fbpx

Стотици летови поради снежно невреме беа откажани на аеродромот во Франкфурт

Повеќе од 300 од околу 1.000 планирани летови во четвртокот беа откажани, изјави портпаролката на аеродромскиот оператор Фрапорт, пренесе германската агенција ДПА

-

Стотици летови на аеродромот во Франкфурт вчера беа откажани, откако зимската бура го принуди германскиот авијациски центар накратко да ги запре полетувањата и слетувањата.

„Повеќе од 300 од околу 1.000 планирани летови во четвртокот беа откажани“, изјави портпаролката на аеродромскиот оператор Фрапорт, пренесе германската агенција ДПА.

Авионите пристигнуваат во Франкфурт и поаѓаат од аеродромот, но воздушниот сообраќај сè уште се опоравува по невремето од замрзнат дожд и снег во поголемиот дел од западна и јужна Германија.

Не е познато дали ќе има уште откажувања во текот на денешниот ден, а портпаролката ги повика патниците да го проверат статусот на нивните летови преку интернет пред да се упатат кон аеродромот.

Аеродромот во Франкфурт е најголемиот во Германија и меѓу најпрометните во Европа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...