fbpx

Од ноќеска почнува да се применува летниот ред на летање на аеродромите

Најзначајна новина е враќањето на Луфтханза на скопскиот аеродром, како и воспоставувањето сезонските летови Скопје-Сплит и Охрид-Белград

-

Летниот ред на летање стапува на сила од ноќеска на скопскиот и охридскиот аеродром и ќе трае до крајот на октомври годинава. Според актуелниот ред на летање, од скопскиот аеродром ќе сообраќаат 20 авиокомпании до 44 дестинации, додека од аеродромот „Св. Апостол Павле“ ќе летаат шест авиокомпании до девет дестинации.

Има неколку новини за патниците кои го користат авиосообраќајот, а секако најзначајно е воспоставувањето на редовна авионска линија Франкфурт-Скопје-Франкфурт на германската авиокомпанија Луфтханза, почнувајќи од 23 април со десет летови неделно. Од ТАВ информираат и за нова сезонска авиолинија меѓу Скопје и Сплит на Кроација ерлајнс, која ќе се одржува два пати неделно меѓу 12 мај и 14 октомври.

Почнувајќи од 5 јуни, Ер Србија ќе ја обнови сезонската авионска линија меѓу Белград и Охрид четири пати неделно.

И во претстојната летна сезона предвидени се чартер летови од скопскиот аеродром до Египет, Турција и Тунис за македонските туристи, додека странски гости со чартер летови се очекуваат од Холандија и Полска на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стапија во сила договорите за зголемена мобилност и движење со лични карти во Западен Балкан

Во Северна Македонија, Албанија и Косово денеска стапија на сила трите договори потпишани на 3 ноември лани во рамките на Берлинскиот процес, со кој на граѓаните им се овозможува...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
udemy course download free
download intex firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download