fbpx

Од денеска нови летови од Охрид кон Лондон и Манчестер

Во првите четири месеци од годинава во земјава е забележан раст на бројот на патници за 44 отсто во споредба со истиот период лани

-

Охрид од денеска авионски се поврзува со две нови дестинации. На охридскиот аеродром утрово слета првиот авион со туристи од Манчестер, Велика Британија, а подоцна и вториот авион од аеродромот Гетвик во Лондон.

Воведувањето на двете нови сезонски авиолинии од и кон охридскиот аеродром беше одбележано со воден мост и свечен пречек на туристите.

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски рече дека новите линии значително ќе придонесат кон развој на авиосообраќајот во регионот.

„Убеден сум дека овие нови дестинации значително ќе придонесат за развој на целиот регион, развој на авиосообраќајот, бидејќи нови авиолинии значат зголемен број на туристи, а тоа е значаен чекор кон обезбедување економски и туристички развој. Ова е само уште една потврда на заедничките заложби на Владата и на ТАВ да ги развиваме капацитетите на двата наши аеродроми, притоа да создаваме услови за нови авиолинии и генерално да го развиеме авиосообраќајот во земјата“, истакна Бочварски.

Тој информираше дека во првите четири месеци од годинава во земјава е забележан раст на бројот на патници за 44 отсто во споредба со истиот период лани и раст од 11 отсто во споредба со 2019 година, која беше најдобра година со најмногу превезени патници.

Конкретно, за охридскиот аеродром Св. Апостол Павле, е забележан раст на бројот на патници од над 30 отсто во споредба со минатата година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Мајка осомничена за предизвикување пожар со цел да се прикрие свирепо убиство сторено од синот

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје постапува по кривична пријава во врска со настанот од 22 септември, кога по предизвикан пожар во стан на улицата „Исаија Маџовски“, беше пронајдено безживотно...