вториот месец од годинава го користеле единствено 990 патници, додека преостанатите граѓани патувале од/до Меѓународниот аеродром Скопје. Само во...

Авиосообраќајот со тројно помалку патници и во јануари, мало закрепнување се очекува од април [инфографик]

Негативните бројки на превезени патници од македонските аеродроми продолжуваат да доминираат и на почетокот од 2021 година. Во јануари, двата аеродрома имале вкупно 57.716 патници, од кои 54.141 патник го користеле Меѓународниот аеродром Скопје и 3.575 патници патувале преку аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика. Доколку се споредат со бројките од минатата година,...

„Ејжиан ерлајнс“ од 15 февруари повторно ќе лета меѓу Атина и Скопје

Грчката авиокомпанија „Ејжиан ерлајнс“ планира повторно да ја воспостави авиолинијата меѓу Атина и Скопје од 15 февруари годинава. Летовите ќе се одржуваат два пати неделно, а авионските билети веќе се пуштени во продажба на веб-страницата на оваа авиокомпанија. Плановите се авиолинијата меѓу двата града да се одржува со авионот АТР-42 со 48 седишта. Резервацијата за билети може да се направи...

Најавено укинување на авиолинијата Скопје-Киев по два месеца од нејзиното воведување

Украинската авиокомпанија Виндроуз по само два месеца летање се одлучи да ја укине авиолинијата меѓу Скопје и Киев. Претстојниот четврток и недела ќе се реализираат планираните летови меѓу двата града, по што ќе има два нови лета на 18 и 21 март пред целосното укинување на воздухопловната врска, јавува порталот „Ex-Yu Aviation“. Од Виндроуз засега не најавуваат укинување на другите...

Аеродромите лани изгубиле 1,9 милиони патници поради ковид-19, лошата состојба ќе продолжи [инфографик]

Стрмоглав пад на бројот на превезени патници од двата македонски аеродрома што не е забележан во последнава деценија. Ковид-19 пандемијата во 2020 година предизвика огромни штети во авиосообраќајот во земјава, кои се мерат во намалување на бројот на патници за околу 1,9 милиони. Според податоците на Државниот завод за статистика, во изминатите 12 месеци од двата аеродрома биле превезени...

Поради пандемијата, бројот на патници на македонските аеродроми годинава е намален за околу 70 отсто [инфографик]

Аеродромите во Скопје и Охрид од јануари до ноември годинава изгубиле над 1,7 милиони патници поради ковид-19 пандемијата, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во текот на ноември 2020 година, со воздухоплови на македонските аеродроми биле превезени 45.001 патник, од кои 43.784 патници на Меѓународниот аеродром Скопје и 1.217 патници на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид. Статистичките податоци...

Вучиќ го копира Донбас и го применува на Косово

Адвокатот Чедомир Стојковиќ во интервју за „Побједа“ вели дека Радоичиќ за претседателот на Србија е исто како што е Пригожин за Путин, Вучиќ го копира Донбас и го применува...